Według najnowszego badania Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), Czechy wyprzedzają Hiszpanię i Włochy, jeśli chodzi o wskaźnik PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca - donosi serwis praguemorning.cz.
Choć wpływ na taki wynik miała sytuacja związana z pandemią koronawirusa, oczekuje się, że wskaźnik pozostanie bez zmian nawet po zakończeniu kryzysu.
Dobre prognozy dla czeskiej gospodarki
Na tym nie koniec. MFW uważa, że w ciągu pięciu lat Czechy wyprzedzą Nową Zelandię i Japonię osiągając 25. miejsce pod względem PKB na mieszkańca.
Według szacunków Funduszu, wskaźnik ten wyniósł w 2020 r. w Czechach 38 120 dolarów w cenach stałych, przeliczony na parytet siły nabywczej.
We Włoszech, według MFW, w tym roku jest to 37 905, a w Hiszpanii 36 086 dolarów w 2017
— powiedział główny ekonomista Trinity Bank i członek Krajowej Rady Gospodarczej rządu czeskiego Lukáš Kovanda.
Koronawirus mocno uderzył w kraje południa
Kovanda zaznaczył, że Czechy wyprzedziły Hiszpanię i Włochy podczas wiosennego kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, kiedy to kraje z południa Europy ucierpiały najbardziej.
Ich spowolnienie gospodarcze, w tym spadek PKB na mieszkańca, było więc wyraźniejsze niż w większości innych rozwiniętych gospodarek, w tym Czech czy Słowacji
— zauważył ekonomista w rozmowie z serwisem informacyjnym Echo24.
gah/praguemorning.cz
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/530643-czechy-wyprzedzaja-wlochy-i-hiszpanie-jesli-chodzi-o-pkb
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.