Światowa Federacja Naukowców (World Federation of Scientists) w specjalnie wydanym oświadczeniu udzieliła wsparcia inicjatywie Międzynarodowego Instytutu Nauk Humanistycznych i Przyrodniczych rozpoczęcia dialogu odnośnie do przyszłości Puszczy Białowieskiej.
„Dialog musi być oparty na prawdzie historycznej, etyce i wiarygodnych danych naukowych” napisała. Dokument w imieniu federacji podpisał Dr Antonino Zichichi.
Oświadczenie to nadeszło w trudnym dla Puszczy Białowieskiej czasie. Walka tzw. ekologów z leśnikami odbiła się na kondycji drzewostanu – brak wycinek pielęgnacyjnych skutkował gwałtownym rozprzestrzenieniem się kornika i wymarciem około jednej czwartej drzewostanu.
Martwe drzewa zwalają się na zwierzęta leśne, zabijając je, oraz na linie energetyczne, powodując pożary. Do tej ostatniej sytuacji doszło w poniedziałek 9 września w godzinach popołudniowych. W Nadleśnictwie Browsk w wyniku silnych podmuchów wiatru suchy świerk, przewrócił się na linię energetyczną. Drzewo zerwało druty, w ten sposób powstało zarzewie pożaru, który natychmiast rozprzestrzenił się po lesie.
Niestety stało się to, czego się obawialiśmy. Płonie las, płonie nasza puszcza
— mówił Robert Miszczak, nadleśniczy Nadleśnictwa Browsk, będący na miejscu tragedii.
W ciągu godziny ogień pochłonął hektar lasu, w ciągu następnej pół godziny, kolejne pół hektara lasu. Dzięki naprawdę szybkiej interwencji straży pożarnej, samolotu gaśniczego i leśników z Nadleśnictwa Browsk, pożar po kilku godzinach został opanowany. Trwają prace dogaszające
— relacjonował nadleśniczy.
Z pożarem walczyło aż 12 zastępów straży pożarnej oraz wielu leśników. Walkę z ogniem utrudniały silne porywy wiatru, dlatego dowodzący akcją zdecydowali o wysłaniu samolotu gaśniczego, który dwukrotnie zrzucał wodę.
Kwestia wycinki martwych drzew jest zatem bardzo pilna, a głos naukowców - niezmiernie cenny.
Po wyroku sądu Unii Europejskiej (TSUE), zakazującego wycinki drzew w obrębie puszczy leśnicy przygotowali nowy plan, mający stanowić wykonanie wyroku. Nowy plan cięć zakłada pozyskanie do 2021 roku o blisko 60 proc. mniej drewna niż przewidywano pierwotnie.
Stanowiące propozycję kompromisową planowane działania resortu i Lasów Państwowych zostały przekazane do konsultacji naukowcom, przedstawicielom organizacji pozarządowych, samorządowcom oraz lokalnym mieszkańcom.
aw/Lasy Państwowe
-
Polecamy „wSklepiku.pl”: „Puszcza Białowieska. Ostatnia puszcza Europy”.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/463193-swiatowa-federacja-naukowcow-wzywa-do-dialogu-ws-bialowiezy