Pracownicze Plany Kapitałowe to program, który podniesie poziom życia wielu Polaków po zakończeniu ich aktywności zawodowej. Oszczędności, które będą pochodziły z trzech źródeł - wpłat pracownika i pracodawcy, wpłaty powitalnej i dopłat rocznych od państwa będą dodatkowo pomnażane przez efektywne zarządzanie. By program spełnił swoją rolę i budził zaufanie społeczne, jego twórcy obwarowali mechanizm obracania zgromadzonymi pieniędzmi wieloma rygorami.
Przede wszystkim, w przypadku PPK pieniądze uczestników inwestowane są w tzw. Fundusze Zdefiniowanej Daty (FZD), które są zarządzane przez TFI, jednak z odrębną osobowością prawną. Oznacza to, że fundusze te posiadają własny majątek, a ich aktywa pozostają własnością uczestników tego funduszu nawet w razie upadłości TFI. Dodatkową, jednak nie mniej istotną funkcją ochronną dla środków gromadzonych w PPK pełni również instytucja wyznaczona (PFR TFI). Jeżeli wybrana przez pracodawcę instytucja finansowa nie będzie mogła kontynuować wykonywania swoich zobowiązań, instytucja wyznaczona przejmie od niej prowadzenie PPK. Fundusze zdefiniowane daty ograniczają ryzyko inwestycyjne wraz ze wzrostem wieku oszczędzającego. Oznacza to, że środki osób zbliżających się do wieku 60 lat inwestowane są bardziej bezpiecznie niż te młodszych uczestników. Uczestnicy mogą mieć więc pewność, że w ostatnich latach oszczędzania w PPK, stan ich konta nie będzie ulegał dużym wahaniom.
Oczywiście specyfika gromadzenia oszczędności w funduszach inwestycyjnych nigdy nie jest całkowicie wolna od ryzyka. Niemniej jednak, w przypadku FZD, w których gromadzone są aktywa w ramach PPK, ryzyko to jest zminimalizowane poprzez rozwiązania wdrożone w tym systemie, stanowiącym optymalną ochronę dla finansów uczestników PPK. Począwszy od rygorystycznych warunków, które zobowiązane są spełniać instytucje ubiegające się o dopuszczenie do oferowania zarządzania PPK, poprzez ustanowienie nad nimi nadzoru Komisji Nadzoru Finansowego, ustawowe uregulowanie zasad polityki inwestycyjnej i limitów kosztów zarządzania PPK, aż do zapewnienia uczestnikom PPK nieograniczonego dostępu do informacji o bieżącej wysokości środków na rachunku PPK oraz możliwości podejmowania swobodnych decyzji dotyczących m.in. wycofania środków z PPK, czy zmiany ich alokacji, które pozwalają na aktywne reagowanie na zmieniające się uwarunkowania, system PPK stanowi doskonałą ofertę zachęcającą Polaków do budowania ich oszczędności.
Oprócz wspomnianego nadzoru KNF nad instytucjami finansowymi zarządzającymi środkami uczestników PPK, one zobligowane do posiadania co najmniej 3-letniego doświadczenia w zakresie zarządzania funduszami inwestycyjnymi typu otwartego, funduszami emerytalnymi lub otwartymi funduszami emerytalnymi. W przypadku zakładów ubezpieczeń wymagane jest co najmniej 3-letnie doświadczenie w zakresie oferowania ubezpieczeń powiązanych z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.
Kapitał własny instytucji
Dodatkowo zainteresowana obsługą kapitału w ramach PPK instytucja musi posiadać kapitał własny, a w przypadku zakładów ubezpieczeń – dopuszczone środki własne, w wysokości co najmniej 25 milionów zł, w tym 10 milionów zł w środkach płynnych.
Aby zdywersyfikować możliwości inwestycyjne zarządzający będą mogli część aktywów lokować w papiery wartościowe, w walucie innej niż PLN, umożliwiając tym samym ograniczenie ryzyka koncentracji. Warto jednak podkreślić, że udział inwestycji w walutach innych niż PLN to maksymalnie 30 procent! Nie może to dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że PPK zostały wprowadzone przede wszystkim po to aby zwiększyć bezpieczeństwo finansowe Polaków i pomnażać prywatne oszczędności, ale także dlatego, by wesprzeć rozwój polskiej gospodarki, przedsiębiorstw oraz miejsc pracy. Dzięki konieczności inwestowania aż 70 procent środków pochodzących z PPK w rodzimy biznes, te dwa cele zostaną osiągnięte jednocześnie.
Dodatkowym argumentem przemawiającym za oszczędzaniem w PPK jest niski koszt zarządzania, który jest najniższy spośród zbliżonych instrumentów finansowych na rodzimym rynku. Portal mojeppk.pl regularnie publikuje zestawienia średnich opłat za zarządzanie funduszami PPK. Najniższe opłaty widnieją na poziomie 0,16%, zaś najwyższe 0,47% (maksymalna opłata określona w Ustawie o PPK to 0,50%). W zestawieniu nie zostały uwzględnione opłaty promocyjne, które wprowadziły Instytucje Finansowe w początkowym okresie działania PPK.
Pełna lista Instytucji dostępna jest na portalu (mojeppk.pl)[mojeppk.pl]
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/528429-ppk-jak-inwestowane-beda-nasze-pieniadze
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.