Rząd zrobił wszystko, co trzeba, stosując innowacyjne, odważne rozwiązania
— ocenił w czasie debaty budżetowej w Senacie senator Grzegorz Bierecki.
W ocenie senatora reprezentującego południowe Podlasie i eksperta w sprawach finansów publicznych, kryzys covidowy, który dotknął nasz kraj, jest kryzysem zdrowotnym, ale jest także kryzysem gospodarczym. Lecz na szczęście nie stał się kryzysem finansów państwa.
Ta odpowiedź na kryzys, którą rząd przyjął, jest odpowiedzią o charakterze bezprecedensowym, innowacyjnym i proinwestycyjnym. Ta bezprecedensowość odpowiedzi i jej innowacyjność wynika ze sposobu zaangażowania instytucji pozabudżetowych w działania zmierzające do niwelowania skutków kryzysu. To, że mamy zaangażowanie Polskiego Funduszu Rozwoju, Banku Gospodarstwa Krajowego, stworzyło, otworzyło możliwości podjęcia, pierwszy raz w historii Polski, interwencji ze strony Narodowego Banku Polskiego
— stwierdził Grzegorz Bierecki.
Jak podkreślił, w innych krajach banki centralne mają możliwość interwencji wpisaną bezpośrednio, w polskim systemie jest zaś szereg ograniczeń:
Stąd też należą się najwyższe wyrazy uznania kierownictwu Narodowego Banku Polskiego, które podjęło taką decyzję o innowacyjnym zaangażowaniu i o zaangażowaniu we właściwym czasie i we właściwy sposób.
Senator Bierecki ocenił, że „rząd zrobił wszystko, co trzeba, stosując innowacyjne, odważne rozwiązania”.
Teraz przynosi nam nowelizację budżetu, która jest pewnym podsumowaniem tych działań, ale też daje zapas deficytu na przyszłe okresy, a ten zapas jest bardzo potrzebny, bo przecież mówimy o kolejnej fali pandemii
— podkreślił.
I dodał, że odpowiedź, którą rząd przyjął w kryzysie covidowym, można porównać z działaniami, które były odpowiedzią na kryzys sektora finansów w czasie rządów PO-PSL.
Przypomnę o tym, że odpowiedź, którą minister Rostowski wtedy przedstawił, była odpowiedzią zupełnie inną. To nie była odpowiedź proinwestycyjna, odważna, poszukująca nowych rozwiązań, to była odpowiedź polegająca na cięciach, mrożeniu, tak naprawdę sprowadzająca się do historycznej już wypowiedzi pana ministra Rostowskiego, że „piniendzy nie ma i nie będzie”. A więc oceniając działania, które rząd prowadził przez ostatnie pół roku, trzeba mieć w pamięci różnice pomiędzy naszym systemem politycznym, w Polsce, a systemami w innych krajach, ale należy także pamiętać o tym, że były możliwe inne odpowiedzi, np. takie jak ta, której udzielał kiedyś minister Rostowski
— mówił senator.
Na koniec wystąpienia podziękował kierownictwu Narodowego Banku Polskiego, panu prezesowi, panu premierowi, ministrowi finansów, prezesowi Polskiego Funduszu Rozwoju, Banku Gospodarstwa Krajowego. Czyli - jak to określił - „ludziom, którzy niestrudzenie walczą o utrzymanie miejsc pracy w Polsce, walczą o chleb dla polskich rodzin”.
gim
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/524050-rzad-zrobil-wszystko-co-trzeba-innowacyjne-rozwiazania
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.