W Portugalii nasila się proceder fałszowania pieniędzy, głównie dolarów. Tylko w ubiegłym roku policja zarekwirowała podrobione banknoty o nominalnej wartości 1,5 mln USD - podano w opublikowanym niedawno rządowym raporcie.
Jak poinformowało w komunikacie portugalskie MSW, z Raportu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (RASI) wynika, że produkowane w Portugalii fałszywe dolary są później przekazywane przez zorganizowane grupy przestępcze do innych państw Europy, a także do krajów Ameryki Północnej.
Według ustaleń portugalskich organów ścigania najwięcej zakładów, w których powstają fałszywe banknoty, działa w północnej Portugalii.
Największe akcje zakończone konfiskatą sfałszowanych banknotów przeprowadzono w 2013 roku w aglomeracji Porto, na północnym wschodzie kraju. Zarekwirowana tam waluta stanowi większość podrobionych pieniędzy, jakie w ubiegłym roku udało się przejąć w Portugalii. Najczęściej fałszowany był banknot o nominale 100 dolarów; podrabiano go zazwyczaj na drukarkach offsetowych.
W 2012 roku w Portugalii przejęto mniej podrobionych dolarów - ich nominalna wartość wyniosła ponad 1 mln USD. Zarówno w 2012 jak i 2013 roku fałszywe pieniądze wchodziły do obiegu przy transakcjach związanych z handlem nieruchomościami lub złotem.
Poza dolarami w Portugalii podrabia się również euro, lecz w przypadku europejskiej waluty skala procederu jest zdecydowanie mniejsza. W 2013 roku fałszerze najczęściej próbowali wprowadzić do obiegu podrobione banknoty o nominale 200 euro
— napisano w raporcie.
Według portugalskiej policji w ostatnich latach gwałtownie wzrosła liczba przejętych przez policję fałszywych banknotów o nominale 500 euro. O ile w 2012 roku zarekwirowano około 150 takich banknotów, o tyle rok później aż cztery razy więcej.
Autorzy raportu RASI zwrócili uwagę, że na portugalskim rynku coraz częściej wprowadzane są do obiegu fałszywe banknoty euro wyprodukowane w krajach Europy Wschodniej.
Z tego kierunku pochodzą bardzo dobrze podrobione pieniądze o nominale 200 euro
— odnotowano w dokumencie.
mc,PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/195843-masowa-skala-falszerstw-pieniedzy-w-portugalii