Amerykanin John B. Goodenough, Brytyjczyk M. Stanley Whittingham oraz Japończyk Akira Yoshino zostali lureatami Nagrody Nobla z chemii 2019 za “rozwój baterii litowo-jonowych”- ogłosił w środę Komitet Noblowski w Sztokholmie.
Trzej laureaci podzielą się po równo nagrodą w wysokości 9 mln koron szwedzkich (ok. 830 tys euro).
John B. Goodenough jest fizykiem a zarazem specjalistą w dziedzinie inżynierii materiałowej. Jest związany z Uniwersytetem Teksańskim w Austin. Miał znaczący wkład w wynalezienie akumulatorów litowo-jonowych.
M. Stanley Whittingham to chemik pełniący funkcje dyrektora zarówno w Instytucie Badań Materiałowych oraz Instytucie Nauk Materiałowych i Inżynierii w amerykańskim Binghamton University, będącego częścią Stanowego Uniwersytetu Nowego Jorku.
Whittingham odegrał kluczową rolę dla rozwoju baterii litowych, odkrywając koncepcję elektrod interkalacyjnych. Zaprojektowany przez Whittinghama akumulator Exxon wyprodukował w latach 70.
Akira Yoshino jest chemikiem związanym z japońskim Meijo University, a zarazem wynalazcą baterii litowo-jonowej, wykorzystywanej w telefonach komórkowych i laptopach.
Wcześniej, w poniedziałek rozdano Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Otrzymało je 3 naukowców: Brytyjczyk Peter J. Ratcliffe oraz dwóch Amerykanów – William G. Kaelin Jr i Gregg L. Semenza.
We wtorek przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Otrzymali ją James Peebles, Michel Mayor i Didier Queloz za odkrycie egzoplanet i wytłumaczenie ewolucji kosmosu.
aw/PAP/Wikipedia
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/467495-nagrody-nobla-w-dziedzinie-chemii-rozdane
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.