Podczas sesji plenarnej w Strasburgu odbyła się debata na temat sprawozdania dotyczącego przepisów mających na celu przeciwdziałanie niektórym praktykom unikania opodatkowania. W imieniu grupy EKR głos zabrało dwóch europosłów PiS, Stanisław Ożóg i Zbigniew Kuźmiuk.
„Dyrektywa o przeciwdziałaniu praktykom unikania opodatkowania powinna być dla nas priorytetem”
— mówił Stanisław Ożóg. Dodał jednak, iż powinniśmy dążyć do precyzyjnych zapisów uniemożliwiających różny sposób interpretacji.
„Uważam, że pierwotna propozycja Komisji była daleka od doskonałości, natomiast późniejsze prace spowodowały tylko pogorszenie propozycji rozwiązań”
-– przekonywał europoseł PiS. Zwrócił jednocześnie uwagę, że polityka podatkowa leży w kompetencji państw członkowskich i to należy mieć na uwadze przy dalszych, nieuniknionych pracach nad tą dyrektywą.
Jak mówił Zbigniew Kuźmiuk, straty w dochodach budżetowych spowodowane agresywnym planowaniem podatkowym przedsiębiorstw wielonarodowych wg. badań OECD stanowią od 4 do 10% wpływów z podatku dochodowego od osób prawnych.
„W tej sytuacji dążenie Komisji i Parlamentu do sytuacji, gdy przedsiębiorstwa będą płaciły podatki tam gdzie osiągają zyski, zasługuje na wsparcie”
-– przekonywał Kuźmiuk.
Dodał jednak, że zawarte w sprawozdaniu propozycje wezwania KE do wprowadzenia wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych, czy też ustalenia minimalnej stawki podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości 15%, należy uznać za zbyt daleko idące, ponieważ kształtowanie przepisów dotyczących podatków dochodowych należy jednak do kompetencji państw członkowskich.
„Na przykład w moim kraju, w Polsce, aby ograniczyć wyprowadzanie nieopodatkowanych zysków za granicę, wprowadzono między innymi klauzulę zakazującą obchodzenia prawa podatkowego, co oznacza, że operacje finansowe nie mające związku z realną działalnością gospodarczą podatnika, będą nielegalne. Jak się wydaje już wprowadzenie tej klauzuli powinno uniemożliwić firmom dokonywanie sztucznych, nie mających uzasadnienia gospodarczego czynności za pomocą których próbowałyby ominąć przepisy i osiągnąć korzyści podatkowe”
-– mówił europoseł PiS.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/295822-europoslowie-pis-o-przeciwdzialaniu-praktykom-unikania-opodatkowania