Iluzje optyczne zawsze fascynowały człowieka. Pozornie ruchome obrazy stanowią przedmiot prac niejednego badacza. Ostatnio okazuje się, że podobnym zainteresowaniem cieszą się wśród kotów.
Prawdopodobnie najsłynniejszym ruchomym obrazem jest ten stworzony przez japońskiego profesora psychologii Akiyoshi Kitaoka z Uniwersytetu Ritsumeikan w Kioto, na którym widz dostrzega poruszające się wężyki.
Powstała iluzja optyczna to wynik mieszania się jasnych i ciemnych barw, gdzie te ciemniejsze odcienie zdają się pomykać w stronę tych jasnych. Okazuje się jednak, że nie tylko człowiek dostrzega ową iluzję. Przykładem tego jest pewien czarny kot Peter. Otrzymał słynny obrazek iluzji optycznej i po chwili przyglądania się jej, zaczął nań polować. Prawdopodobnie i dla Petera obrazy wydały się ruchome. Wszystko zarejestrował i opublikował w sieci właściciel koteczka. To bardzo ciekawe, zwłaszcza gdy wiemy, iż kot nie widzi tak wyraźnie, jak człowiek.
Kot dostrzega rzeczy znajdujące się blisko, ale nie tuż pod nosem. Bez trudu śledzi ruchome obiekty, dziesięciokrotnie szybciej rejestrując ich obraz niż człowiek. Za to barwy w kocim widzeniu są mocno rozmyte, a kolor czerwony wręcz nie istnieje. Zakres kociego obrazu wynosi 200 stopni, a to więcej niż ludzki, który mierzy zaledwie 180 stopni. Najciekawszy jest jednak fakt, o którym wspominają liczni właściciele mruczków, choć brak na to rzeczowych dowodów, który dotyczy kociego widzenia duchów, tej osobliwej reakcji wpatrywania się w pustą przestrzeń. Internet aż wrze od takich historii. Oczywiście i ten aspekt kociego widzenia naukowo wyjaśnić możemy. A dzieje się tak, ponieważ koci mózg, jak informują naukowcy, pracuje w systemie fal Alfa, typowych dla głębokiego relaksu, na pograniczu snu i jawy. Co za tym idzie — większa wrażliwość na postrzeganie pozazmysłowe.
Koty przyciągają jak magnes. Budzą też niezidentyfikowany niepokój. Bywają, czuwają i postrzegają świat tak, że nie sposób je ignorować. Fascynacja nimi jest wręcz oczywista, a mapy ich działań, rewirów i myśli nieustannie zajmuje uczonych tego świata.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/blogi/398317-iluzje-optyczne-w-kocim-swiecie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.