Konfederacja chce powołania w Sejmie IX kadencji parlamentarnego zespołu, który zajmowałby się problemami branży zajmującej się hodowlą zwierząt. Jeden z liderów Konfederacji Robert Winnicki zapowiedział, że będzie to jedna z pierwszych inicjatyw Konfederacji w nowej kadencji.
Winnicki zapowiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że Konfederacja zaprosi do współpracy w takim zespole parlamentarzystów wszystkich partii politycznych, których posłowie zasiądą w Sejmie IX kadencji.
Istotą działania zespołów parlamentarnych jest to, że mają ponadklubowy, ponadpolityczny charakter
— dodał.
Poseł przekonywał, że taki zespół jest potrzebny, by przeprowadzić „rzeczową debatę na temat warunków, w jakich odbywa się hodowla zwierzęca w Polsce”.
Jak mówił, pod względem hodowli zwierząt Polska jest jedną z potęg europejskich i w grę wchodzą ogromne pieniądze, które zasilają polską gospodarkę i budżet państwa, a w branży tej pracują setki tysięcy osób. Potrzebę powołania takiego stałego zespołu Winnicki uzasadniał także tym, że według niego trwa „walka z branżą hodowlaną”.
Jest to walka nie merytoryczna, a ideologiczna. Pewne radykalne, skrajne środowiska chcą zniszczyć niemal każdą gałąź produkcji zwierzęcej w Polsce
— uważa polityk Konfederacji.
Prezes Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych Daniel Chmielewski powiedział na konferencji, że problem dotyczy całego rolnictwa w Polsce, a wsparcia oczekują wszyscy producenci rolni i hodowcy.
Są już atakowani tak samo, jak myśmy byli kiedyś atakowani
— ocenił.
Chmielewski zapewnił, że przedstawiciele jego związku będą otwarci na współpracę i zrobią wszystko, aby - jak mówił - „pokazywać, jak naprawdę wygląda branża w Polsce i w Europie”.
Prezes Polskiego Porozumienia Kynologicznego (PPK) Piotr Kłosiński podkreślił, że parlamentarny zespół jest bardzo potrzebny, gdyż - według niego - w kończącej się kadencji Sejmu, tego rodzaju zespół „pracował tak, że dopuszczał tylko wybrane organizacje, które pasowały odpowiednim posłom”.
Kłosiński poinformował, że Polskie Porozumienie Kynologiczne opracowało m.in. strategię walki z bezdomnością wśród zwierząt domowych, którą przekaże posłom.
Chcielibyśmy merytoryki, ale przede wszystkim chcielibyśmy unormowania tych wszystkich spraw, których w tej chwili ustawa o ochronie zwierząt niestety nie normuje
— podkreślił prezes PPK.
Winnicki zapewnił, że organizacje i związki hodowców zwierząt są otwarte na dyskusje o kontroli tej branży, żeby - jak powiedział - eliminować patologię i sytuacje, w których dobrostan zwierząt jest naruszony.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/470634-powstanie-zespol-parlamentarny-ds-branzy-hodowcow-zwierzat