Polska Spółka Gazownictwa to Narodowy Operator Systemu Dystrybucyjnego Gazu i europejski lider w branży dystrybucji tego paliwa. Jest także największą ze spółek Grupy Kapitałowej PGNiG, zatrudniającą niemal 11 tys. osób.
PSG zarządza ponad 177 tys. km gazociągów, dystrybuuje prawie 10 mld m3 gazu rocznie i obsługuje około 7 mln odbiorców przemysłowych i indywidualnych.
Misja PSG to dostarczanie paliwa gazowego w sposób ciągły, odpowiedzialny i bezpieczny, z poszanowaniem środowiska naturalnego. Spółka chce realizować politykę energetyczną Rządu RP, porządkować system gazowniczy i współuczestniczyć w planowaniu zagospodarowania przestrzennego.
Kolejne strategiczne cele to rozwój infrastruktury dystrybucji gazu, współpraca z administracją rządową i samorządową, wyrównywanie różnic cywilizacyjnych i pobudzanie koniunktury gospodarczej. PSG chce likwidować tzw. białe plamy na mapie Polski. Obecnie stopień gazyfikacji kraju wynosi 58 proc., co oznacza, że jedynie 1 434 gminy z 2 479 mogą korzystać z gazu ziemnego. Spółka stawia na ścisłą współpracę z samorządami i gazyfikację z wykorzystaniem gazu LNG w miejscach, w których nie ma stałej sieci dystrybucji gazu lub z różnych względów jej budowa jest niemożliwa.
Na koniec 2022 r. Polska Spółka Gazownictwa chce osiągnąć następujące wskaźniki skumulowane za lata 2016–2022:
EBITDA: 15 895 (mln PLN)
Wolumen: 79,06 (mld m3)
Liczba przyłączy: 350 600 sztuk
Stopień gazyfikacji: 60,79 proc.
PSG przyjęło też nową koncepcję zarządzania wartością firmy. Spółka realizuje politykę ewolucyjnego wzrostu nie tylko poprzez prostą redukcję kosztów, sprowadzającą się w poprzednich latach praktycznie do zwolnienia ok. 2500 pracowników, lecz poprzez inicjatywy mające zwiększyć wolumen dystrybuowanego gazu. Jednocześnie utrzymuje dyscyplinę kosztową i optymalizuje koszty realizowanych procesów.
Obecnie Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o. jest w trakcie zmiany struktury organizacyjnej z cztero- na trzystopniową i zwiększenia liczby jednostek terenowych tak, by były one skorelowane ze strukturą administracyjną Polski. Zamiast dotychczasowych 6 Oddziałów i 19 Zakładów od 1 stycznia 2017 powstanie 17 Zakładów Gazowniczych. Spółka uruchomi również ok. 170 Gazowni i Punktów Gazowniczych i reaktywuje 47 jednostek zlikwidowanych w poprzednich latach. To powrót do tradycji, w której to Gazownia jest podstawowym ogniwem, łączącym klienta z Polską Spółką Gazownictwa. Zmiany skrócą ścieżki decyzyjne i usprawnią obsługę klientów.
PSG realizuje też wspieraną przez Rząd RP politykę zrównoważonego rozwoju. Najlepszym przykładem takich działań jest Podkarpacie, gdzie od stycznia przyszłego roku siedzibą Zakładu Gazowniczego dla całego województwa będzie Jasło. Taka lokalizacja to szansa na rozwój mniejszych ośrodków, które w przeciwieństwie do miast wojewódzkich nie mają dużych szans na przyciągnięcie inwestycji. Kolejnym przykładem inwestycji PSG w rozwój Polski lokalnej oraz aktywizację lokalnych rynków pracy jest planowana w przyszłym roku budowa zakładu w Jarosławiu, który miałby produkować kompletne stacje do regazyfikacji gazu LNG. Zakład docelowo mógłby pod koniec 2019 r. produkować ok. 100 stacji rocznie, a jego uruchomienie wiązałoby się z utworzeniem ponad 70 miejsc pracy, co w skali województwa podkapackiego ma istotne znaczenie.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/315371-firma-z-misja-polska-spolka-gazownictwa