Od 2 grudnia 2008 r. jestem Przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Stefczyka, a od 2010 r. Spółdzielczego Instytutu Naukowego. SIN nigdy nie był dotowany z budżetu państwa.
Członkowie Rady Naukowej SIN-u zasiadają także (nie wszyscy) w Radach Programowych wydawanych i finansowanych przez SIN publikacji naukowych, takich jak: Kwartalnik naukowy „Pieniądze i Więź”, Kwartalnik naukowy „Prawo i Więź”, Rocznik Orzecznictwa i Piśmiennictwa z Zakresu Prawa Spółdzielczego. Przez SIN wydawane są też inne publikacje książkowe.
Ponadto organizowane i finansowane są także konferencje naukowe poświęcone spółdzielczości i prawu spółdzielczemu.
W Spółdzielczym Instytucie Naukowym następowały przekształcenia prawne i majątkowe. Były one zgodne z obowiązującym porządkiem prawnym. Nie wpłynęły również na zakres działalności naukowej i wydawniczej Instytutu.
Instytut Stefczyka w 2010 r. wydał m.in. publikację z okazji XX lat Fundacji na Rzecz Polskich Związków Kredytowych pt. „Prawne i ekonomiczne determinanty rozwoju spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w Polsce”.
Warto zapoznać się z jej treścią, zwłaszcza w chwili obecnej, gdy padają różnego rodzaju insynuacje pod adresem spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz procesu legislacyjnego nad nową ustawą o SKOK-ach, która została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego nie tylko przez grupę Posłów i Senatorów PiS, ale także przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Nie istniejąca obecnie Fundacja na Rzecz Polskich Związków Kredytowych przekazała cały swój majątek Spółdzielczemu Instytutowi Naukowemu będącemu po przekształceniach spółką prawa handlowego. Na przekształcanie spółdzielni pracy w spółki prawa handlowego zezwalają przepisy ustawy Prawo spółdzielcze.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/240316-fakty-a-nie-mity-o-spoldzielczym-instytucie-naukowym