Jak już informowaliśmy kasy oszczędnowściowo-budowlane mogą stać się filarem Narodowego Programu Budownictwa Mieszkaniowego. Ideę przywrócenia na rynek tej alternatywnej wobec drogich, a czasem i toksycznych kredytów, instytucji promuje przewodniczący Senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych senator Grzegorz Bierecki.
Kasy mają długą historię starań o ich uruchomienie. (…) Niestety z powodu różnych działań pozaustawowych nie utworzono kas oszczędnościowo-budowlanych. Po kilkunastu latach wracamy do bardzo ważnego projektu, który pozwala utworzyć nową instytucję finansową. (…) Proszę sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby 20 lat temu weszła ustawa w tej sprawie - być może nie mielibyśmy w tej skali problemu kredytów frankowych.. (…) Ale mądry Polak po szkodzie…
— mówił niedawno w Senacie.
Są o tyle ważne, że dają pewność spłacanej raty co miesiąc. To z punktu widzenia konsumenta wartość najważniejsza. Mam nadzieję, że po 20 latach, teraz się uda, że kasy oszczędnościowo-budowlane również staną się częścią tej dobrej zmiany
— podkreślał Bierecki.
Widać, że ta idea zostanie niedługo podjęta przez rząd.
Oszczędności to pięta achillesowa polskiej gospodarki
— powiedział dziennikarzom we wtorek w Londynie wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Zapowiedział przedstawienie propozycji, które będą wspierały oszczędności w gospodarce.
Chciałbym w ciągu pół roku zaproponować zestaw jakichś poważnych propozycji, rozwiązań, instrumentów, które będą wspierały oszczędności w gospodarce, zwłaszcza długoterminowe oszczędności, w tym oszczędności emerytalne
— powiedział Morawiecki
Sprawę wspierał też niedawno Kazimierz Smoliński, wiceminister Infrastruktury i Budownictwa.
Zgodnie z zapowiedziami p. premier Beaty Szydło, w przypadku mieszkalnictwa jest pomoc w zaspokojeniu potrzeb rodzin o niskich i przeciętnych dochodach. Trzeba stworzyć taki system, w którym sposób dochodzenia do własności byłby prostszy. (…) Dotychczasowy model opierał się na wspieraniu budownictwa własnościowego. Publiczne wsparcie trafiało do osób, które już miały zdolność kredytową. Stąd takie programy jak „Mieszkanie dla młodych” czy „Rodzina na swoim” trafiały do osób najzamożniejszych. (…) Pomoc nie trafiała jednak do osób o niskich dochodach, często zatrudnianych na umowach okresowych
— mówił Smoliński.
Obecnie ponad 83. proc. mieszkań w Polsce to mieszkania własnościowe
— podkreślił wiceminister.
Zaledwie 4 proc. stanowią mieszkania na wynajem na komercyjnym rynku
— zaznaczył.
— powiedział.
Kazimierz Smoliński odniósł się również do słów Grzegorza Biereckiego.
Gdyby system został wprowadzony 20 lat temu, sytuacja wyglądałaby inaczej
— stwierdził.
Senator Bierecki zwraca uwagę, że działania ws. wprowadzenia systemu kas oszczędnościowo-budowlanych są efektem współpracy.
Ten projekt powstaje ponad podziałami. Dziękuję Związkowi Banków Polskich i innym organizacjom
— zaznaczył współtwórca polskiej spółdzielczości finansowej, niestety zwalczanej przez poprzedni rząd i nadzór finansowy.
gim
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/285582-kasy-oszczednosciowo-budowlane-coraz-bardziej-realne-promowana-przez-senatora-biereckiego-idee-nowych-form-oszczedzania-wsparl-wicepremier-morawiecki
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.