Ponad 10,5 mln złotych wyniosła opłata podwyższona, którą Wody Polskie nałożyły na stołeczne MPWiK za nielegalny zrzut ścieków do Wisły po awarii układu przesyłowego. Koszty musi ponieść MPWiK i nie mogą być one w żaden sposób przerzucone na mieszkańców - podkreślają Wody Polskie.
Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” informację o podwyższonej opłacie dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie wystawiły w czwartek. To pokłosie zrzutu ścieków do Wisły po awarii układu przesyłającego nieczystości do oczyszczalni „Czajka”, do której doszło w zeszłym roku.
10,5 mln zł kary dla MPWiK
Kwota, jaką Wody Polskie naliczyły na MPWiK, wynosi 10 501 540 zł.
W ocenie Wód Polskich oraz organów ochrony środowiska wystąpił zrzut nieoczyszczonych ścieków do rzeki Wisły bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego. MPWiK przysługuje prawo do wniesienia reklamacji w terminie 14 dni
—poinformowano w komunikacie przesłanym PAP.
Koszty opłaty podwyższonej musi ponieść MPWiK i nie mogą być one w żaden sposób przerzucone na mieszkańców. Zgodnie z ustawą o Zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzania ścieków, tego rodzaju koszty spółek wodno-kanalizacyjnych są niekwalifikowalne i nie mogą być wliczane w opłaty za wodę i ścieki
—podkreśliły Wody Polskie.
MPWiK zrzut ścieków z części lewobrzeżnej Warszawy do Wisły rozpoczęło 28 sierpnia ub. r., kiedy awarii uległ drugi rurociąg układu przesyłowego. Dzień wcześniej zepsuł się pierwszy. Do rzeki trafiało 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.
W reakcji na awarię premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, którym ścieki płynęły do oczyszczalni od 9 września. 14 września bypass osiągnął stuprocentową wydajność. W czasie, gdy działał tymczasowy rurociąg, na zlecenie MPWiK naprawiono kolektory. Od 16 listopada ścieki do „Czajki” znów płyną w układzie przesyłowym pod dnem rzeki.
MPWiK wskazuje, że „ilość wprowadzonych do Wisły ścieków stanowiła ok. 1 proc. całkowitego przepływu wody w rzece”.
Prowadzony monitoring wskazał także, że zrzut ścieków powodował jedynie lokalne i przejściowe pogorszenie jakości wody
—dodaje.
Potwierdzam, że w czwartek wpłynęło do MPWiK pismo z Wód Polskich, w którym jest mowa o naliczeniu opłaty podwyższonej w wysokości 10,5 mln złotych - przekazał PAP rzecznik MPWiK Marek Smółka. Jak zaznaczył, pismo podlega analizie i jest za wcześnie, aby odpowiedzieć, czy zostanie zareklamowane.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/487916-105-mln-zl-oplaty-za-nielegalny-zrzut-sciekow-do-wisly