Strach i kontratak „Resortowych dzieci”. W tygodniku „wSieci” o książce, która pokazała, kto jest wrogiem wolności

Fot. wSieci
Fot. wSieci

Ta książka była skazana z jednej strony na sukces, z drugiej – na potępienie przez dzisiejszych władców Polski. Jedno i drugie nastąpiło błyskawicznie. Ale dyskusja o publikacji, a często obelgi zamiast polemiki, dopisała do jej treści ważne podsumowanie. Zobaczyliśmy, kto naprawdę jest wrogiem wolności

- pisze Marek Pyza w tygodniku „wSieci” o wydanej przez Frondę publikacji „Resortowe Dzieci” autorstwa Doroty Kani, Jerzego Targalskiego i Macieja Marosza. Autor wymienia inwektywy, które miotały sławy dziennikarstwa III RP w odpowiedzi na niewygodną dla nich książkę:

Podłe świństwo”, „duch Jedwabnego wciąż żywy”, „wylewanie pomyj”, „opluwanie, obrzygiwanie dziennikarzy”, „żule z prawicowego lumpeksu”, „będą się smażyć w piekle”, „chamówa”, „nie chcę dotykać g…wna”.

I komentuje:

Można odnieść wrażenie, iż najchętniej zadekretowaliby zbiorową amnezję. Jeśli patrzą w historię, to tylko po to, by lewą ręką za prawe ucho sięgnąć po zarzuty o rzekome faszystowskie inklinacje przeciwników. Jak zawsze, gdy występowali przeciw lustracji, przeciw pokazywaniu mechanizmów wyjaśniających naszą skarlałą rzeczywistość, a zwłaszcza przeciw czemukolwiek, co mogłoby zachwiać ich wizerunkiem.

W drugim okładkowym artykule Andrzej Rafał Potocki analizuje:

Podstawową zaletą opracowania „Resortowe dzieci” jest pokazanie skali zjawiska przechwycenia mediów przez byłą nomenklaturę i jej następne generacje.

Publicysta przypomina, że w w PRL z MSW było związanych ok. 100 tys. osób.

W przytłaczającej większości byli to ludzie z przetrąconymi kręgosłupami, wykonujący posłusznie polecenia partyjnych zwierzchników i zgodnie z panującą wówczas doktryną marksistowsko-leninowską wyznający pogląd bardziej zbliżony do internacjonalizmu niż przywiązania do wartości patriotycznych. Co ludzie o takim sposobie myślenia i postępowania mogli przekazać swoim dzieciom?

- pyta Potocki i w dużym skrócie przedstawia zawarte w książce informacje o najznamienitszych gwiazdach mediów III RP.

O rodzinnych powiązaniach z systemem PRL Jerzego Baczyńskiego, Hanny i Tomasza Lisów, Piotra Kraśki, Moniki Olejnik, Justyny Pochanke i wielu innych – czytaj w nowym wydaniu tygodnika w „Sieci”.

Książka, nad którą patronat objęły portal wPolityce.pl oraz tygodnik „wSieci” w nadchodzącym tygodniu znów pojawi się w księgarniach. Przygotowano dodruk w liczbie aż 40 tys. egzemplarzy.

CZYTAJ TAKŻE:

Dlaczego Tomasz Lis tak nienawidzi prawicy? Gwiazdy TVP rodzinne związki ze służbami PRL. Fragment „Resortowych dzieci”!

Panika w TOK FM po książce o kulisach karier gwiazd III RP. Lis żąda reakcji księży i woła: "Skala nienawiści jest przepotworna! Duch Jedwabnego wciąż żywy!"

Poświąteczne nerwy Tomasza Lisa: "Lustrowanie polityków czy dziennikarzy w pale się nie mieści! A to, co wyprawiają żule z prawicowego lumpeksu, to mainstream!"

Co jeszcze w numerze? Wielką radością dla redakcji jest pozyskanie nowej, wspaniałej autorki - red. Krystyny Grzybowskiej, która od teraz co tydzień będzie prezentowała na łamach tygodnika swoją znaną i lubianą rubrykę "Z Krystyną Grzybowską dookoła Europy".

Warto też zwrócić uwagę na tekst w którym Jan Rokita analizuje relację Tusk-Komorowski.

Logika polityki bywa prosta jak kawałek cepa: im słabszy Tusk, tym odważniejszy Komorowski. Ich otwarta rywalizacja o wpływy jest nieuchronnie polityczną grą o zerowej sumie

– pisze Jan Rokita w materiale „Wasal się wyzwala”.

Dziś już wiadomo, że władza zrobi wiele, by utrudnić rodzicom ochronienie dzieci przed negatywnymi skutkami reformy wpychającej sześciolatki do szkół

– o kulisach spotkania premiera z rodzicami i ekspertami zaangażowanymi w akcję „Ratuj Maluchy” – pisze Dorota Łosiewicz.

Grzegorz Górny pisze o franciszkomanii, medialnych pontyfikatach i „operacji Franciszek”.

Jeszcze  w styczniu 2013 r. Jorge Mario Bergoglio pozostawał człowiekiem niemal nieznanym na świecie. Gdy w marcu wybrano go na papieża, część biskupów i watykanistów przyznawała, że nigdy wcześniej o nim nie słyszała. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Facebook podsumował, że w 2013 r. najwięcej wpisów na tym globalnym portalu społecznościowym dotyczyło właśnie Franciszka, zaś tygodnik „Time” uznał go za Człowieka Roku na świecie

– pisze Grzegorz Górny.

W dodatku specjalnym „Świat Tolkiena na ekranie. We władzy pierścienia”. Maciej Pawlicki pisze  o filmie „Hobbit: Pustkowie Smauga”, który właśnie wszedł do naszych kin.

Wiele jest efektownych scen w drugiej części „Hobbita” Petera Jacksona inspirowanej powieścią Tolkiena. Bo chyba tak właśnie trzeba rzec – inspirowanej. Reżyser i producenci spory kawałek drogi odeszli od literackiego pierwowzoru. Ale sceną, obrazem, który wydał się najbardziej sugestywny i najbardziej symboliczny, jest właśnie spotkanie Bilba ze śmiercionośną bestią leniwie leżakującą na górze złota

– podkreśla publicysta.

Na czytelników czekają także stałe rubryki Mazurka i Zalewskiego, braci – Michała i Pawła Korsunów, Leszka Długosza, Doroty Łosiewicz, Łukasza Warzechy, Wiktora Świetlika, Piotra Skwiecińskiego, Jerzego Jachowicza, Macieja Pawlickiego i Witolda Gadowskiego, a także Jana Pietrzaka, Katarzyny Łaniewskiej i Kamili Łapickiej, Krzysztofa Feusette’a, Ryszarda Makowskiego, Piotra Zaremby oraz Jana Polkowskiego. W tym wydaniu także krzyżówka historyczna z hasłem i nagrodami. Z kolei Jacek i Michał Karnowski tym razem rozmawiają z prof. Anną Pawełczyńską, socjolog, żołnierzem Armii krajowej, byłym więźniem Auschwitz.

Nowy numer „wSieci” w sprzedaży od 7 stycznia br., także w formie e-wydania. Tygodnik „wSieci” jest też dostępny w nowych, wygodnych  formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

 

znp/gim

 

 

-------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------

Książkę "Resortowe Dzieci"można kupić w naszym sklepie wSklepiku.pl!

Resortowe dzieci. Media (tom 1) (ebook - mobi)

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.