„Boję się sekwencji, że najpierw było bardzo ładne słowa prywatyzacja, a teraz jest słowo repolonizacja, a potem znowu nastąpi prywatyzacja, a my za każdym będziemy tracili miliardy”– powiedział w Poranku Wnet dr Cezary Mech.
Były wiceminister finansów i były zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Bankowego, mówił o kosztach strategii repolonizacji sektora bankowego.
Sprzedaliśmy w 1999 roku, a więc za czasów AWS, sprzedaliśmy 52 proc. udziałów Pekao S.A. za symboliczną sumę 1 mld dolarów, czyli 4 mld złotych. W międzyczasie Pekao wypłaciło swoim akcjonariuszom 22 mld dywidendy. Obecnie Unicredit proponuje, żebyśmy odkupili Pekao S.A. za ponad 15 miliardów dolarów. Więc można powiedzieć, że Unicredit zarobiłoby na tej inwestycji w Pekao S.A. ok 40 miliardów złotych, a więc olbrzymią kwotę.
To była inwestycja życia Unicredit, biorąc pod uwagę, jak źle inwestowali gdzie indziej. Przez te 17 lat mieli z tych inwestycji 24 proc. Gdyby ZUS i inne fundusze tak inwestowały nasze pieniądze, to mielibyśmy 5-krotnie wyższe emerytury.
Teraz nie chodzi o to, że Pekao tanio zostało sprzedane. Chodzi o to, że my teraz chcemy, bez sensu, bardzo drogo odkupić. Wiadomo, że urzędnicy mają taką naturę, że cudze, ludzi, aktywa sprzedają tanio, a gdy później coś kupują, to drogo.
To jest naturalna tendencja, której powinniśmy się wystrzegać, zwłaszcza, że to się prowadzi pod ładnym pojęciem „polonizacji”. Boję się tej sekwencji: że poprzednio była ładna nazwa „prywatyzacja”, teraz jest „polonizacja”, a potem znów będzie „prywatyzacja”, a my zawsze będziemy tracili.
A jak bardzo tracimy to już widać na przykładzie PZU i PKO BP. To są podmioty notowane na giełdzie. Od początków pomysłów polonizacyjnych, realizowanych już za początków poprzedniej ekipy, PZU straciło już 15 miliardów złotych w wartości akcji. Nie wszystko można związać z bezsensownym moim zdaniem przejęciem Alior Banku, BPH, zamiarem przejęcia Pekao S.A, ale jakaś część jest z tym związana.
Nie wierzę w to, że Unicredit sprzedało Polsce ten bank, gdyby miało inną ofertę choćby o 10 milionów większą. To, co powinniśmy robić, jeśli chodzi o polonizację sektora bankowego, to powinniśmy te miliardy dać tym podmiotom, które kontrolujemy, PKO BP, na rozwijanie akcji kredytowej. A więc zdobyć, wyrwać, rynek, a nie pozwalać kapitałowi zagranicznemu wycofać się z olbrzymimi zyskami, wycofując się jednocześnie z finansowania gospodarki polskiej.
Sil
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/310204-cezary-mech-repolonizacja-nie-moze-oznaczac-ze-przeplacimy-za-banki-i-to-grubo
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.