Drugiego dnia pobytu w Houston prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami amerykańskich firm energetycznych. Następnie planowana jest wizyta w gazoporcie Sabine Pass, gdzie odbędzie się spotkanie z ministrem energetyki Rickiem Perrym.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent: „Ogromne podziękowania dla całej polskiej Ekipy, która przygotowała grunt pod wszystkie zawarte z USA umowy i porozumienia”
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Duda spotkał się z Polonią w Teksasie: Chcemy żeby Polska było państwem, które rzeczywiście dba o obywatela
W spotkaniu z prezydentem, które odbyło się w piątek rano czasu lokalnego, udział wzięli przedstawiciele: Westinghouse, Bechtel Oil, World Fuel Services, Excelerate Energy. Byli też reprezentanci firm: Tellurian, Sempra LNG, Cheniere, GE, Venture Global, Quantum Energy oraz GHP.
Po spotkaniu Duda powiedział dziennikarzom, że przedmiotem rozmów była sytuacja w Polsce, zawarte kontrakty, a także plany na przyszłość.
Za chwilę jadę do terminalu LNG, skąd m.in. wysyłany jest także gaz skroplony do Polski i tam spotkam się z panem sekretarzem ds. energii Rickiem Perry’m; będziemy rozmawiali nt. współpracy polsko-amerykańskiej także i w tym zakresie
— powiedział Duda.
Dodał, że następnie złoży wizytę w centrum onkologicznym Uniwersytetu Teksas - MD Anderson Cancer Center w Houston.
Będziemy tam zapoznawali się z najnowszymi odkryciami, jeżeli chodzi o technologię leczenia chorób nowotworowych, będziemy rozmawiali z naukowcami, oczywiście przede wszystkim amerykańskimi, ale także i polskimi naukowcami
— powiedział prezydent. Podkreślił, że to ważna wizyta z punktu widzenia budowania polskiej strategii walki z chorobami nowotworowymi.
Po zakończeniu spotkania prezydent Duda wraz z ministrem energii USA odwiedzi Sabine Pass – gazoport firmy Cheniere, zlokalizowany u ujścia rzeki Sabine do Zatoki Meksykańskiej na granicy Teksasu ze stanem Luizjana, ok. 160 km. od śródmieścia Houston.
Nie przewiduję podpisywania jakichś umów na terenie gazoportu, umowy zostały podpisane dwa dni temu w Waszyngtonie
— zastrzegł prezydent. Jak dodał, cieszy się, że te umowy są zawierane, że współpraca się rozwija i że w najbliższych latach przewidywane są bardzo duże dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych.
Chcemy być silnym hubem, jeśli chodzi o dostarczanie tego źródła energii do Europy, przede wszystkim do Europy Centralnej. To także jest element działania w ramach Trójmorza
— stwierdził Andrzej Duda
PGNiG podało w środę, że kupi więcej skroplonego gazu ziemnego (LNG) w USA. Polska spółka zakontraktowała 1,5 mln ton LNG rocznie więcej przez 20 lat od firmy Venture Global z planowanego terminala eksportowego Plaquemines LNG.
PGNiG wyjaśniło, że zgodnie z zapisami porozumienia wolumen LNG odbieranego z terminalu Plaquemines począwszy od 2023 roku został zwiększony z 1,0 mln do 2,5 mln ton rocznie (tj. z 1,35 do 3,38 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji). Tym samym łączny wolumen zakupionego przez PGNiG gazu z obu terminali budowanych przez Venture Global LNG osiągnie 3,5 mln ton LNG rocznie – 1,0 mln ton pochodzić będzie z terminalu Calcasieu Pass, a 2,5 mln ton – z terminalu Plaquemines.
Porozumienie dotyczące zwiększenia ilości kupowanego gazu z USA podpisano podczas wizyty prezydenta Dudy w Waszyngtonie. W uroczystości udział wzięli minister energii USA Rick Perry oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Perry i Naimski podpisali ponadto memorandum o współpracy w dziedzinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej. Zdaniem prezydenta USA Donalda Trumpa, umowa ta poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski i zacieśni polsko-amerykańskie więzi handlowe.
Prezydent Duda w piątek po południu odwiedzi też centrum onkologiczne Uniwersytetu Teksas - MD Anderson Cancer Center w Houston, gdzie zaplanowana jest ceremonia podpisania memorandum o współpracy między tym ośrodkiem a Ministerstwem Zdrowia.
W czwartek podczas spotkania z Polonią w Houston prezydent Duda mówił, iż zostanie przygotowana nowa strategia walki z rakiem. Strategia ta miałaby powstać we współpracy z ekspertami z MD Anderson Cancer Center.
Prezydentowi będzie towarzyszył minister zdrowia Łukasz Szumowski, który - jak zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski - podpisze umowę o współpracy w zakresie nowych technologii w leczeniu raka ze specjalistami ze Stanów Zjednoczonych.
Para prezydencka spotka się też z pracownikami MD Anderson Cancer Center, w tym lekarzami polskiego pochodzenia.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ważne ustalenia, ale również piękne słowa. TOP 10 deklaracji ze spotkania Duda-Trump: „Polska radzi sobie doskonale”
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/450989-energetyka-i-medycyna-prezydent-kontynuuje-wizyte-w-houston