Polskie Inwestycje Rozwojowe (firma znana ze słów Bartłomieja Sienkiewicza jako „ch…, dupa i kamieni kupa”) chcą wyjaśnień od spółki Hawe ws. zatrzymania głównego akcjonariusza firmy Marka Falenty, w związku z nielegalnymi nagraniami rozmów polityków. Po otrzymaniu wyjaśnień PIR ma zdecydować, jakie podejmie kroki dot. wspólnego projektu.
Jak podaje RMF FM, Falentę obciążyły zeznania co najmniej trzech osób, przesłuchiwanych w ostatnich dniach. Chodzi o Łukasza N., menadżera lokalu „Sowa &Przyjaciele” oraz dwóch innych pracowników warszawskich restauracji. Sam biznesmen ma być przesłuchany jeszcze dziś.
W przekazanym PAP komunikacie Polskie Inwestycje Rozwojowe napisano:
W związku z doniesieniami medialnymi na temat sytuacji prawnej spółki Składy Węgla PL Sp. z o.o. i osób fizycznych z nią powiązanych oraz faktem, iż pan Marek Falenta jest istotnym akcjonariuszem spółki HAWE, będącej sponsorem projektu FTTH, zarząd Polskich Inwestycji Rozwojowych zwrócił się do spółki HAWE z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.
Jak dodano, „decyzje co do dalszych kroków w ramach projektu Zarząd PIR podejmie między innymi na podstawie udzielonych przez sponsora projektu wyjaśnień oraz po konsultacji z Komitetem Inwestycyjnym wyłonionym z grona Rady Nadzorczej PIR”.
Wspólny projekt Hawe i PIR polega na zbudowaniu szerokopasmowej sieci internetowej w technologii FTTH. Ma on umożliwić doprowadzenie łączy światłowodowych do 870 tys. gospodarstw domowych w całej Polsce. To „wpisuje się w realizację agendy cyfrowej i przełoży się na szybsze tempo rozwoju i modernizację polskiej gospodarki” - podkreślono w komunikacie PIR.
Dodano, że „istotnym elementem analizy szczegółowej jest między innymi badanie wiarygodności spółki będącej sponsorem projektu, jej kadry zarządzającej oraz akcjonariatu”.
Praska prokuratura okręgowa prowadzi dwa śledztwa - w sprawie nielegalnego podsłuchiwania polityków i w sprawie treści rozmów byłego ministra transportu Sławomira Nowaka z b. wiceministrem finansów Andrzejem Parafianowiczem.
Jednym z zatrzymanych jest Falenta, współwłaściciel firmy Składy Węgla i główny akcjonariusz giełdowych spółek Hawe i ZWG.
Pan Marek Falenta wyraził zgodę na publikowanie jego pełnego imienia i nazwiska. Mój klient nie ma nic do ukrycia w tej sprawie
— poinformował PAP jego pełnomocnik mec. Grzegorz Radwański.
Drugim zatrzymanym, według medialnych doniesień, jest bliski współpracownik Falenty i jego szwagier. Spółka Hawe w środowym komunikacie podała, że zatrzymany został jej wiceprezes. Jak napisano, w komunikacie „zatrzymanie dotyczy jego domniemanego udziału w tak zwanej aferze taśmowej”.
Zarząd informuje, że zgodnie z jego wiedzą, zatrzymanie wiceprezesa zarządu nie ma związku z jego działalnością w spółkach z grupy kapitałowej Hawe oraz pełnionymi przez niego funkcjami w organach tych spółek. Ww. zdarzenie nie ma wpływu na zarządzanie i działalność operacyjną spółek GK Hawe. Zarząd spółki zachowuje prawo do reprezentowania spółki w pełnym zakresie
— podkreślono w komunikacie spółki.
Krzysztof Witoń, prezes Hawe poinformował PAP, że spółka realizuje wszystkie projekty zgodnie z harmonogramem, również te finansowane ze środków unijnych.
Jeśli chodzi o projekt z PIR, to jesteśmy na etapie analiz biznesowych. PIR jest jeszcze przed badaniem naszej spółki. Na razie zawarliśmy porozumienie o współpracy, ostatecznej umowy jeszcze nie podpisaliśmy
— powiedział w rozmowie z PAP Witoń.
Hawe w grudniu podpisało z PIR list intencyjny w sprawie potencjalnej wspólnej inwestycji, polegającej na doprowadzeniu sieci światłowodowej do 870 tys. mieszkań w całej Polsce. Łączna wartość inwestycji to 560 mln zł w ciągu 6 lat, z czego udział PIR może wynieść ok. 120 mln zł.
Zapytany prezes Hawe o to, czy ze strony rady nadzorczej nie otrzymał sygnałów o chęci rezygnacji przez któregoś z jej członków odpowiedział: „Nie mam takich sygnałów. Rada nadzorcza poprosiła o analizę i zbierze się w tej sprawie w poniedziałek”.
Spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe powstała w ramach programu „Inwestycje Polskie”. Jego celem jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. Mają one przyczynić się do wzrostu PKB oraz tworzenia nowych miejsc pracy.
PAP, mt
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/202336-marka-falenty-klopoty-w-biznesie-polskie-inwestycje-rozwojowe-chca-wyjasnien-od-spolki-w-ktorej-ma-udzialy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.