Portal wPolityce.pl dotarł do pisma, która branża drobiarska skierowała w połowie września do premiera Mateusza Morawieckiego. Warto podkreślić, że duża część tych postulatów została uwzględniona; wczoraj szef rządu ogłosił m. in. wyłączenie kurczaków spod rygorów zakazu uboju rytualnego.
Szanowny Panie Premierze,
polskie drobiarstwo, symbol sukcesu gospodarczego polskiego sektora rolno-spożywczego, czołowy eksporter i płatnik netto jest zaniepokojone kierunkiem zmian w sektorze i najnowszymi propozycjami ustawodawczymi. Produkty drobiowe w 2019 roku stanowiły aż 49 proc. eksportu mięsa. Ich wartość w roku 2019 osiągnęła 3,1 mld EUR. Może się jednak okazać, że to ostatni rok sukcesów.
W 2020 r. branża przechodzi przez największy od lat kryzys. Pojawienie się grypy ptaków, w pierwszym kwartale tego roku spowodowało zablokowanie eksportu do krajów trzecich. Epidemia koronawirusa wywołała spadek zamówień do sektora Horeca w Europie, który był głównym odbiorcą polskiego drobiu. Tylko te dwa wydarzenia spowodowały straty idące w setki milionów złotych. Był to dotkliwy cios, ponieważ blisko 50% polskiej produkcji kurczaka jest wysyłana za granicę (z czego ponad 70% do UE).
Dlatego branża jest zaskoczona i zaniepokojona propozycjami zmian uderzającymi m.in. w import białka sojowego, czy niesymetryczne traktowanie przez polskie służby urzędowej kontroli żywności względem europejskich konkurentów. Najnowsze propozycje, dotyczących uboju religijnego, dodatkowo destabilizują sytuację na rynku drobiu. Mięso halal i koszer pozwalało zapewnić branży funkcjonowanie w trudnym czasie. Dzięki wysokim marżom umożliwiło przetrwanie wielu firmom i zatrzymało falę zwolnień.
Jako producenci drobiu oczekujemy równych warunków konkurencji z europejskimi i światowymi potęgami. Chcemy być ambasadorem polskiej jakości za granicą. Nasze produkty docierają na coraz dalsze rynki, na których konkurujemy z Brazylią czy USA. Potrzebujemy likwidacji barier administracyjnych i niepotrzebnych przepisów, wspólnej pracy na rzecz polskiej gospodarki. Zamiast tego otrzymujemy zapowiedzi kolejnych zakazów i obciążeń, które w dłuższej perspektywie nie przyniosą państwu polskiemu żadnych korzyści. Spowodują jedynie bezrobocie i bankructwa polskich, rodzinnych firm, które zostaną sprzedane za bezcen.
W imieniu największych hodowców i przetwórców drobiu w Polsce apelujemy o spotkanie i otwarte rozmowy, by wypracować rozwiązania korzystne dla polskiej gospodarki. Wierzymy, że polskie drobiarstwo pomimo kryzysu będzie nadal budować polską markę na całym świecie.
Z wyrazami szacunku,
Andrzej Goździkowski, Prezes Zarządu, Cedrob S.A. Czesław Frischke, Prezes Zarządu, Grupa Drobex Grzegorz Marek, Prezes Zarządu, IMEX Poland Sp. z o.o. Jarosław Krzyżanowski, Prezes Zarządu, KPS FOOD Sp. z o.o. Marek Jurkiewicz, Prezes Zarządu, Res-Drob Sp. z o.o. Marcin Świąć, Prezes Zarządu, SuperDrob S.A. Józef Wiśniewski, Prezes Zarządu, Wipasz S.A. Włodzimierz Bartkowski, Prezes Zarządu, Ogólnopolski Związek Producentów Drobiu „Poldrób” Piotr Lisiecki, Prezes Zarządu, Krajowa Izba Drobiu i Pasz
Prej
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/521724-drobiarze-pisza-do-premiera-zaskoczenie-i-zaniepokojenie