W Krynicy trwa XXVI Forum Ekonomiczne. Zapraszamy na relację z tego wydarzenia.
Premier Węgier Wiktor Orban został we wtorek uhonorowany nagrodą Człowieka Roku podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy. Nagrodę węgierskiemu politykowi wręczyła premier Beata Szydło.
CZYTAJ TEŻ: Wiktor Orban Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy
DEBATA VIKTORA ORBANA I JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO
Pierwszą publiczną debatę premiera Węgier i prezesa Prawa i Sprawiedliwości prowadził Michał Karnowski.
Pierwszy punkt debaty dotyczył patriotyzmu gospodarczego.
Michał Karnowski zapytał obu uczestników czy można wyrwać się z peryferyjności w warunkach UE, w warunkach presji kapitału zagranicznego.
Premier Węgier na wstępie podziękował za zaproszenie i za zaszczyt wspólnej debaty z Jarosławem Kaczyńskim.
Prasa międzynarodowa niezbyt przyjaźnie opowiada o nas. Właściwie można to uznać za uznanie
— powiedział na wstępie premier Węgier.
Jest tutaj jakaś niegodziwość, gdy piszą, że prezes Kaczyński z sympatią śledzi a może naśladuje to, co ja robię na Węgrzech. Jest to niegodne i niesprawiedliwe, ponieważ właściwa kolejność jest taka, że prezes Kaczyński jest znacznie bardziej doświadczony. Gdy ja mogłem cokolwiek skserować na moim ksero, to on już dawno walczył w podziemiach. Dlatego przedstawienie tej relacji w ten sposób jest niesprawiedliwe. Mówienie, że Polacy naśladują Węgrów jest niesprawiedliwe. To my od zawsze podglądaliśmy to, co robią Polacy
— dodał.
Szacunek i uznanie promieniuje z mojej strony do przewodniczącego Kaczyńskiego
— podkreślił Orban.
Jestem w innym ugrupowaniu międzynarodowym niż pan Kaczyński. Ale doszliśmy do takiego punktu, że możemy razem występować
— mówił premier Węgier.
Patriotyzm gospodarczy to dobry temat. Mówi się, że pieniądz nie ma zapachu. Ale właściciel ma zapach. Kiedy wynikł kryzys finansowy, cały kapitał był w rekach zagranicznych. I nas uczono, że to jest dobre. Ale kiedy pojawił się kryzys, to nagle się okazało kto jest właścicielem tych funduszy. Nie było ani jednego banku węgierskiego, który by sprawił, żeby straty były równoważone.
Gospodarka jest zglobalizowana, ale nie wolno nam utracić świadomości, że to są gospodarki międzynarodowe
— tłumaczył.
Jarosław Kaczyński odpowiedział:
Dziękuję za miłe słowa. Jestem dużo starszy to fakt. Ale jeśli chodzi o komplementy - uczymy się od siebie wzajemnie. Pan premier Orban pokazał nam że można. Proszę nie być takim skromnym. Skromność jest to ozdoba męża stanu ale do pewnych granic…
— zrewanżował się za komplementy. A przechodząc do głównego zagadnienia powiedział:
Gospodarki , które są na świecie do dziś są gospodarkami narodowymi. Ten podstawowy fakt trwa. One się miedzy sobą wyraźnie różnią. Określenie gospodarka rynkowa obejmuje bardo wiele modeli. Gospodarka niemiecka wyraźnie różni się od angielskiej. Najsilniejsze państw i wielkie organizacje gospodarcze…
Dochodzi do starcia - można i to też nam suflowano przez lata, że praktycznie nic się nie da zrobić, kapitał nie ma ojczyzny. A można to po prostu widzieć jako pewne interesy…Jeżeli państwo ma prowadzić politykę gospodarczą to niezależnie od korzyści ze współpracy jest pewien rodzaj konkurencyjności i odrębności. Jeżeli to się przyjmuje, to trzeba się w tym rozejrzeć i traktować jako szansę. Myśmy to zrobili.
— podkreślił.
Polska jest w perspektywie pułapki średniego rozwoju. Ale są możliwości przeciwdziałania. Te możliwości mają takie źródła: inwencja polskich przedsiębiorców. W Polsce był skok w latach 80 tych on się załamał. Drugiego skoku nie ma i trzeba to stworzyć Tu rolę kusi odegrać państwo. Także w zakresie repolonizacji. Proporcjonalność w zakresie finansów jest niezbędna. Państwo dysponuje pulą przedsiębiorstw, które mogą sięgać po gospodarkę innowacyjną.
To powinno pozwolić nam uniknąć tej pułapki. To znaczy uzyskanie średniej Unii Europejskiej, potem średniej „starej Unii”. A potem wyżej…
— stwierdził Jarosław Kaczyński.
Kolejna część panelu dotyczyła sytuacji w UE po Brexice.
Jak daleko ma się posunąć integracja? — pytał Michał Karnowski.
Brexit. Stało się. To fantastyczna możliwość dla nas. Brexit nie jest przyczyną tylko skutkiem. Brytyjczycy uznali, że nie jest dobrze w Unii, więc postanowili wystąpić.
Od 11 lat jeżdżę do Brukseli. Elita europejska, decydenci polityczni, liderzy mediów wmówili sobie, że właściwym kierunkiem rozwoju ludzkości jest to aby zlikwidować nasze tożsamości. Że to nie jest nowoczesne być Polakiem, Czechem , Węgrem. Nie jest nowoczesne - być chrześcijaninem. W miejsce tego pojawiła się nowa tożsamość: europejska. Przyspieszano to. A Brexit mówi o czym? Brytyjczycy powiedzieli: nie. Chcieli pozostać Brytyjczykami. Jest możliwość kontrrewolucji kulturalnej. Nie ma czegoś takiego jak tożsamość europejska. Są Polacy i Węgrzy
— przekonywał premier Orban.
CZYTAJ TEŻ: Polska i Węgry ogłaszają kontrrewolucję kulturalną! Debata Kaczyński-Orban w Krynicy
PREMIER SZYDŁO PO SPOTKANIU PREMIERÓW PAŃSTW G4
Grupa Wyszehradzka rozmawiała dzisiaj o sprawach, które są niezwykle istotne z punktu widzenia Unii Europejskiej
— powiedziała premier Beata Szydło po spotkaniu premierów państw G4 w Krynicy. Premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier spotkali się też z szefem ukraińskiego rządu Wołodymyrem Hrojsmanem.
W pierwszej części naszego spotkania rozmawialiśmy o tym, co czeka Unię Europejską rozmawialiśmy o tym, co czeka Unię Europejską po Brexicie. Przygotowujemy się do zmian, które Unia Europejska będzie musiała przeprowadzić
— powiedziała premier Szydło.
Jak podkreśliła, Grupa Wyszehradzka, na spotkaniu szefów państw UE w Bratysławie „chce mieć wspólne stanowisko”.
Grupa Wyszehradzka jest tym gronem państw, które ma receptę na Unię Europejską. My wiemy, co zrobić by Unia Europejska stała się lepszą, by rozwijała się, była bliżej obywateli i by była bliżej Europejczyków, by wreszcie postawiła na parlamenty europejskie. Mówimy o konieczności reform, które muszą być przeprowadzone
— podkreśliła Szydło.
Z Brexitu musimy wyciągnąć wnioski, Brexit to już przeszłość. Oczywiście, w tej chwili czeka nas dyskusja na temat tego, w jaki sposób ten proces będzie się odbywał, ale my musimy myśleć o przyszłości
— dodała.
CZYTAJ TEŻ: Członkowie Grupy Wyszehradzkiej w Krynicy: „UE jest wartością, ale wymaga zmian”
WICEPREMIER MATEUSZ MORAWIECKI NA FORUM EKONOMICZNYM
Odzyskanie chociaż 20 proc. szacowanej luki w podatku VAT będzie bardzo pozytywnym wsparciem dla realizacji budżetu i pozytywnym impulsem gospodarczym
— ocenił w Krynicy wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.
Rząd powoła Polską Agencję Handlu i Inwestycji (PAHiI) z budżetem wsparcia eksportu w wysokości 100 mln zł w 2017 r. - przekazali we wtorek w Krynicy szefowie resortu rozwoju i PFR. Agencja ma powstać na bazie PAIiIZ i być elementem nowego modelu promocji inwestycji zagranicznych.
Generalnie wypowiadam się na ten temat bardzo pozytywnie, ale transakcje muszą być oparte o parametry rynkowe
— powiedział wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki w Krynicy, pytany przez dziennikarzy o polonizację banków.
Unijny komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis podkreślił, że „podstawowym imperatywem” UE powinna być poprawa jakości życia obywateli.
Jak przywrócić Europę ludziom, jak sprawić by czuli, że Europa jest ich, czymś co noszą w kieszeni, ponad to, co daje im własne państwo
— pytał unijny komisarz, podkreślając, iż nawet w niestabilnych czasach zgadzamy się, co do podstaw UE: poszanowania prawa i praw człowieka oraz demokracji. „To tło, które stanowi podwalinę, kamień węgielny budynku europejskiego. To nasz atut, który pozwala nam się rozwijać
— powiedział komisarz.
Jego zdaniem Komisja Europejska nie może być tylko „policjantem pilnującym traktatów”. Zapewnił, że KE „nie zajmuje się interesami korporacji, zapominając o problemach zwykłych obywateli UE”. Zdaniem komisarza UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Unia Europejska nie może funkcjonować bez innowacji, czego przykładem jest kierowana przez niego dyrekcja.
Sektor ochrony zdrowia jest bardzo innowacyjny, sektor ochrony żywności posiada też ogromny poziom innowacyjności
— mówił.
Możliwa jest zmiana co do charakteru podatków bankowego i handlowego w 2017 r.
— ocenił wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki w Krynicy. Dodał, że nie polegałaby ona ani na ich zaostrzeniu, ani na poluzowaniu, lecz na „dostosowaniu”.
mly/wGospodarce.pl
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/307438-relacja-xxvi-forum-ekonomiczne-w-krynicy-szydlo-grupa-wyszehradzka-jest-tym-gronem-panstw-ktore-ma-recepte-na-unie-europejska
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.