Rząd wzywa górników i zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej, by wznowili rozmowy. We wszystkich kopalniach JSW trwa strajk okupacyjny. Górnicy zapowiadają rozszerzenie protestu na cały Śląsk.
Prawie 4800 górników kontynuuje protest w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) – wynika z danych służb kryzysowych wojewody śląskiego. Jeszcze dziś na Śląsku mają rozpocząć się akcje solidarnościowe z górnikami z JSW.
Jak przekazało rano Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, w pięciu kopalniach JSW dziś rano protestowało 4776 górników. Przebywają oni na powierzchni. Kilkanaście osób prowadzi protest głodowy. Strajk w JSW rozpoczął się trzy tygodnie temu, od tego czasu w spółce wstrzymane jest wydobycie.
Liderzy Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego zapowiedzieli wczoraj, że dziś na Śląsku rozpoczną się akcje solidarnościowe z górnikami z JSW, a protest rozszerzy się na cały Śląsk. Przyznali, że może to być dotkliwe dla mieszkańców. Jak tłumaczył szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, górnicy nie mają innego wyjścia.
Na razie będą to spektakularne akcje solidarnościowe, obyśmy nie musieli robić na Śląsku czegoś więcej
—dodał. Związkowcy żądają odwołania prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego, któremu zarzucają nieudolność i niegospodarność oraz natychmiastowych decyzji w sprawie rozwiązania trudnej sytuacji w JSW. Zapowiadają, że będą protest kontynuować do skutku, aż ich postulaty zostaną spełnione. Za złą sytuację finansową spółki obwiniają zarząd, z Jarosławem Zagórowskim na czele.
Górniczy związkowcy przedstawili informacje o wielomilionowych - ich zdaniem - nieprawidłowościach w wydatkach w JSW w ostatnich latach. Miały one dotyczyć osób zatrudnianych w spółce, doradztwa czy sponsoringu klubu sportowych. W tej sprawie związkowcy chcą zawiadomić prokuraturę. Chodzi o blisko 100 milionów złotych.
Strajk w JSW rozpoczął się 28 stycznia w następstwie ogłoszenia przez zarząd planu oszczędnościowego uzasadnianego potrzebą poprawy kondycji firmy. W ub. tygodniu w spółce trwały rozmowy związkowców i zarządu - z udziałem mediatora, b. wicepremiera i b. ministra pracy Longina Komołowskiego. Ich efektem był parafowany w piątek, kierowany do rady nadzorczej JSW protokół uzgodnień i rozbieżności.
Protokół zakłada m.in. czasowe zawieszenie niektórych postanowień porozumienia zawartego przed debiutem giełdowym spółki oraz innych dotychczas obowiązujących w JSW dokumentów (regulacji i porozumień). Związkowcy podali, że dokonane w nim ustępstwa płacowe przekładają się na obniżenie zarobków górników o 7-10 proc.
Związkowcy dotąd nie odpowiedzieli na wystosowany w poniedziałek przez resort skarbu apel o przerwanie strajku, czekają - jak mówią - na „jakieś konkrety” ze strony jego przedstawicieli.
Dziś związkowcy zablokowali dwie ważne trasy w woj. śląskim – drogę krajową nr 1 w Rzeniszowie oraz drogę krajową nr 11 pomiędzy Kokotkiem a Pustą Kuźnicą. Według śląsko-dąbrowskiej Solidarności, blokady obydwu dróg rozpoczęły się ok. godz. 11. Mają potrwać około dwóch godzin i na pewno poważnie utrudnią życie kierowcom, którzy będą musieli korzystać z objazdów.
Droga krajowa nr 1, łącząca Cieszyn z Gdańskiem, należy do najbardziej obciążonych ruchem w całym kraju. Droga nr 11 prowadzi z Górnego Śląska w kierunku Wielkopolski i woj. zachodniopomorskiego.
Ryb, PAP
———————————————————————————————————-
Zachęcamy do kupna bardzo ciekawego numeru tygodnika „wSieci”! A w nim m.in. o powrocie słynnej serii „Sensacje XX wieku”, modelu wychowywania dzieci, który już od przedszkola przysposabia je do wyścigu szczurów oraz o nowym kursie polityki Grecji.
Najnowszy numer „wSieci” w sprzedaży od 9 lutego br., także w formie e-wydania. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/233345-gornicy-chca-rozszerzyc-protest-na-caly-slask-zablokowali-dwie-wazne-drogi-w-regionie-zobacz-zdjecia