PGNiG zarezerwowało więcej mocy regazyfikacyjnych w terminalu w Świnoujściu
— poinformowała w piątek spółka. Dodano, że od 2024 r. firma będzie mogła sprowadzać 8,3 mld m sześc. LNG po regazyfikacji rocznie. Obecnie PGNiG rezerwuje 5 mld m sześc. mocy terminala.
CZYTAJ TAKŻE:
-
Dobre wieści w poniedziałkowy poranek! Prezydent Duda: Rozpoczyna się budowa gazociągu Baltic Pipe
-
PGNiG zapewnia: Dostawy gazu do Polski przebiegają bez przeszkód. Wygasła umowa z Gazpromem
Spółka Polskie LNG dokonała ostatecznej alokacji mocy terminalu w Świnoujściu
Gaz-System podał w piątek, że spółka Polskie LNG dokonała w piątek ostatecznej alokacji mocy terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, która będzie dostępna na skutek rozbudowy jego infrastruktury.
Jak wyjaśniono, procedura udostępnienia terminalu LNG 2020 (open season), przeprowadzona została w miesiącach marzec-maj br. i miała umożliwić uczestnikom rynku paliw gazowych złożenie ofert na usługę regazyfikacji oraz usługi dodatkowe. Ostatnim etapem tej procedury będzie zawarcie umów o regazyfikacji, co ma nastąpić do końca maja br.
PGNiG poinformowało, że w efekcie procedury „open season” przydzielono spółce moce regazyfikacyjne LNG w wysokości 6,2 mld m sześc. rocznie w latach 2022–2023 i 8,3 mld m sześc. rocznie począwszy od 2024 roku. Nowe moce firma zarezerwowała na 17 lat.
Spółka wyjaśniła, że obecnie rezerwuje 5 mld m sześc. mocy regzyfikacyjnych terminala.
Jesteśmy usatysfakcjonowani wielkością przydzielonych nam mocy regazyfikacyjnych. Pozwoli nam to na skuteczną realizację planów PGNiG dotyczących dywersyfikacji kierunków importu gazu oraz rozwoju działalności handlowej na rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej
— podkreślił cytowany w komunikacie prezes spółki Jerzy Kwieciński.
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zwrócił z kolei uwagę, że terminal LNG w Świnoujściu jest jednym z filarów bezpieczeństwa Polski w zakresie dostaw gazu.
Jego rozbudowa to krok w kierunku wzmocnienia suwerenności energetycznej kraju. Rosnące znaczenie PGNiG na rynku LNG jest dowodem dynamicznego rozwoju spółek nadzorowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych
— dodał wicepremier.
PGNiG zaznaczyło, że zapotrzebowanie spółki na nowe moce systematycznie rośnie. Odbiera ona bowiem coraz więcej ładunków spotowych, a także zwiększa wolumen LNG w związku z podpisanymi umowami długoterminowymi na dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych.
W szczególności, od 2023 roku PGNiG będzie odbierać w Świnoujściu ok. 1,95 mld m sześc. LNG po regazyfikacji rocznie na podstawie kontraktu z amerykańską firmą Cheniere
— przypomniano.
PGNiG dodało, że LNG już teraz stanowi istotną część portfela importowego spółki. W 2019 roku firma sprowadziła 3,43 mld m sześc. skroplonego gazu ziemnego (po regazyfikacji) – o ponad jedną czwartą więcej niż rok wcześniej.
Tylko w pierwszym kwartale tego roku wolumen dostaw LNG dla PGNiG wyniósł 0,98 mld m sześc. po regazyfikacji, co oznacza wzrost o 34 proc. rok do roku
— zaznaczono.
LNG z Kataru, USA i Norwegii
PGNiG kupuje LNG z Kataru, Stanów Zjednoczonych i Norwegii. W ubiegłym roku udział LNG w imporcie PGNiG wyniósł 23 procent, podczas gdy w 2016 r. było to tylko 8,4 proc. W tym czasie udział gazu ze Wschodu spadł z 89 proc. w 2016 r. do 60 proc. w 2019 roku - wyjaśniła firma.
Dzięki intensywnym działaniom PGNiG na rzecz dywersyfikacji importu, w których gaz skroplony odgrywa bardzo istotną rolę, wykorzystanie mocy regazyfikacyjnych terminalu w Świnoujściu w 2019 r. wyniosło 67 proc.
— podsumowano.
as/PAP
*
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/501465-pgnig-bedzie-mogl-sprowadzac-wiecej-gazu-przez-terminal-lng
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.