Rekord historii pobiła liczba reaktorów jądrowych w elektrowniach na świecie. Wynosi 449 reaktorówpracujących –dostarczających elektryczność do sieci energetycznych –plus 60 reaktorów nowo budowanych.
To nie wszystkie reaktory nuklearne świata –istnieją również liczne poza elektrowniami, używane do celów naukowych i edukacyjnych, do produkcji promieniotwórczych materiałów medycznych i przemysłowych, oraz do napędu okrętów i do innych zastosowań militarnych.Jedyny w Polsce reaktor Maria, działający w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku – części Otwocka koło Warszawy– służy naraz celom badawczym, edukacyjnym, medycznym i przemysłowym, lecz bez energetycznych.Najwyższa w dziejach jest dziś także łączna zainstalowana moc elektryczna reaktorów w elektrowniachjądrowych na świecie (dane z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, zaktualizowane 3 marca 2017 roku).
Liderem światowego rozwoju energetyki jądrowej stała się Azja –jej różnorodne kraje od wybrzeża Oceanu Spokojnego do wybrzeżyOceanu Indyjskiego i Morza Śródziemnego. Właśniew Azji znajduje się większość placów budów nowych reaktorów i nowych elektrowni atomowych. Również w Azji narodził się najnowszy dostawcana globalnym rynkutechnologii reaktorów i całych elektrowni: Korea Południowa, a dokładnie korporacja KEPCO,należąca w większości do państwa południowokoreańskiego. Konkuruje jak równy z równym z korporacjami z Francji, Chin i Rosji oraz japońsko-amerykańskimi.
Wejście Republiki Korei na jeden z najbardziej elitarnych rynków technologicznych świata nie jest przypadkowe – kraj już osiągnął pierwsze miejsce na świecie pod względem powszechności wyższego wykształcenia wśród młodych,udziału nakładów na badania i rozwój w produkcie krajowym brutto, oraz liczby międzynarodowych wniosków patentowych w stosunku do liczby ludności i do PKB. Inwestycje w ludzi, wiedzę i kreatywność przynoszą najwyższe korzyści.
Kolejny historyczny przełom: powstaje pierwsza elektrownia jądrowa w arabskim regionie świata – w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dostawcą reaktorów i budowniczym elektrowni na Półwyspie Arabskim jest Korea Południowa z drugiego końca Azji – nikt z Europy ani Ameryki. Energetyka atomowa zapewni ZEA przyspieszenie modernizacji, wyższy awans cywilizacyjny iistotne wzmocnienie nie tylko bezpieczeństwa energetycznego i ekonomicznego, także bezpieczeństwa narodowego.
Pierwszy z budowanych jednocześnie czterech reaktorów i bloków energetycznych składających się na elektrownię o nazwie Baraka w Zjednoczonych Emiratach Arabskichbędzie ukończony w maju 2017 roku. Nie dochodzą żadne sygnały o zagrożeniu opóźnieniem. Budowa tego reaktora i bloku zaczęła się na zielonym polu w lipcu 2012 roku, potrwa zatem 4 lata i 10 miesięcy. Na budowę reaktora nuklearnego z blokiem energetycznym wystarczą cztery lata i dziesięć miesięcy. W niektórych innych krajach świata tyle czasu zabiera przygotowanie studium niewykonalności elektrowni jądrowej. Niewykonalności.
CZYTAJ TAKŻE: Szwecja wyłączy energię inną, niż ze źródeł odnawialnych – ale z wyjątkiem atomowej
CZYTAJ TAKŻE: Korea Południowa wspięła się z dna na szczyt cywilizacyjny świata
CZYTAJ TAKŻE: Nagrody Nobla – jak w XXI wieku Japonia wspięła się na drugie miejsce w świecie po USA
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/330115-energetyka-jadrowa-najwieksza-w-historii-ile-trwa-budowa-reaktora-i-elektrowni-zalezy-gdzie-od-5-lat-do-nigdy