Solaris może stać się częścią europejskiej platformy nowoczesnych rozwiązań dla transportu publicznego; partnerstwo z CAF umożliwi Solarisowi wejście na wyższy etap rozwoju - poinformowała w środę Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. PFR ma objąć w Solarisie 35 proc. akcji.
Wielkopolski producent pojazdów komunikacji miejskiej poinformował w środę, że 100 proc. udziałów w spółce objęła hiszpańska grupa CAF. Jak podano, CAF zawarł też wstępne porozumienie z PFR w sprawie objęcia w Solarisie pakietu mniejszościowego.
Grupa PFR potwierdziła w środę, że doszło do podpisania porozumienia z nabywcą Solarisa ws. warunków wspólnej inwestycji w wielkopolską spółkę. Na jego mocy PFR nabędzie pakiet 35 proc. akcji.
Tym samym PFR, dołączając do CAF, stanie się znaczącym mniejszościowym akcjonariuszem spółki
— podał PFR w komunikacie prasowym.
Prezes i dyrektor generalny CAF Andres Arizkorreta powiedział w środę, że CAF wraz z Solarisem chcą być „liderem w zakresie rozwiązań miejskiej mobilności wykraczających poza pojazdy szynowe, szczególnie w segmencie elektromobilności”.
Jak podkreślił cytowany w komunikacie prasowym prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, elektromobilność zajmuje szczególną pozycję w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Inwestycja PFR daje impuls do dalszego dynamicznego rozwoju polskiej gospodarki w segmencie produkcji autobusów elektrycznych poprzez wsparcie polskiego lidera na tym rynku i związanej z nim rozbudowanej sieci kooperantów. Dodatkowo, zamiarem stron jest dalsza rozbudowa mocy produkcyjnych spółki zlokalizowanych w Polsce
— powiedział.
Jak dodał, wspólna inwestycja z CAF „jest kolejnym przykładem wszechstronności Grupy PFR w realizacji inwestycji mających na celu zwiększanie potencjału gospodarczego i inwestycyjnego Polski z wieloma różnymi partnerami, zarówno prywatnymi, jak i publicznymi, a także jednostkami samorządowymi oraz graczami polskimi i zagranicznymi”.
Zdaniem wiceprezesa PFR ds. inwestycyjnych Marcina Piaseckiego, partnerstwo Grupy PFR z CAF „umożliwi Solarisowi wejście na kolejny, wyższy etap rozwoju”.
Solaris ma szansę stać się częścią wielkiej europejskiej platformy nowoczesnych rozwiązań dla transportu publicznego, w szczególności czystych rozwiązań, których Europa potrzebuje najbardziej
— powiedział.
Członek zarządu CAF Aitor Galarza poinformował, że inwestycja w Solaris „stanowi kontynuację wzrostu przedsiębiorstwa i jego wyników finansowych oraz otwiera nowe rynki zarówno dla CAF, jak i Solaris”.
Chcemy być liderem w zakresie kompleksowych rozwiązań dla miast i regionów, oferując poza transportem szynowym także rozwiązania z zakresu elektromobilności. CAF pracuje nad ofertą autobusu miejskiego od 2013 roku i podjął decyzję o zbudowaniu silnej pozycji w tym zakresie przez rozwój akwizycyjny
— powiedział.
Jak zapewnił, intencją CAF jest utrzymanie polskiego charakteru spółki Solaris oraz kontynuacja rozwoju pod tą marką.
Połączenie wiedzy i doświadczenia Solarisa w zakresie projektowania, rozwoju, produkcji i utrzymania autobusów umożliwi zaoferowanie naszym klientom jeszcze lepszych produktów i usług, kreując tym samym wartość dla akcjonariuszy
— powiedział.
Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju to grupa finansowa obejmująca m.in. Polski Fundusz Rozwoju S.A., PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. oraz PFR Ventures sp. z o.o., oferująca instrumenty służące rozwojowi przedsiębiorstw, samorządów oraz osób prywatnych, inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy.
CAF (Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles) to hiszpański producent notowany na giełdzie w Madrycie. Przedsiębiorstwo zajmuje się projektowaniem, produkcją, utrzymaniem i dostawą taboru kolejowego oraz pojazdów szynowych. W obszarze jego aktywności leżą także najnowsze rozwiązania dla transportu miejskiego, w tym e-mobilność. Produkty grupy CAF można znaleźć na całym świecie m.in.: w Europie, USA, Ameryce Południowej, Azji oraz w krajach Afryki Północnej. CAF posiada 11 zakładów produkcyjnych w Hiszpanii, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Meksyku i Brazylii. W roku 2017 osiągnął przychody w wysokości niemal 1,5 mld euro.
Solaris Bus & Coach S.A. to czołowy w Europie, polski producent pojazdów komunikacji miejskiej: autobusów, trolejbusów i tramwajów. Do tej pory firma dostarczyła do 32 państw na świecie blisko 17 tys. pojazdów. Spółka zatrudnia ponad 2,3 tys. osób w Polsce i blisko 300 pracowników w swoich zagranicznych oddziałach. Obecnie produkcja Solarisa prowadzona jest w czterech fabrykach na terenie Wielkopolski. W Środzie Wielkopolskiej zlokalizowane są dwie spawalnie, gdzie wytwarzane są nadwozia autobusów i tramwajów. Montaż pojazdów szynowych odbywa się w Poznaniu, zaś autobusy produkowane są w Bolechowie, gdzie mieści się centrala firmy. W ub. roku spółka sprzedała blisko 1,4 tys. pojazdów - najwięcej w swojej historii. Ubiegłoroczne przychody przekroczyły 1,85 mld zł.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/410964-dobra-wiadomosc-ws-solarisa