Na razie nie ma żadnej decyzji administracyjnej związanej z tym, ile osób będzie zwalnianych w administracji; zostaliśmy zobowiązani do przeglądu nadzorowanych przez nas urzędów - mówiła w środę wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Wicepremier Emilewicz pytana w Radiu Plus, czy czas kryzysu to dobry czas na zwolnienia w administracji wskazała, że szefowie poszczególnych resortów zostali zobowiązani do przeglądu nadzorowanych przez siebie urzędów i instytucji, „po to, aby poprawić efektywność działania”.
Robimy to wszyscy z ogromną ostrożnością, z realną oceną tego, ile osób jest niezbędnych do tego, żeby urzędy pracowały sprawnie
— powiedziała minister rozwoju. Zastrzegła, że „na razie nie ma żadnej decyzji administracyjnej związanej z tym, jaka pula, ile osób będzie zwalnianych”.
Wielu emerytów wśród urzędników
Emilewicz pytana o zwolnienia w resorcie którym kieruje, wskazała: „dokonujemy takiego przeglądu i analizy”. Zaznaczyła, że w administracji jest wielu pracowników w wieku emerytalnym.
Będziemy starali się, aby ci, którzy są zabezpieczeni materialnie, a osoby w wieku emerytalnym są zabezpieczone, jeśli mówimy o redukcjach, to dla nich to będzie znacznie mniej dotkliwe czy uciążliwie
— oceniła.
W ubiegłym tygodniu rząd przyjął uchwałę, w której zobowiązał szefa KPRM „do uzgodnienia z właściwymi członkami Rady Ministrów rozwiązań związanych ze zmniejszeniem zatrudnienia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz urzędach obsługujących członków Rady Ministrów”.
Dotyczyć to będzie także m.in. urzędów obsługujących organy administracji rządowej w województwie, jednostek podległych i nadzorowanych przez premiera, ministra kierującego działem administracji rządowej lub wojewodę, a także np. ZUS, KRUS czy NFZ.
Działania dotyczące zmniejszenia zatrudnienia wiążą się z negatywnymi skutkami gospodarczymi wywołanymi przez pandemię COVID-19, które wpływają na wzrost deficytu budżetu państwa
— napisano wówczas w rządowym komunikacie.
Emilewicz: Nie chcemy, by obieg gospodarczy się zatrzymał
Wicepremier Emilewicz pytana z kolei w radiu TOK FM, czy rząd ma plan dalszego postępowania w warunkach koronakryzysu i czy są np. scenariusze dotyczące ewentualnego zamykania gospodarki w przypadku wzrostu zakażeń jesienią, wskazała, że „restrykcyjne przestrzeganie norm sanitarno-epidemiologicznych sprawia, że jesteśmy bezpieczni”.
Robimy wszystko, by do lockdownu, zamykania jakiegokolwiek sektora gospodarki nie dochodziło
— zaznaczyła. Według niej jedynie surowe, restrykcyjne przestrzeganie norm „może nam z jednej strony zagwarantować bezpieczeństwo osobiste, zdrowotne, a z drugiej strony bezpieczeństwo gospodarcze”.
Zaznaczyła, że rząd koncentruje się dziś na realizacji bazowego scenariusza dot. przeciwdziałania pandemii, podobnie jak inne państwa, nie tylko w Europie.
Egzekwowanie wytycznych sprawi, że nie będziemy musieli stosować żadnych ekstraordynaryjnych środków, takich, jakie musieliśmy stosować w kwietniu i maju
— oceniła. Dodała: „Nie chcemy doprowadzić do tego, by obieg gospodarczy się zatrzymał”.
Emilewicz wskazała, że ważne jest, by inwestycje publiczne nie osłabły, „aby to był ten lewar wzrostu”. Jej zdaniem 12 mld zł z Funduszy Inwestycji Lokalnych ma podtrzymać inwestycje zaplanowane, „coś, co realnie zacznie pracować jeszcze w trzecim i czwartym kwartale tego roku”.
Wówczas utrzymamy, a nawet - mam nadzieję - poszerzymy bazę podatkową i wpływ do budżetu państwa będzie wyższy. Taki jest plan na wychodzenie z kryzysu i spłacanie długów
— zaznaczyła.
Rekonstrukcja rządu
Na pytanie, czy znajdzie się w zrekonstruowanym rządzie, wicepremier wskazała, że „poważne rozmowy liderów dopiero się zaczynają”. Zdaniem Emilewicz to, że Solidarna Polska i Zjednoczona Prawica mają w rządzie po dwa resorty to „stan odzwierciedlający siłę i potencjał partii koalicyjnych”.
W przypadku Solidarnej Polski resort sprawiedliwości i środowiska (…), w przypadku naszym nauka i sektor gospodarczy. Będziemy starali się pokazać (…), że to jest zasadne
— podkreśliła.
xyz/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/515884-co-z-redukcja-administracji-emilewicz-robimy-to-ostroznie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.