Jak ustalił portal wPolityce.pl premier Mateusz Morawiecki zanotował duży sukces: partnerzy społeczni rządu czyli organizacje pracodawców i związku zawodowe (z wyjątkiem OPZZ) udzielili poparcia rządowemu projektowi utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych. Oznacza to osiągniecie konsensusu wokół tej ważnej reformy w Radzie Dialogu Społecznego, ale konsultacje społeczne miały szerszy zasięg, trwały od 7 lutego do 12 czerwca.
Przypomnijmy: pod koniec maja Ministerstwo Finansów przekazało do ostatnich konsultacji społecznych, uzgodnień międzyresortowych i Rady Dialogu Społecznego zaktualizowaną wersję projektu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (pierwsza wersja była przedstawiona w lutym). Zgodnie z projektem program ma być realizowany etapowo. Firmy zatrudniające co najmniej 250 osób miałyby tworzyć PPK od 1 stycznia 2019 r.; zatrudniające co najmniej 50 osób - od 1 lipca 2019 r.; zatrudniające co najmniej 20 osób - od 1 stycznia 2020 r.; zatrudniające co najmniej 1 osobę - od 1 lipca 2020 r.
Zgodnie z nową wersją projektu osoby najniżej uposażone będą mogły wpłacać na PPK mniej niż 2 proc., z tym, że nie mniej niż 0,5 proc. wynagrodzenia przy zachowaniu 1,5 proc. wpłat pracodawcy i dopłat 240 zł przez państwo. Dotyczy to osób, których dochody ze wszystkich źródeł nie przekraczają 2100 zł brutto. Obowiązek ponownego potwierdzenia przez pracownika rezygnacji z uczestnictwa w PPK został wydłużony z dwóch do czterech lat, dla pracodawców zniechęcających do oszczędzania w PPK przewidziane zostały jedynie sankcje finansowe.
Wedle naszych informacji nie doszło do głosowania w Radzie Dialogu Społecznego z uwagi na brak kworum, ale partnerzy społeczni podjęli decyzje, że podpiszą stanowisko parterów społecznych pozytywnie opiniujące ustawę o PPK.
ZOBACZ DOKUMENT:
Co ważne, partnerzy społeczni i Rząd uważają, że obecnie jest najlepszy moment na wdrożenie reformy filara kapitałowego systemu emerytalnego w postaci PPK - wynagrodzenia rosną w tempie 7% co pozwala zaabsorbować firmom wpłaty na PPK w wysokości 2-4 proc. Dzisiaj te środki Polacy trzymają głównie na nie lub nisko - oprocentowanych depozytach bankowych (50% depozytów ogółem), a PPK pozwoli częściowo poprawić nawyki oszczędzania Polaków i przesunie część środków z depozytów lub gotówki na długoterminowe inwestycje, z korzyścią również dla gospodarki.
Partnerzy społeczni i Rząd podkreślili, że oczekują iż pracownicze programy emerytalne staną się nowym standardem na polskim rynku pracy, tak, jak to jest w większości najwyżej rozwiniętych krajów świata - USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwecji, Finlandii, Danii, Francji, Kanadzie, Australii, Holandii. Tam poza wynagrodzeniem podstawowym pracownik otrzymuje uczestnictwo w programie emerytalnym. U nas pracownicy otrzymują głównie mało efektywne i drogie ubezpieczenia grupowe, z którym mają ostatecznie niewiele korzyści.
Oczekiwane przyjęcie ustawy o PPK przez rząd ma nastąpić do połowy sierpnia, aby ustawa trafiła do Sejmu po wakacjach.
gim, inf. własna, PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/404182-sukces-morawieckiego-zwiazki-i-pracodawcy-poparli-ppk