Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Davos z dyrektor zarządzająca MFW; Kristalina Georgiewa podkreśliła znakomitą kondycję polskiej gospodarki jako przykładu odpowiedzialnego rozwoju na tle wyzwań dla stabilności ekonomicznej - przekazał PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
W czwartek, trzeciego dnia wizyty na Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos, prezydent spotkał się z Georgiewą, a wcześniej odbył rozmowę m.in. z szefem WEF Klausem Schwabem oraz z szefem OPEC Mohammedem Sanusim Barkindo.
Minister Szczerski przekazał PAP, że rozmowa z Georgiewą dotyczyła po pierwsze sytuacji w globalnej gospodarce.
Dyrektor zarządzająca MFW podkreśliła znakomitą kondycję polskiej gospodarki jako przykładu odpowiedzialnego rozwoju na tle wyzwań dla stabilności ekonomicznej
— relacjonował Szczerski.
Jak zaznaczył, rozmowa skupiła się przede wszystkim na Inicjatywie Trójmorza.
MFW pozytywnie odnosi się do tej Inicjatywy szczególnie jako narzędzia rozwoju połączeń infrastrukturalnych wspierających wspólny rynek oraz bezpieczeństwo ekonomiczne
— przekazał Szczerski.
Jak zaznaczył, dyrektor zarządzająca MFW przyjęła zaproszenie na tegoroczny szczyt Trójmorza, który odbędzie się 17 czerwca w Tallinie.
W czwartek prezydent Duda spotka się jeszcze z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz weźmie udział w dwóch debatach: pierwsza ma dotyczyć przyszłości Sojuszu Północnoatlantyckiego, a druga indeksu giełdowego państw Trójmorza. Będzie to ostatni punkt wizyty polskiego prezydenta w Davos, po którym spotka się jeszcze z polskimi mediami, a następnie wróci do kraju.
W czwartek przed południem, trzeciego dnia wizyty, prezydent spotkał się m.in. z sekretarzem generalnym OPEC Barkindo.
Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski, który towarzyszy głowie państwa podczas wizyty w Davos, poinformował PAP, że rozmowa dotyczyła sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz w Wenezueli i jej wpływu na rynek surowców energetycznych.
Rozmówcy zgodzili się, że należy wzmóc wysiłki na rzecz deeskalacji napięcia i przede wszystkim utrzymania politycznej stabilności w państwach istotnych dla rynku ropy naftowej
— przekazał prezydencki minister.
Sekretarz generalny OPEC zapewnił Dudę o podejmowaniu wszystkich niezbędnych kroków dla zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw oraz stabilności cen na rynku ropy naftowej.
Tematem rozmowy była także kwestia sprawiedliwej transformacji w polityce klimatycznej. Jak przekazał Szczerski, Barkindo podkreślił konieczność zachowania zrównoważonego rynku źródeł energii, który zachowuje różnorodność paliw i gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne.
W jego opinii, zmiany klimatu nie są związane z konkretnymi źródłami energii, takimi jak węgiel czy ropa naftowa, ale z technologiami ich wykorzystania i o nich należy debatować
— przekazał szef gabinetu prezydenta RP.
Prezydent Duda spotka się jeszcze w czwartek z dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą, po czym spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
Po spotkaniach polski przywódca zabierze głos w ramach debaty dotyczącej przyszłości NATO. Następnie weźmie udział w debacie dotyczącej indeksu giełdowego państw Trójmorza. Będzie to ostatni punkt wizyty Dudy w Davos, po którym spotka się on jeszcze z polskimi mediami i uda w podróż powrotną do kraju.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/483632-wazne-spotkania-prezydenta-dudy-w-davos
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.