Rozpoczęte w połowie marca zawieszenie aktywności społecznej i gospodarczej na tak wielką skalę oraz porwanie międzynarodowych łańcuchów kooperacji musiało uderzyć w polską gospodarkę. Trzeba było przeciwdziałać. Kluczowy był czas - trzeba było zareagować zanim firmy stracą płynność finansową i zaczną masowo zwalniać pracowników. Stąd błyskawicznie przygotowany i wdrożony przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego, wsparty przez prezydenta Andrzeja Dudę i obóz Zjednoczonej Prawicy Jarosława Kaczyńskiego plan ratunkowy. W praktyce przełożył się na trzy tarcze Antykryzysowe.
W sumie na pomoc przedsiębiorcom w różnej formie ma pójść między 300 a 400 miliardów złotych!
Czy wszystko to pozwoliło uniknąć grożącej katastrofy? Nasze źródła w resortach gospodarczych rządu podają, że obecne dane z systemu CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) są zaskakująco dobre.
w końcu kwietnia nie doszło do masowego zawieszania działalności gospodarczych podobnego do ostatnich dniach marca. Między 27 a 29 kwietnia zawieszono tylko 2,5 tys. firm. W ostatnich dwóch dniach marca było to 15 tys.
Liczba wznowień działalności jest większa niż liczba zawieszeń. Prawdopodobnie część firm zawieszonych w końcu marca jest teraz wznawianych. Między 27 a 29 kwietnia wznowiono 4 tys. działalności.
Liczba nowych rejestracji także jest większa niż liczba zamknięć firm. Między 27 a 29 kwietnia zarejestrowano 2,1 tys. działalności, a zamknięto 1 tysiąc.
Jeśli te dane by się utrzymały, można by ostrożnie postawić tezę, że trzy Tarcze premiera Morawieckiego zadziałały.
Co ciekawe, takie wrażenie wydaje się mieć także opinia publiczna.
Warto też pamiętać o mocnym zaangażowaniu w walkę z gospodarczymi skutkami epidemii spółek z udziałem skarbu państwa.
gim
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/498424-nie-najgorsze-wiesci-z-gospodarki-podaja-nasze-zrodla