Jesteśmy w trudnej sytuacji w zakresie afrykańskiego pomoru świń. To jest wojna z ASF, dlatego nie będziemy eksperymentować. Jednym z elementów tej walki jest ograniczanie populacji dzików
— mówił na spotkaniu z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Podkreślił, że zwalczanie ASF, to aktualnie najpilniejsze zadanie, również dla pracowników Inspekcji.
CZYTAJ TAKŻE: Co dalej z planowanym odstrzałem dzików? Prezydent będzie rozmawiał o tej kwestii z ministrami rolnictwa i środowiska
Jutro prezydent Andrzej Duda ma się spotkać z ministrami rolnictwa i środowiska, a także głównym lekarzem weterynarii, aby rozmawiać o kwestii odstrzału dzików.
Posłowie PO zaapelowali do myśliwych, do kierownictwa resortu środowiska, a także do lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego o wstrzymanie planowanych na styczeń polowań na dziki.
Apelujemy przeciwko tej niecywilizowanej masakrze
— podkreślali.
Tymczasem w Niemczech w tym sezonie odstrzelono niemal 900 tys. dzików w ramach walki z ASF.
CZYTAJ TAKŻE: „Eksterminacja dzików”, „ASF przenoszą ludzie”. Kuriozalne lamenty pseudoekologów! A co robią w Niemczech? SPRAWDŹ
Nie będzie łączenie inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności
— poinformował minister rolnictwa.
Podjąłem decyzję, że nie będzie łączenia inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności. Jestem po rozmowach z ministrem zdrowia, z szefem Państwowej Inspekcji Sanitarnej i z szefami związków zawodowych
— powiedział minister cytowany w komunikacie biura prasowego.
W spotkaniu uczestniczył też wiceminister Szymon Giżyński oraz główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk. Rozmawiano na temat bieżących zadań, jakie stoją przed Inspekcją oraz postulatów, z którymi lekarze weterynarii zwracają się do ministra rolnictwa.
Ardanowski zaznaczył, że Inspekcja Weterynaryjna jest instytucją, której rola staje się coraz ważniejsza m.in. ze względu na to, że Polska jest coraz większym producentem i eksporterem żywności.
Minister wskazał także na potrzebę poprawy współpracy lekarzy weterynarii z rolnikami.
Wszędzie przy obrocie artykułami rolno-spożywczymi potrzebna jest Inspekcja Weterynaryjna. Zarówno w obrocie krajowym, jak i międzynarodowym. Łatwość transportu i przemieszczania się po świecie sprawiają, że praca tej instytucji jest niezbędna. Działania Inspekcji upewniają naszych partnerów handlowych w Unii Europejskiej i na świecie, że żywność w Polsce jest pod kontrolą i jest bezpieczna. Inspekcja Weterynaryjna gwarantuje to w imieniu państwa
— powiedział minister.
Minister zadeklarował podjęcie działań na rzecz poprawienia sytuacji finansowej pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. Jednocześnie zgodnie z jego decyzją, dalsze działania w zakresie postulatów o charakterze organizacyjnym Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, będzie prowadził wiceminister Giżyński.
Odstrzał dzików jednym z elementów zwalczania afrykańskiego pomoru świń i jest konieczny ponieważ dziki są głównym nosicielem wirusa ASF - poinformował z kolei Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk.
Ze względu na dotychczasowe straty oraz biorąc pod uwagę realne zagrożenie rozprzestrzeniania się tej choroby u dzików poza obszary objęte restrykcjami, jak również uwzględniając realne zagrożenie wystąpienia kolejnych ognisk ASF w gospodarstwach uznano za konieczne podjęcie zdecydowanych działań w zakresie ograniczania liczebności dzików
— napisał szef weterynarii w komunikacie.
Oznacza to zintensyfikowanie odstrzału dzików zarówno w ramach łowieckich planów gospodarczych, jak i w ramach odstrzału sanitarnego, czyli zbiorowych skoordynowanych polowań tzw. „wielkoobszarowych”.
Według głównego lekarza weterynarii, prowadzenie odstrzału dzików w formie polowań skoordynowanych jest jednym z elementów zwalczania ASF, obok działań takich jak m.in. usuwanie zwłok padłych dzików, przestrzeganie zasad bioasekuracji przez producentów świń i myśliwych czy regulacja wielkości populacji dzików w ramach polowań indywidualnych.
Teren przeprowadzenia odstrzału sanitarnego dzików w ramach polowań skoordynowanych, obejmuje niektóre obwody łowieckie zlokalizowane na zachód od strefy tzw. cichych polowań w województwach: pomorskim, warmińsko–mazurskim, podlaskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim.
Konieczność wprowadzenia intensywnych polowań zbiorowych na dziki - jak tłumaczy Inspekcja Weterynaryjna - podyktowana jest tym, że dziki są głównym rezerwuarem wirusa ASF w środowisku, a z gmin, gdzie występuje ASF nie można eksportować świń i ich mięsa. Obecnie obszar uznany za teren występowania ASF u dzików, obejmuje 347 gmin.
Jak zaznacza Inspekcja Weterynaryjna, afrykański pomór świń nie jest zagrożeniem dla zdrowia człowieka, ale powoduje ona ogromne straty gospodarcze.
Pierwsze przypadki ASF u dzików wystąpiły w naszym kraju w lutym 2014 r. Dotychczas potwierdzono w Polsce 3376 takich przypadków.
Według głównego lekarza weterynarii, „ASF jest czynnikiem powodującym spustoszenie w rodzimych hodowlach świń oraz ograniczającym eksport mięsa wieprzowego i produktów wieprzowych z Polski”.
Obecnie eksport mięsa wieprzowego oraz produktów z mięsa wieprzowego nie może być prowadzony np. do Chińskiej Republiki Ludowej, Federacji Rosyjskiej, Białorusi, Japonii, Korei Południowej, Tajwanu, Tajlandii, Filipin, Ekwadoru, Uzbekistanu, a wg. informacji uzyskanych od przedsiębiorców również do Malezji. Zakaz eksportu, z wyjątkiem produktów wieprzowych podanych obróbce termicznej, dotyczy tak
as,kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/428910-ardanowski-jest-wojna-z-asf-nie-bedziemy-eksperymentowac