– Od dłuższego czasu prowadzimy z Węgrami intensywne rozmowy. Ostatnia wizyta w Budapeszcie umocniła nas w przekonaniu, że kolejnym, naturalnym krokiem w rozwoju relacji biznesowych będzie utworzenie stałego przedstawicielstwa Polskiej Grupy Zbrojeniowej na Węgrzech – mówi prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Błażej Wojnicz, który towarzyszył premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w oficjalnej wizycie w tym kraju.
Podjęliśmy już pierwsze kroki, aby proces utworzenia przedstawicielstwa PGZ na Węgrzech sfinalizować w ciągu najbliższych trzech, czterech miesięcy
– zapowiada Błażej Wojnicz.
Podsumowując wizytę, prezes PGZ wspomniał również, że poruszył z partnerem węgierskim temat związany ze ściślejszą współpracą przemysłu zbrojeniowego w naszej części kontynentu.
W kontekście działań realizowanych już dzisiaj przez część uczestników światowego rynku uzbrojenia, takie kroki niewątpliwie mogłyby być szansą na zwiększenie konkurencyjności oferty podmiotów z Europy Środkowej
– zaznacza prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Błażej Wojnicz.
Dodaje, że po raz kolejny zaprosił reprezentantów węgierskiego przemysłu oraz wojska do Polski.
Zaprezentujemy możliwości naszych artyleryjskich systemów „Krab” i „Rak” oraz indywidualne wyposażenie dla żołnierzy, które znajduje się m.in. na wyposażeniu naszych Sił Zbrojnych RP. Równocześnie pracujemy również nad tym aby podobny pokaz zorganizować na Węgrzech
– podkreśla szef PGZ.
Ostatnie miesiące przyniosły zdecydowaną intensyfikację współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej z węgierskim partnerem. Podczas wrześniowych targów MSPO w Kielcach doszło do serii spotkań przedstawicieli PGZ z przedstawicielami węgierskiego ministerstwa obrony. Gościom zaprezentowany został asortyment i rozwiązania z portfolio Grupy PGZ. Część z przedstawionych wówczas propozycji wzbudziła duże zainteresowanie węgierskich Sił Zbrojnych, które zadeklarowały chęć dalszego, bardziej szczegółowego dialogu.
Pierwsza wizyta przedstawicieli węgierskiego koncernu zbrojeniowego HM ARZENAL oraz ministerstwa obrony Węgier w siedzibie PGZ odbyła się 13 października 2017 r. Delegacji przewodził dyrektor ds. uzbrojenia Sił Zbrojnych Węgier, dr Gáspár Maróth. Rozmowy dotyczyły możliwych obszarów współpracy w sektorze zbrojeniowym. Strona węgierska wyraziła wówczas zainteresowanie pozyskaniem m.in. systemów artyleryjskich, obrony przeciwlotniczej i przeciwpancernych.
Do licznych wizyt przedstawicieli węgierskiego MON oraz firm związanych z przemysłem zbrojeniowym w spółkach PGZ doszło w listopadzie oraz grudniu 2017 r. Spotkania odbywały się m.in. w spółce MESKO oraz w Zakładach Mechanicznych Tarnów, gdzie węgierscy goście mieli okazję zapoznać się z możliwościami produkcyjnymi i aktualną ofertą produktową. Wizyty były pokłosiem decyzji Węgier o zwiększeniu liczebności i modernizacji armii, powołaniu formacji na wzór Wojsk Obrony Terytorialnej oraz odbudowie potencjału przemysłu obronnego.
Spośród spółek wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ostatnich latach na rynku węgierskim najbardziej aktywnie działały bydgoski Nitrochem oraz Wojskowe Zakłady Uzbrojenia, które dokonywały remontów i modernizacji systemów obrony przeciwlotniczej wraz z transferem technologii umożliwiającym wykonywanie bieżących przeglądów wyrzutni 2K12 Kub.
Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł. Dzięki wykorzystaniu potencjału polonizacji technologii, ścisłej współpracy z polską nauką oraz naciskowi na proces badawczo-rozwojowy, PGZ oferuje innowacyjne produkty zwiększające bezpieczeństwo. PGZ oferuje m.in. system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu z zestawem „Poprad” i radarem „Soła”; przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe „Grom” i „Piorun”; przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski bardzo bliskiego zasięgu „Pilica”; system bezzałogowych statków powietrznych PGZ-19R; kołowy transporter opancerzony „Rosomak”; samobieżny moździerz „Rak”; system artyleryjski z samobieżną armatohaubicą „Krab”; indywidualne wyposażenie żołnierza z karabinkami „Beryl” oraz „Grot”. PGZ posiada także kompetencje w zakresie projektowania, budowy oraz wyposażania okrętów. Ponadto, PGZ modernizuje i serwisuje pojazdy, samoloty, śmigłowce, okręty (także sprzęt byłego ZSRR). W najbliższych latach, PGZ będzie rozwijała technologie kosmiczne i satelitarne oraz cybertechnologie.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/374938-polska-grupa-zbrojeniowa-otworzy-przedstawicielstwo-na-wegrzech
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.