Ulgi dla przedsiębiorców, np. postojowe, w zapłacie ZUS, dopłaty do wynagrodzeń będą obowiązywały od 1 listopada - wskazał w środę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że tam gdzie nie są potrzebne uregulowania prawne, pomoc będzie wdrażana natychmiast. „W związku z restrykcjami sanitarnymi wdrożona zostanie Tarcza Antykryzysowa 2.0 w celu ochrony miejsc pracy i firm” - napisał w środę na Twitterze prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
W związku z restrykcjami sanitarnymi, wdrożona zostanie Tarcza Antykryzysowa 2.0 - 10 działań celem ochrony miejsc i przedsiębiorstw. Zespół Grupa_PFR ponownie zrobi wszystko, aby pomóc firmom i pracownikom możliwie bezpiecznie przejść przez kolejną falę pandemii
— czytamy na Twitterze.
Prezes PFR odniósł się w ten sposób do informacji premiera Mateusza Morawieckiego o zwiększeniu obostrzeń sanitarnych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Premier: Ulgi dla przedsiębiorców od 1 listopada
Szef rządu pytany był podczas środowej konferencji prasowej o to, kiedy przedsiębiorcy dowiedzą się, jaka będzie dla nich pomoc w związku z wprowadzanymi z powodu pandemii obostrzeniami i kiedy zacznie działać wskazał, że „ulgi, takie jak postojowe czy ulgi w zapłacie ZUS albo dopłaty do wynagrodzeń będą obowiązywały od 1 listopada”.
Tam gdzie nie potrzeba jest uregulowań prawnych, tam gdzie nie jesteśmy zależni od Senatu czy od prac parlamentarnych, wdrażać to będziemy niemal natychmiast
— zapewnił premier. Zaapelował do Senatu, by „jak najszybciej i jak najczęściej się zbierał, po to, żeby można było jak najszybciej reagować na to, co się dzieje”.
Premier zwrócił uwagę, że dzisiaj na kontach przedsiębiorców jest kilkadziesiąt miliardów złotych więcej depozytów niż przed pandemią - „ponad 50 mld zł więcej”.
W przypadkach wielu branż, wielu przedsiębiorców, pracodawców dzisiaj ta płynność jest. Wiosną - w marcu, kwietniu płynności nie było, dlatego odpowiedzieliśmy błyskawicznie wtedy tarczą finansową, tarczą antykryzysową
— przypomniał.
Zaznaczył, że obecnie „nasza pomoc będzie bardziej selektywna, będzie trafiała do tych branż, do tych przedsiębiorców, którzy będą najbardziej tego potrzebowali”. Dodał, że chodzi o ok. 25 branż czy podbranż.
Maląg: przywracamy dodatkowy zasiłek opiekuńczy na wcześniejszych zasadach
Przywracamy dodatkowy zasiłek opiekuńczy na wcześniej obowiązujących zasadach - poinformowała w środę PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
W związku z epidemią COVID-19 marcu rząd umożliwił korzystanie z dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzicom, którzy musieli zaopiekować się dzieckiem, gdy zajęcia w szkołach, przedszkolach i w żłobkach były zawieszone.
Zasiłek ten, jak poinformowała PAP Maląg, zostaje przywrócony na wcześniej obowiązujących zasadach.
Obecnie można korzystać z zasiłku opiekuńczego przyznawanego zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
W razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, a także choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę, lub opiekuna dziennego – zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka do lat 8 przez łącznie 60 dni w roku (na wszystkie dzieci).
Zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni w roku przysługuje również w razie choroby dziecka do 14 lat.
W przypadku dzieci niepełnosprawnych, które ukończyły 14 lat, mających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagających opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, zasiłek ten w wymiarze 30 dni przyznawany jest do ukończenia przez dziecko 18 lat.
Na tych samych zasadach zasiłek ten przysługuje również m.in. wtedy, gdy rodzic stale opiekujący się dzieckiem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagającym opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji nie może zapewnić opieki dziecku, np. wskutek choroby.
Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.
W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnych obostrzeniach wprowadzanych w związku z pandemią.
Jednym z nich jest przedłużenie nauki zdalnej dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i dla wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, a także la słuchaczy placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego do końca listopada.
Ponadto decyzją rządu od poniedziałku do końca listopada nauka zdalna rozszerzona zostanie także na klasy I-III. Premier poinformował, że opieka w przedszkolach i w placówkach przedszkolnych zostaje bez zmian.
Premier: Bon dla nauczycieli na zakup sprzętu
Placówki kulturalne typu kina, teatry, muzea czy galerie sztuki zostaną tymczasowo zamknięte - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. Nauczyciele otrzymają 500-złotowy bon na zakup sprzętu do nauki zdalnej.
Premier na środowej konferencji prasowej poinformował o nowych restrykcjach, ale też o rozwiązaniach, które mogą być pomocne w walce z epidemią koronawirusa.
Specjalny 500-złotowy bon na zakup sprzętu do pracy zdalnej otrzymają nauczyciele.
To mogą być kamerki, inny sprzęt elektroniczny, który może się przydać nauczycielom jest w tym przypadku niezbędny, żeby w jak najbardziej skuteczny sposób prowadzić pracę zdalną
— wyjaśnił Morawiecki.
Restrykcje z kolei - jak zapowiedział szef rządu - dotkną m.in. placówki kultury - tymczasowo zamknięte mają zostać kina, teatry, muzea, galerie sztuki oraz inne instytucje, które świadczą usługi kulturalne.
Chcemy zmniejszyć ruch społeczny, chcemy zmniejszyć mobilność społeczną. To jest - zdaniem wszystkich specjalistów - dzisiaj już wiadomo jedyny najbardziej skuteczny sposób. Zostańmy w domu, ograniczmy mobilność, kontakty społeczne, to na pewno pomoże w realizacji strategii walki z pandemią
— powiedział Morawiecki.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/525113-tarcza-antykryzysowa-20-ochroni-miejsca-pracy