Podskórny implant, który zmierzy poziom glukozy i wykona test na koronawirusa? To nie jest żart z kategorii science-fiction. Taki plan ma… polska spółka z sektora konopnego we współpracy z amerykańską firmą biotechnologiczną.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: WSZYSTKO o koronawirusie
Podskórny implant medyczny
Hemp & Wood, spółka notowana na warszawskiej GPW, rozszerza obszar działalności i w ramach joint venture z amerykańską firmą biotechnologiczną Alivecel przeniesie do Polski część badań nad narzędziem do monitoringu stanu zdrowia. Chodzi o implant wszczepiany podskórnie, umieszczanym w dłoni między kciukiem a palcem wskazującym.
JV prowadzić będzie badania (R&D) w zakresie produkcji żywych komórek w celu pomiaru i wykrywaniu białek wytwarzanych przez wirusy COVID/SARS/MERS, a także markerów glukozy, insuliny, nowotworów, zawału serca i innych. Monitorowanie „in vivo” będzie się odbywać w czasie rzeczywistym
— czytamy w komunikacie opublikowanym po podpisaniu umowy 10 maja.
Testy wczesnego wykrywania zostaną opracowane przy użyciu technik biologii syntetycznej oraz nano- i biotechnologii, oraz skupią się na monitorowaniu zmian RNA i DNA użytkowników, którymi mogą być pacjenci, pracownicy wszelkiego typu firm, czy nawet cała populacja, jak również systemy opieki zdrowotnej, użytkownicy obiektów wojskowych i wiele innych
— dodano.
Wybuch pandemii COVID-19 skłonił nas do rozważenia nowych zastosowań naszej technologii. Sensor z całą pewnością może wykrywać także zakażenia koronawirusami. Powinniśmy więc rozwijać technologię właśnie w tym kierunku. Upewnili nas w tym polscy kooperanci. Wspólnie przystępujemy zatem do badań i komercjalizacji rozwiązań
— powiedział Mark Glazer, dyrektor technologiczny w Alivecel, cytowany przez „Puls Biznesu”. Opowiedział również, że tego rodzaju czujniki nie są niczym nowym na rynku, ale jego firma chciałaby kilkukrotnie wydłużyć okres użytkowania.
Kto za tym stoi? Skąd środki?
Współpracujące firmy, oprócz poszukiwanych środków w sektorze prywatnym, wykazują zainteresowanie konkursami dotacyjnymi ogłaszanymi przez polskie publiczne jednostki finansujące prace badawczo-rozwojowe: Narodowe Centrum Nauki czy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Jak podaje „Puls Biznesu”, notowana na warszawskiej GPW spółka Hemp & Wood (planuje zmianę na Hemp & Health, chce — zgodnie z pierwotnymi założeniami — działać na rynku konopnym, m.in. tworząc bank ziemi pod uprawę konopi włóknistej. Wybuch pandemii koronawirusa miał doprowadzić do zmiany obiektu zainteresowania firmy, która rozpoczęła już dystrybucję szybkich testów na COVID-19, masek medycznych, rękawiczek i produktów medycznych.
kpc/pb.pl/money.pl/PAP Biznes
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/500410-podskorny-implant-z-testem-na-covid-19-to-nie-jest-zart
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.