Frankowicz wygrał sprawę przeciwko Bankowi Millenium. Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził nieważność umowy kredytu frankowego i zasądził wypłatę klientowi przez bank w sumie 42 tys. zł oraz 21 tys. franków wraz z odsetkami – informuje WP money.
Sąd ocenił, że kredyt indeksowany do franka szwajcarskiego jest de facto kredytem złotówkowym, a element indeksacyjny spowodował, że produkt stał się hybrydą, naruszającą art. 69 ust. 1 prawa bankowego.
Główny zarzut sądu dotyczył jednak braku zawarcia w umowie kwoty kredytu wyrażonej we frankach szwajcarskich, a także zasad spłaty i oprocentowania kredytu. Zdaniem sądu kredyt wyrażony jest w złotówkach, nie może być objęty oprocentowaniem według stawki LIBOR.
Klient ma otrzymać od Banku Millenium w sumie 42 tys. zł oraz 21 tys. franków wraz odsetkami ustawowymi naliczanymi od 21 listopada 2013 roku.
Jednak wyrok jest nieprawomocny i zarówno bank, jak i klient chcą się od niego odwołać.
Abuzywność postanowień odsyłających do kursu kupna sprzedaży doprowadziła sąd od uznania, że umowa jest niewykonalna, więc nieważna. To była podstawa prawna rozstrzygnięcia sądu. W moim przekonaniu brakuje tu jednak konsekwencji
— powiedział mec. Garlacz, cytowany przez WP money, wskazując że umowa powinna zostać uznana za nieważną na podstawie art. 58 k.c .
W ocenie banku umowy kredytowe, podobnie jak klauzula indeksacyjna, są ważne i obowiązują zarówno bank jak i kredytobiorców
— stwierdziła Iwona Jarzębska, rzecznik prasowy Banku Millennium, powołując się na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Jak podkreśliła rzecznik banku, do tej pory przeciwko Bankowi Millenium nie zapadł żaden prawomocny wyrok, w którym zakwestionowanym zostałaby ważność umów kredytów walutowych indeksowanych zawieranych przez bank z klientami.
Jak zauważa serwis WP money, choć sądy coraz częściej wydają korzystne wyroki dla frankowiczów, to zapadają one dopiero w pierwszej instancji.
ak/WP money
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/340436-wygrana-frankowicza-w-sadzie-bank-musi-wyplacic-klientowi-w-sumie-42-tys-zl-i-21-tys-frankow-wraz-z-odsetkami