Gdy brakuje środków na zakup auta, warto skorzystać ze wsparcia firmy leasingowej lub banku. Decydując się na tę drugą opcję, trzeba jeszcze wybrać odpowiedni produkt kredytowy. Pytanie zatem, jaki kredyt na zakup samochodu będzie najlepszy?
Zakup samochodu na kredyt może okazać się korzystny zarówno dla przedsiębiorcy, jak i osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej. W takim wypadku najlepiej skupić się jednak na ofercie kredytów gotówkowych oraz kredytów samochodowych. Potrzebną gotówkę pozwoli pozyskać również limit kredytowy lub pożyczka hipoteczna, jednak z różnych względów opcje te rzadko sprawdzają się w przypadku zakupu auta. Pytanie zatem, co wybrać: kredyt gotówkowy czy kredyt samochodowy?
Kredyt samochodowy, czyli kredyt na zakup… samochodu W ofercie banków, ale niestety tylko niektórych, dostępny jest specjalny kredyt samochodowy, który pozwala pozyskać środki na ściśle określony cel. Tym ostatnim może być wyłącznie zakup samochodu, motocyklu, przyczepy, a czasem również skutera, quada czy łodzi. Niezależnie od rodzaju nabywanego pojazdu, stanowi on zabezpieczenie spłaty kredytu. Interesy banku chroni tu zwykle przewłaszczenie lub przewłaszczenie warunkowe, albo cesja praw z polisy Autocasco. Oznacza to, że kredytobiorca nie może swobodnie dysponować samochodem, czyli nie może go bez zgody banku na przykład sprzedać lub zmodyfikować, i tak aż do momentu całkowitej spłaty zobowiązania.
Wady i zalety kredytu samochodowego
Dzięki dobremu zabezpieczeniu spłaty zobowiązania, bank jest skłonny udzielić kredytu samochodowego na atrakcyjnych warunkach. Często można liczyć tu na niskie, a nawet zerowe oprocentowanie, przy czym zdarza się, że bank oczekuje za to dość wysokiej prowizji za udzielenie finansowania. Ta ostatnia może sięgać od 2 do 6 procent i jest naliczana od kwoty przyznanego kredytu.
Główną wadą kredytu samochodowego, obok braku pełnej swobody w decydowaniu o pojeździe, jest konieczność poniesienia dodatkowych opłat. Bank najczęściej wymaga wykupienia ubezpieczenia na życie i praktycznie zawsze – polisy Autocasco. Może również oczekiwać wniesienia wkładu własnego, zwłaszcza, jeśli transakcja ma dotyczyć pojazdu używanego. Ponadto nie sfinansuje zakupu starszego pojazdu, którego wiek sięga powyżej 8 czy 10 lat (limit wiekowy jest różny w zależności od banku).
Mimo pewnych wad kredyt samochodowy może okazać się atrakcyjnym sposobem na sfinansowanie zakupu samochodu. Warto zatem wejść na stronę: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/samochodowe/ i sprawdzić aktualne oferty.
Kredyt samochodowy – nie jeden, lecz kilka różnych produktów kredytowych
Standardowy kredyt samochodowy jest zwykle przyznawany na okres od 6 miesięcy do maksymalnie 8-12 lat; w jego przypadku bank przelewa całą pożyczoną kwotę na rachunek sprzedającego, a kredytobiorca spłaca zobowiązanie w ramach comiesięcznych rat kapitałowo-odsetkowych. Jest to najpopularniejszy rodzaj kredytu samochodowego, którym można sfinansować niemal dowolny pojazd do określonego wieku.
Na rynku dostępne są jeszcze dwa inne warianty kredytu samochodowego: kredyt jedno- lub kilkuratowy oraz kredyt z ostatnią ratą balonową. Obydwa są oferowane przede wszystkim przez tak zwane banki samochodowe, czyli banki powiązane z określonymi koncernami samochodowymi. Służą głównie do finansowania zakupu nowych pojazdów lub maksymalnie kilkuletnich, ale tylko tych sprzedawanych w salonie.
A może zakup samochodu na kredyt gotówkowy?
Zakup samochodu można też sfinansować zwykłym kredytem gotówkowym, czyli pożyczką bankową na dowolny cel. To prosty, dobrze znany produkt finansowy, który pozwala pozyskać od kilkuset do nawet ponad 200 tysięcy złotych. Okres spłaty może tu wynosić, podobnie jak w przypadku klasycznego kredytu samochodowego, od kilku miesięcy do około 10 lat.
Kredyt gotówkowy, w porównaniu do kredytu samochodowego, wiąże się zwykle z nieco wyższym oprocentowaniem i większą prowizją, ale ma nad nim pewne przewagi. Przede wszystkim kupiony z jego pomocą samochód od razu stanowi pełną własność kredytobiorcy, dzięki czemu może on sam zdecydować kiedy i komu sprzedać pojazd, albo czy objąć go polisą AC. Plusem są też proste formalności i szybki proces ubiegania się o środki – w przypadku kilku- czy kilkunastotysięcznej pożyczki, przez całą procedurę pożyczkową często można przejść w całości drogą internetową.
Kredyty gotówkowe są co do zasady nieco droższe niż samochodowe, ale jednocześnie znacznie bardziej popularne. Banki mocno konkurują na rynku pożyczek na dowolny cel, dlatego w ich przypadku częściej można trafić na atrakcyjną, promocyjną ofertę.
Co wybrać: kredyt gotówkowy czy kredyt samochodowy?
Kredytem gotówkowym można sfinansować zakup dosłownie każdego, nawet kilkudziesięcioletniego, samochodu. Wiąże się on jednak z relatywnie wysokimi kosztami, dlatego dobrze sprawdzi się przede wszystkim przy zakupie niedrogiego, starszego auta, albo w sytuacji, gdy do sfinalizowania transakcji brakuje stosunkowo małej kwoty. Kupując nowe lub maksymalnie kilkuletnie auto, warto skupić się na ofercie kredytów samochodowych, które w takich przypadkach zwykle generują niższe koszty.
Wybierając między kredytem samochodowym a gotówkowym warto również wziąć pod uwagę czynniki pozakosztowe. Jeśli kupujący od razu po zakupie chce mieć pełną kontrolę nad pojazdem, to w takim wypadku kredyt gotówkowy wydaje się być naturalnym wyborem.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/516880-jaki-kredyt-wybrac-na-zakup-samochodu
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.