Polska to świetne miejsce do inwestycji, stabilne, przewidywalne, z doskonale wykształconymi kadrami
— taki jest wniosek z wypowiedzi gości panelu dyskusyjnego organizowanego przez Pekao S.A. w Davos. Co ważne, podkreślali to zarówno przedstawiciele strony polskiej, jak zaproszeni obecni i potencjalni klienci Banku Pekao SA. Wydarzenie miało miejsce w pierwszym dniu Światowego Forum Ekonomicznego.
Można je uznać za doskonały przykład dyplomacji gospodarczej - oto duża spółka polska promując swoje usługi i siebie wśród elit finansowych świata, jednocześnie sprawnie uwypukla atuty kraju w którym działa. Więcej o tym w rozmowie Michała Karnowskiego z prezesem PEKAO SA Michałem Krupińskim, która zostanie dziś wyemitowana na antenie telewizji wPolsce.pl i przedstawiona na portalu wPolityce.pl.
Bank Pekao S.A. gościł grupę ważnych dla gospodarki gości na organizowanym przez siebie panelu i lunchu.
Wśród zaproszonych znaleźli się m.in. prezes wywodzącej się z Hiszpanii grupy firm budowlanych Ferrovial - Rafael del Pino, wiceprezes Hinduja Bank - Shanu Hinduja, czy przedstawiciel włoskiej grupy odzieżowej Ferragamo - Rafael Ferragamo. „Ambasadorami” Polski podczas dyskusji byli prezes NBP prof. Adam Glapiński, który podkreślał stabilność i przewidywalność oraz konserwatyzm polityki polskiego banku centralnego. Krótką prezentację wygłosił też przewodniczący KNF Marek Chrzanowski. W imieniu gospodarza - Pekao S.A. dyskusję prowadzili prezes zarządu Michał Krupiński oraz wiceprezes zarządu Roksana Ciurysek-Gedir.
Polska to kraj, który podnosi swoje ambicje na wyższy poziom, mierzy wyżej. I ma do tego warunki
— powiedział prezes Krupiński.
Dyskusja toczyła się wokół dwóch tematów: polskiej gospodarki i Polski jako dobrego miejsca do inwestycji, oraz - to ciekawy wątek dla każdego biznesmena - sukcesji w przedsiębiorstwach rodzinnych.
Polska jest otwarta na inwestycje. Mamy konserwatywną, przewidywalną politykę monetarną, mocne przywiązanie do członkostwa w UE oraz wysoki poziom produktywności przekładający się na wzrost gospodarczy
— podkreślił prof. Adam Glapiński.
Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF deklarował z kolei pozytywne zmiany zachodzące w regulatorze rynku finansowego:
Zmieniamy KNF w ten sposób, aby urząd był bardziej nastawiony prorynkowo, bardziej otwarty na potrzeby ludzi, dla których jesteśmy i działamy. Mogę zapewnić, że każdy przedsiębiorca chcący rozwijać w Polsce swój biznes, chcący realizować swoje idee, będzie traktowany na takich samych, równych zasadach.
Pozytywne nastawienie do inwestowania w Polsce potwierdzili dzieląc się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami zaproszeni goście. Jednym z nich był Lance Uglla, prezes IHS Markit specjalizującej się w ekonomicznej, finansowej i przedmiotowej analizie rynków. Jego firma kilka miesięcy temu otworzyła w Gdańsku nowe biuro. Zatrudniająca już ponad 200 specjalistów od analizy danych firma, zamierza w ciągu 12-15 miesięcy podwoić zatrudnienie.
Chcemy rozwijać się w Polsce. Jakość pracy, zaangażowanie ludzi, poziom zarządzania - wszystko to jest na fantastycznym poziomie
— stwierdził Lance Uglla. Z kolei Leonardo Ferragamo z włoskiej grupy odzieżowej Ferragamo poinformował, że jego firma przymierza się do otwarcia sklepów nad Wisłą.
Michał Krupiński podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat Forum i obecności w Davos.
To ważne dla nas, żeby tu być. Widzimy coraz większe przywiązanie do polityki protekcjonizmu gospodarczego na całym świecie, a my chcemy pokazać, że jako kraj wysoko cenimy sobie wspólną przyszłość
— powiedział Michał Krupiński.
Roksana Ciurysek-Gedir, która od początku stycznia pełni funkcję wiceprezes nadzorującą prace Pionu Bankowości Prywatnej, dodała:
Polska gospodarka odnosi coraz większe sukcesy. Obserwujemy jak kolejne pokolenie przedsiębiorców przejmuje stery w firmach rodzinnych i jesteśmy gotowi, aby jako bank być ich partnerem w budowaniu własnego sukcesu.
Warto podkreślić, że w Davos o uwagę inwestorów rywalizują niemal wszystkie dynamicznie rozwijające się państwa i znaczące koncerny. Cieszy, że w tym roku zaangażował się w to Bank Pekao, ważne, że prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki znaleźli czas by przekonywać elity finansowe, gospodarcze i polityczne do Polski. W czasach gdy ukazuje się tak wiele nieprawdziwych informacji o naszym kraju, każdy taki wysiłek jest nie do przecenienia.
mk, źródło: inf. własna, PEKAO SA
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/378000-jak-mozna-robic-dobra-dyplomacje-gospodarcza-czyli-bank-pekao-na-forum-ekonomicznym-w-davos