Jak tylko eksport będzie znów możliwy, ruszy produkcja przemysłowa i wskaźniki gospodarcze będą coraz lepsze - ocenił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że zsynchronizowanie polityki pomiędzy różnymi instytucjami pomaga w przejściu przez trudne miesiące walki z koronawirusem.
Główny Urząd Statystyczny podał w czwartek, że produkcja przemysłowa w kwietniu spadła o 24,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 25,5 proc., podczas gdy - zgodnie z konsensusem przygotowanym przez PAP Biznes - rynek spodziewał się spadku produkcji w kwietniu rdr o 10,0 proc., a mdm spadku o 11,2 proc. Zgodnie z danymi GUS produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo spadła w kwietniu rdr o 24,7 proc., a mdm spadła o 20,8 proc.
Premier Mateusz Morawiecki, który wspólnie z prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beatą Daszyńską-Muzyczką uczestniczył w konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie firmy Monolit w Zambrowie, pytany o komentarz do tych danych zaznaczył, że marzec i kwiecień, to miesiące najbardziej intensywnej walki z koronawirusem. „Prognozy w marcu pogarszały się właściwie praktycznie z dnia na dzień” - przyznał. Przypomniał, że analitycy mówili o tym, że spadek produkcji będzie o ponad 35 proc.
W wielu krajach ten spadek jest gigantyczny
— wskazał szef rządu.
Zaznaczył, że u nas najważniejsze jest to, „że potrafiliśmy przechować tkankę produkcyjną naszych przedsiębiorców”. Podkreślił, że z powodu pandemii „cały świat się zamknął w kwietniu”.
Według premiera Morawieckiego najważniejsze jest to, które państwa, w jaki sposób dbają o swoje miejsca pracy, o swoje przedsiębiorstwa.
Mam przekonanie, że jak tylko eksport będzie znów możliwy również ta produkcja przemysłowa ruszy i te wskaźniki będą coraz lepsze
— ocenił.
Wyraził przekonanie, że zsynchronizowanie polityki pomiędzy różnymi instytucjami finansowymi, fiskalnymi, budżetowymi, monetarnymi „pomaga nam w przejściu przez te najtrudniejsze miesiące - marzec, kwiecień maj - też bardzo ciężki jeszcze - w znacznie lepszy sposób niż u wielu naszych partnerów”.
Premier Morawiecki zwrócił uwagę na działania prowadzone w celu ratowania polskich miejsc pracy. „Już dzisiaj bezpośrednio 2,5 mln miejsc pracy, a dodatkowo kolejne 2 mln miejsc pracy poprzez ulgi w ZUS, ulgi w płatnościach, dotacje są uratowane i ratowane przez państwo polskie - bo to są pieniądze z budżetu państwa polskiego, uszczelnionego systemu podatkowego” - powiedział.
Daszyńska
Tarcza zdaje egzamin, gdyż dzięki wprowadzonym rozwiązaniom udało się ochronić 5 mln miejsc pracy - powiedziała prezeska Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka podczas czwartkowej konferencji o pomocy dla firm dotkniętych skutkami pandemii.
5 milionów miejsc pracy - dzisiaj możemy tak naprawdę powiedzieć - zostało ochronione
— mówiła, podkreślając, że dziesiątki tysięcy przedsiębiorców skorzystało z Tarczy Finansowej.
Prawie 9 tys. firm skorzystało z gwarancji, z kredytów, które są zabezpieczone gwarancją BGK. A wygenerowane kredyty to ponad 6 mld zł. To ogromny zastrzyk dla gospodarki
— podkreśliła szefowa BGK, wskazując, że wprowadzona tarcza „zdaje egzamin”.
Daszyńska-Muzyczka mówiła też, że wraz z odmrażaniem gospodarki powstaną nowe miejsca pracy i zostaną odtworzone te, które zostały zlikwidowane „na jakiś czas”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: RAPORT O STANIE EPIDEMII
mly/PAP
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/501239-premier-jak-wroci-eksport-wskazniki-beda-coraz-lepsze
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.