Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - poinformował bank centralny w środowym komunikacie.
RPP pozostawiła wszystkie stopy procentowe bez zmian
Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna wynosi 0,10 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa 0,50 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej, stopa redyskonta weksli 0,11 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa weksli 0,12 proc. w skali rocznej.
Na posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 r. RPP trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc.
Informacja po posiedzeniu RPP zostanie opublikowana dziś, 3 lutego 2021 o godz. 16.30 na stronie NBP.pl
Komunikat po RPP: NBP może nadal interweniować na rynku walutowym
Narodowy Bank Polski może stosować interwencje na rynku walutowym. Będzie to zależało warunków rynkowych - napisano w komunikacie po środowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Tym samym podtrzymano stanowisko zaprezentowane przez RPP w komunikacie po styczniowym posiedzeniu rady.
W celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę NBP może także stosować interwencje na rynku walutowym. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych. NBP będzie także nadal oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki
— napisano w komunikacie.
Z komunikatu wynika, że RPP podtrzymuje też stanowisko odnośnie skupowania przez NBP skarbowych papierów dłużnych w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku.
NBP będzie nadal prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych oraz dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych. NBP będzie także nadal oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki
— napisano w komunikacie.
Jak podała RPP w środowym komunikacie, aktualne szacunki, uwzględniające wstępny szacunek PKB w 2020 r., wskazują, że w czwartym kwartale nastąpił ponowny spadek PKB, choć skala obniżenia aktywności gospodarczej była istotnie mniejsza niż w drugim kwartale.
Do obniżenia aktywności przyczyniło się w szczególności obniżenie konsumpcji oraz niższe niż rok wcześniej inwestycje. Dane z rynku pracy za grudzień wskazują na nadal niższy niż rok wcześniej poziom przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, przy wzroście rocznej dynamiki przeciętnych wynagrodzeń w tym sektorze
— czytamy.
Według RPP można oczekiwać, że po spadku PKB w 2020 r., w bieżącym roku nastąpi wzrost aktywności gospodarczej, przy czym skala ożywienia będzie zależała przede wszystkim od sytuacji epidemicznej i związanych z nią restrykcji.
Podkreślono, że dalszy przebieg pandemii oraz jej wpływ na sytuację gospodarczą w kraju i za granicą pozostaje głównym źródłem niepewności co do kształtowania się krajowej koniunktury.
Rada Polityki Pieniężnej poinformowała też w komunikacie, że polityka pieniężna NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, wspiera aktywność gospodarczą oraz stabilizuje inflację na poziomie zgodnym ze średniookresowym celem inflacyjnym NBP. Poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców oddziałuje także w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego.
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/537700-rpp-pozostawila-wszystkie-stopy-procentowe-bez-zmian