Jak wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, Polacy nie są skłonni rezygnować z węgla jako źródła energii elektrycznej, jeśli miałoby to doprowadzić do wyższych rachunków za prąd. Jednocześnie nasze badanie pokazuje, że elektoraty dwóch największych partii mają różne zdanie w tej sprawie.
W naszym badaniu zadaliśmy respondentom następujące pytanie:
Czy popiera Pani/Pan jak najszybszą rezygnację z wydobycia węgla w Polsce, nawet jeśli doprowadziłoby to do znaczących podwyżek cen prądu (energii elektrycznej)?
Na tak postawione pytanie (dylemat) twierdząco odpowiedziało 29 proc. badanych, z czego 13 proc. odpowiada „zdecydowanie tak”, a 16 proc. „raczej tak”.
Na rezygnację z węgla kosztem wyższych cen prądu nie zgadza się równo połowa badanych - 50 proc.; 22 proc. mówi „zdecydowanie nie”, a 28 proc. „raczej nie”.
21 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.
Niechęć do ponoszenia wyższych kosztów energii elektrycznej w związku z rezygnacją z węgla widoczna jest zwłaszcza wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Tego typu polityce sprzeciwia się 67 proc. wyborców partii rządzącej, a popiera ją zaledwie 20 proc. Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej odwrotnie: 56 proc. godzi się na wyższe rachunki w przypadku odejścia do węgla; przeciw jest 29 proc. wyborców KO.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI w dniach od 20 do 24 grudnia 2019 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1044.
Paj
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/480159-wiecej-za-prad-ale-bez-wegla-polacy-sa-przeciw-sprawdz