Wicepremier Mateusz Morawiecki został zaproszony przez prezesa niemieckiego Bundesbanku Weidmanna Jensa na konferencję tematyczną G20 (konferencje to niższej rangi wydarzenia towarzyszące szczytom G20) do Wiesbaden, która odbyła się 25 stycznia tego roku. Na tej konferencji wicepremier Morawiecki wygłaszał kluczowe, podsumowujące przemówienie. To wystąpienie i rozmowy bilateralne mogły mieć wpływ na zaproszenie Polski na szczyt G20, ponieważ pokazały że Polska może mieć swój wkład w rozwiązywanie globalnych kryzysów.
Zaproszenie dla Polski i jej reprezentanta wicepremiera Morawieckiego przypieczętowano później na wspólnym spotkaniu ministrów finansów Trójkąta Weimarskiego w Paryżu 22.02, – a więc ministrów finansów Polski, Niemiec i Francji, które przebiegało w bardzo dobrej atmosferze współpracy.
Gospodarki z państw G20 odpowiadają za 80% światowego PKB jak również 80% globalnego handlu.
Szczyty G20 to najważniejsze wydarzenia w ramach całej grupy G20 i zjawiają się na mi reprezentanci wszystkich państw G20. Tam też zapadają najważniejsze decyzje dotyczące światowego porządku finansowego.
Jak ważny jest szczyt G20? Dość powiedzieć, że w kancelarii Prezydenta USA są cały sztab ludzi, w tym najbliżsi współpracownicy Prezydenta, którzy przez cały rok zajmuje się tylko przygotowaniami do szczytów G20. Wagę szczytu pokazuje fakt, że w administracji prezydenta Obamy prace koordynował jego współpracownik w randze Doradcy ds. Bezpieczeństwa Narodowego.
W spotkaniu G20 udział weźmie np. odpowiednik Mateusza Morawieckiego, sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin z nowej administracji prezydenta Trumpa czy Janet Yellen, przewodniczącą FED (Bank Centralny Stanów Zjednoczonych), która została uznana przez Forbesa najbardziej wpływową kobietą świata w 2016 roku.
To pierwszy szczyt G20 w historii na który został zaproszony reprezentant Polski – wicepremier Mateusz Morawiecki (w 2011 w brał udział w szczycie min. Rostowski, ale był on wtedy reprezentantem całej UE, a nie Polski – to była standardowa reprezentacja podczas prezydencji Polski w UE i podobnie reprezentowały UE inne kraje podczas swoich prezydencji).
Zaproszenie Polski pokazuje, że polski głos jest już nie tylko słyszany, ale również oczekiwany w Europie i na świecie.
W agendzie spotkania znajdują się tematy: wspieranie globalnego wzrostu, inwestycje i sytuacja w Afryce, cyfryzacja gospodarki, rozwój sektora finansowego i walka z unikaniem opodatkowania na szczeblu międzynarodowym.
Dla Polski jednym z priorytetów jest właśnie ten ostatni punkt – walka z unikaniem opodatkowania przez międzynarodowe korporacje.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/331905-zaproszenie-polski-na-g20-pokazuje-ze-nasz-glos-jest-juz-nie-tylko-slyszany-ale-rowniez-oczekiwany-w-europie-i-na-swiecie-zdjecia
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.