Ponad 7 mln zł unijnego dofinansowania trafi do spółki Centralny Port Komunikacyjny na dokumentację budowy 30-kilometrowego odcinka linii kolejowej od granicy polsko-czeskiej do Jastrzębia-Zdroju - poinformowano w środę na konferencji.
Przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Centrum Unijnych Projektów Transportowych i spółki CPK podpisali w środę umowę o współpracy, która daje zielone światło do realizacji projektu na poziomie krajowym.
Pieniądze będą pochodzić z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF), który został utworzony w celu wsparcia rozwoju transeuropejskiej sieci (TEN-T) w sektorach transportu, energii i telekomunikacji.
Jak poinformowano na konferencji, przedsięwzięcie obejmuje przygotowanie dokumentacji projektowej budowy nowego, transgranicznego połączenia kolejowego między Chybiem a Żorami, Jastrzębiem-Zdrój a przejściem granicznym Polska - Czechy. Całkowita wartość projektu to ponad 14 mln zł.
Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak wskazała, że to pierwszy projekt, który CPK będzie realizować z dofinansowaniem z funduszy unijnych. Wskazała, że całe przedsięwzięcie CPK jest wielowymiarowe, bardzo innowacyjne, ale też kompleksowe. „Ze względu na swoją kompleksowość i złożony charakter będzie realizowane etapami. A efekty tych prac będą poprawiać komunikację pomiędzy najważniejszymi ośrodkami gospodarczymi na terenie Polski, ale również w całym rejonie Europy Środkowo-Wschodniej. „Sprawny, innowacyjny transport na światowym poziomie, to przede wszystkim większy wpływ na przepływ towarów i osób” - powiedziała. Jak dodała, to także „koło zamachowe, które będzie wypływało na rozwój polskiej gospodarki w wielu płaszczyznach”.
Dzisiaj CPK debiutuje, jako beneficjent środków pochodzących ze środków UE. (…) Mam nadzieję, że sprawna i poprawna i efektywna realizacja tego projektu, przyczyni się też do tego, aby w nowej perspektywie finansowej 2021-2027 CPK sięgało po jeszcze większe środki na realizacji swoich inwestycji
—powiedziała minister.
Pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister Marcin Horała zauważył z kolei, że projekt CPK, „to nie tylko nowe międzynarodowe wielkie lotnisko przesiadkowe, ale to rewolucja w polskim systemie transportowym.
Widzimy dzisiaj, że ta rewolucja już się dzieje
—powiedział.
P.o. dyrektora CUPT Joanna Lech przekazała, że sektor kolejowy w ramach instrumentu „Łącząc Europę” od wielu lat wydaje środki.
W Centrum Unijnych Projektów Transportowych z dzisiejszą umową mamy już 57 umów na realizację projektów z tego instrumentu podpisanych, w tym 22 umowy to są umowy na projekty kolejowe
—powiedziała. Jak dodała, „liczymy, że CPK będzie dalej skutecznie pozyskiwał środki unijne, a my będziemy wspierać tą instytucję w realizacji projektów współfinansowanych” - powiedziała.
Jak przekazano w komunikacie, zgodnie z Programem kolejowym CPK projekt stanowi odcinek „szprychy numer 7 CPK” – Centralna Magistrala Kolejowa (CMK) – Węzeł Małopolsko-Śląski (WMŚ) –– Czechowice-Dziedzice – Jastrzębie-Zdrój – granica państwa. Jest to pierwsza część projektu globalnego, który finalnie obejmie prace inwestycyjne na odcinku Chybie/Żory-granica państwa. Wartość projektu globalnego szacowana jest na około 300 mln euro.
Łączny budżet CEF w latach 2014-2020 to 30,6 mld EUR, z czego 24,2 mld zostało przeznaczone na transport. Środki te przeznaczone są na budowę systemu czystego, bezpiecznego, inteligentnego i zrównoważonego transportu, dlatego też większość dotacji przyznawanych jest na inwestycje kolejowe.
Spółka CPK planuje lotnisko na terenie gmin Baranów, Teresin i Wiskitki – między Warszawą i Łodzią. To obszar w większości rolniczy, w dużym stopniu niezabudowany.
Centralny Port Komunikacyjny - według rządu - ma być najważniejszą polską inwestycją infrastrukturalną - węzłem przesiadkowym, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. CPK zakłada intensywny rozwój sieci połączeń kolejowych oraz drogowych na terenie całego kraju. CPK ma powstać 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha; w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo ok. 100 mln. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł niedaleko portu lotniczego i połączenia, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Zgodnie z zapowiedziami, sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/485679-cpk-otrzyma-7-mln-zl-a-dokumentacje-odcinka-linii-kolejowej
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.