Polska wśród 5 krajów UE, które najłagodniej przeszły kryzys wywołany pandemią z szansą na TOP3 - napisał na Twitterze prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, odnosząc się danych GUS.
Lepsze od wcześniejszych prognoz dane o PKB wskazują, że Polska wśród 5 krajów UE, które najłagodniej przeszły kryzys wywołany pandemią z szansą na TOP3. Spadek 3x niższy niż w strefie Euro (ok 7,8 proc.). Silny przemysł, eksport i stabilna konsumpcja oraz rynek pracy
— czytamy.
Według wstępnego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) w 2020 roku był realnie niższy o 2,8 proc. w porównaniu do 2019 r., wobec wzrostu o 4,5 proc. w 2019 r. (w cenach stałych roku poprzedniego) - poinformował w piątek GUS.
Prognoza na koniec 2021 roku
Prognozujemy, że polska gospodarka zakończy 2021 rok wzrostem o 4,2 proc. - wskazał Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego odnosząc się do piątkowych danych GUS o PKB w 2020 r.
Główny Urząd Statystyczny podał w piątek w szacunku, że Produkt Krajowy Brutto Polski w 2020 r. spadł o 2,8 proc., po wzroście o 4,5 proc. w 2019 roku. Z danych wynika, że w ub.r. popyt krajowy spadł o 3,7 proc., inwestycje spadły o 8,4 proc., a konsumpcja prywatna spadła o 3,0 proc.
Spadek PKB w 2020 r. był niższy od prognoz formułowanych jeszcze miesiąc temu. Dane sugerują, że Polska gospodarka adaptuje się do działania w warunkach restrykcji
— ocenił Jakub Rybacki z zespołu makroekonomii PIE.
Analityk zwrócił uwagę, że w nieco większej skali obniżyły się wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych - o 3 proc.
Pandemia Covid-19 najmocniej uderzyła w inwestycje, które spadły o 8,4 proc. Wynik ratowała pozytywna kontrybucja eksportu netto
— wskazał.
Ekspert podkreślił, że roczny wynik „implikuje spadek aktywności o 2,9 proc. rdr w IV kwartale”.
PIE szacuje, że wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych były niższe o 3,0 proc. z powodu braku możliwości korzystania z usług.
Najsłabszymi sektorami dalej pozostaje turystyka i gastronomia oraz usługi rekreacyjne. Łączny udział tych branż w PKB stanowi niecałe 2 proc.
— podkreślił.
Według analityka należy spodziewać się, że obroty w poszczególnych działach będą „nawet o 60-90 proc. niższe” niż rok temu, a koniec roku najprawdopodobniej dalej przyniesie dwucyfrowe osłabienie inwestycji.
Prognozujemy spadek o 10,8 proc.
— ocenił.
Zdaniem Rybackiego wzrost produkcji budowlano-montażowej sugeruje natomiast wyższe nakłady publiczne niż w poprzednich kwartałach.
Wydatki przedsiębiorstw dalej jednak pozostaną niskie
— stwierdził.
PIE spodziewa się niewielkich zmian w I kwartale.
Prognozujemy, że PKB dalej będzie niższe o 2 proc. rdr, a dynamika wydatków konsumpcyjnych będzie zbliżona do poprzedniego kwartału
— wskazał Rybacki.
Według szacunków PIE styczeń przyniesie „8-proc. spadek sprzedaży detalicznej, ujemne wyniki dalej będą widoczne także w lutym, pomimo ponownego otwarcia galerii handlowych”.
Prawdopodobnie nieco mniejsze będzie natomiast osłabienie inwestycji. PIE prognozujemy spadek 6 proc. rdr.
Poprawa dalej widoczna będzie głównie w przypadku projektów infrastrukturalnych
– ocenił analityk. Według niego polską gospodarkę wspierać będzie eksport netto:
Przemysł powinien dalej osiągać wysokie stopy wzrostu, nawet pomimo niesprzyjających efektów kalendarzowych.
W ocenie Rybackiego kolejne kwartały przyniosą powrót do tendencji wzrostowej.
Prognozujemy, że polska gospodarka zakończy r. 2021 wzrostem o 4,2 proc.
— wskazał.
Lewiatan: Spadek PKB mógł być znacznie gorszy
Spadek PKB w 2020 r. mógł być znacznie gorszy. Zdaniem Konfederacji Lewiatan spadek PKB o 2,8 proc. w ub. roku pokazuje, że firmy i konsumenci przyjęli zwiększone ryzyka spowodowane obostrzeniami gospodarczymi „dość dobrze”.
Pierwszy szacunek PKB za ubiegły rok według GUS wskazuje na spadek 2,8 proc. po wzroście o 4,5 proc. w 2019 r. Według głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan dr Sonii Bucholtz wskazuje on na to, że firmy i konsumenci w ub. roku przyjęli zwiększone ograniczenia podażowe, lockdowny, jak i ryzyka bezrobocia i utraty dochodów dość dobrze.
Spadek polskiego PKB o 2,8 proc. to zdaniem Bucholtz o wiele mniejsze tąpnięcie, niż prognozowały organizacje międzynarodowe oraz szacunki Ministerstwa Finansów i NBP. „Jeśli statystyki podane we wstępnych danych GUS potwierdzą się, oznacza to, że spełnia się również optymistyczne szacunki sektora prywatnego, który prognozował spadek PKB o 3 proc.” - zwraca uwagę Konfederacja Lewiatan.
Bucholtz podkreśla, że wobec obowiązujących ograniczeń w gospodarce spadek spożycia w sektorze prywatnym (-3 proc. rok do roku) okazał się relatywnie niewielki. W ubiegłym roku pojawiły się nowe kategorie kosztów, m.in. związane z usługami publicznymi - zaznacza ekspertka. Jak zwraca uwagę, duży spadek odnotowały inwestycje (-8,4 proc. rok do roku). Jej zdaniem efekt pandemii wzmocniony tu jest problemami systemowymi Polski.
Ekspertka ocenia, że zjawiskiem korzystnym dla polskiej gospodarki w 2020 r. był silny eksport, który napędzany jest wysokim popytem m.in. na samochody, meble czy sprzęt AGD. „Jednocześnie polscy eksporterzy są osadzeni w „relatywnie odpornych łańcuchach dostaw” - stwierdza Bucholtz.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/536970-borys-polska-wsrod-krajow-ktore-lagodnie-przeszly-kryzys