Wakacje na starcie a plany na podróże małe i duże w powijakach? Postaram się regularnie podsuwać pomysły, zwłaszcza takie ze zwierzętami w tle. W końcu to moja pasja. Być może trafią się amatorzy przygód na cztery kopyta czy cztery łapy, wąsy i ogon długi, kudłaty.
Na początek polskie szlaki i podróż po „psich mieścinach”, z których każda w nazwie nawiązuje do czworonożnych towarzyszy, a do tego ma bogatą historię i sporo atrakcji.
Psary To miejscowość leżąca na Wyżynie Śląsko-Krakowskiej, w północnej części powiatu chrzanowskiego. Ponoć w pierwszych wiekach swojego istnienia tutejsza ludność trudniła się hodowlą psów przeznaczonych na dwór książęcy. Okolica zapewnia liczne atrakcje przyrodniczo-krajobrazowe. Jedną z nich jest rezerwat Ostra Góra, z tajemniczymi ruinami Owczarni. Przyrodniczo ciekawe będzie też wzgórze Bialny Dół, z dawnym kamieniołomem, z którego eksploatowano wapień falisty. Społeczna ludność postrzega Psary jako „małą perełkę” ziemi chrzanowskiej. Lasy, tysiącletnia tradycja miejscowości oraz trzy ujęcia wody pitnej, które łączą się w potok zwany Psarką, mogą zrobić wrażenie. W herbie miejscowości dostrzeżemy białego psa, który widniejąc na czerwonym tle, nawiązuje do barw ziemi krakowskiej i nazwy wsi.
Suchy Pies Miejscowość w województwie kujawsko-pomorskim w gminie Szubin, która zainteresuje miłośników architektury. Zabudowania Suchego Psa pochodzą głównie z XIX wieku. Wartym odwiedzenia będzie z pewnością Kościół św. Małgorzaty w Szubinie. Ta piękna drewniana budowla z 1748 roku powstała dzięki fundacji Weroniki z Konarzewskich Mycielskiej. Wewnątrz znajduje się rokokowy ołtarz z obrazem św. Małgorzaty z XVII wieku, ambona, kropielnica kamienna, rzeźby św. Weroniki i św. Jadwigi z XVIII wieku. W pobliżu miejscowości, w lesie, zlokalizowany jest nieczynny cmentarz ewangelicki z XIX wieku.
Ogonki Ta wesoła z nazwy miejscowość leży pośród mazurskich jezior, w pobliżu Węgorzewa, nad jeziorem Święcajty, łączącego się z jeziorem Mamry. Wokół piękne lasy, czysta woda i zapach uprawianych pól. To jednocześnie raj dla miłośników sportów wodnych. Żagle, kajaki, łódki, co kto preferuje. Do tego stadnina koni i liczne rowerowe trasy. Takie wakacje spodobają się każdemu. Żądnym wrażeń polecam okoliczne powojenne bunkry, pomnik ku czci żołnierzy rosyjskich poległych pod Węgorzewem czy przyrodniczą wyprawę do Puszczy Boreckiej.
Pieski To wieś w województwie lubuskim, w gminie Międzyrzecz istniejąca już od 1257 roku, jak dowodzą zapiski. Związana była z klasztorem paradyskim. W XVI wieku pojawiła się tu najstarsza gmina protestancka, stanowiąc schronienie dla uciekającej przed prześladowaniami ludności niemieckiej. Kilka budowli, m.in. spichlerz folwarczny granitowy z połowy XIX wieku, czy obiekty Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego wpisano do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Na uwagę zasługuje kościół poewangelicki, obecnie katolicki pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, wzniesiony w 1847 r. Jego wyposażenie pochodzi w znacznej części z XIX w. Była to jednocześnie jedna z najpiękniejszych wiejskich świątyń protestanckich w Wielkopolsce.
Psie głowy Agroturystyczne miejsce otoczone zielenią i jeziorami. Okoliczne lasy, jak twierdzą mieszkańcy, gwarantują udane grzybobrania. Bliskość jeziora Psarskiego zapewni aktywny wypoczynek na wodzie. Niedaleki Czaplinek, do którego gminy należą Psie głowy, to ciekawa dawka historii. Okazuje się, iż odkryto tu najstarsze ślady osadnictwa, pochodzące sprzed 2500 lat. Znajdują się one na wyspie Bielawa na jeziorze Drawsko i w Starym Drawsku. Z terenem tym związane są losy germańskich Gotów żyjących na początku naszej ery. Później Słowianie założyli tu gród, który w XII wieku spalił najprawdopodobniej Bolesław Krzywousty, włączając Pomorze do Polski. Na listę okolicznych zabytków, nie bez powodu, trafił układ urbanistyczny Czaplinka, a także kościół pw. Świętej Trójcy z XIII wieku, zwany też „małym kościółkiem”, drewniana dzwonnica kościoła parafialnego, czy ratusz z 1845 roku.
Podróże na cztery łapy mogą być doskonałym sposobem na szybkie, ciekawe wyprawy. Piękna przyroda, nieco historii, odrobina emocji i udana wycieczka w rodzinnym gronie z pupilem przy nodze, gwarantowana.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/blogi/398216-podroze-na-cztery-lapy-polskie-zakatki-w-nazwie-nawiazujace-do-psa
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.