Ukraiński parlament przywrócił konstytucję z 2004 roku i przyjął ustawy umożliwiające uwolnienie Julii Tymoszenko. RELACJA NA ŻYWO

PAP/EPA
PAP/EPA

Milicjanci przechodzący na stronę Majdanu, coraz głośniejsze plotki o porozumieniu z UE i decyzja prezydenta Janukowycza o przedterminowych wyborach prezydenckich. Ukraińscy opozycjoniści kolejny dzień protestują na Majdanie.

Relację będziemy uzupełniać na bieżąco.

Relacja wideo z Majdanu

19:38. Ukraiński parlament przyjął w piątek ustawę pozwalającą na uwolnienie znajdującej się w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko. "Za" głosowało 310 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej.

19:21. Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, będzie gotowa do konstruktywnego dialogu z nowymi władzami na Ukrainie, nawet jeśli współpraca ta będzie niełatwa - oświadczył w piątek przewodniczący parlamentarnej Komisji ds. WNP Leonid Słucki.

18:57. Minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius, jeden z negocjatorów, którzy doprowadzili do zawarcia porozumienia na Ukrainie, powiedział w piątek, że jest zadowolony z wyniku rozmów, ale były one trudne i prowadzono je w "klimacie oblężenia". Szef francuskiej dyplomacji, który w czwartek wieczorem musiał opuścić Kijów i udać w zaplanowaną wcześniej podróż do Chin, powiedział dziennikarzom, że negocjacje pozwoliły "wyjść Ukrainie z kryzysu", odbywały się jednak w "przerażającej atmosferze".

18:35 "Polska jest dobrze przygotowana na ewentualne przyjęcie zarówno uchodźców, jak i poszkodowanych w wyniku wydarzeń na Ukrainie, chociaż skala przygotowań obecnie wielokrotnie przekracza potrzeby" - powiedział premier Donald Tusk.

18:24 Panika na rynkach, run na banki, wykupowanie podstawowych produktów żywnościowych - reakcje Ukraińców i zagranicznych inwestorów są miarą załamania gospodarczego na Ukrainie i lęku przed niewypłacalnością państwa i systemu bankowego - pisze AFP. Według niej bez natychmiastowego zastrzyku finansowego Ukrainie grozi niewypłacalność i dalsza destabilizacja wywołana kryzysem politycznym i gospodarczym. Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła w piątek notę Ukrainy do CCC - to ocena przyznawana krajom na skraju bankructwa. Standard & Poor's ostrzega: jeśli Rosja wycofa się z obietnic udzielenia kredytu, Ukraina, która powinna w tym roku spłacić 13 mld długów, stanie się niewypłacalna.

18:17 Biały Dom przyjął w piątek z aprobatą podpisanie na Ukrainie porozumienia między rządem a opozycją, zaapelował też o szybkie wdrożenie ustaleń tej umowy, począwszy od powstrzymania się od wszelkiej przemocy - poinformował rzecznik Białego Domu Jay Carney. "Wspieramy wysiłki tych wszystkich, którzy wynegocjowali to porozumienie i składamy hołd odwadze przywódców opozycji, którzy zdali sobie sprawę, że kompromis był rzeczą konieczną" - powiedział rzecznik prezydenta Baracka Obamy.

18:13 Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło specjalną infolinię w sprawie Polaków przebywających na Ukrainie. Informacje można uzyskać pod warszawskim numerem telefonu 22 523 88 80.

18:05 Prezydent Komorowski:

Dramat przelanej krwi ukraińskiej jest zobowiązaniem dla wszystkich. Dla polityków polskich, polityków europejskich jest zobowiązaniem do szukania sposobu na wygaszenie ryzyka kontynuacji krwawego konfliktu.

CZYTAJ WIĘCEJ

17:50 Profil Euromajdanu na Twitterze publikuje zdjęcie milicjantów z zachodniej Ukrainy przybyłych do Kijowa, aby wesprzeć protestujących:

17.30 Parlament Ukrainy przyjął ustawę umożliwiającą uwolnienie Julii Tymoszenko.

17.16 Kilku rannych Ukraińców ma przylecieć do Polski z ministrem Radosławem Sikorskim. Rzecznik MSW Paweł Majcher powiedział, że będzie to osiem osób poszkodowanych w ostatnich walkach w Kijowie. Dwie osoby są w stanie ciężkim. Towarzyszyć im będzie dwóch lekarzy i pielęgniarka.

17.14 Polscy związkowcy solidarni z Majdenem. NSZZ "Solidarność" zmienił barwy swojego logo na ukraińskie - niebiesko-żółte na głównej stronie internetowej; flaga Solidarności w tych kolorach już wkrótce zawiśnie na siedzibie komisji krajowej związku w Gdańsku - poinformował szef związku Piotr Duda.

17.02 Prezydent Francji Francois Hollande jest zadowolony z porozumienia między ukraińską opozycją i władzą w Kijowie i apeluje o jak najszybsze i pełne wprowadzenie wżycie postanowień tej umowy - poinformował w piątek Pałac Elizejski.

16.23 MSZ oficjalnie: Powrót do konstytucji z 2004 r., utworzenie rządu zaufania narodowego oraz rozpoczęcie prac nad nową konstytucją zakłada porozumienie podpisane przez prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i liderów opozycji - poinformował w piątek rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.
W dokumencie "Porozumienie na rzecz uregulowania kryzysu na Ukrainie" władze zobowiązały się, że nie wprowadzą stanu wyjątkowego, zaś obie strony deklarują powstrzymanie się od przemocy ikonfrontacji - informuje w komunikacie rzecznik polskiego MSZ. W dokumencie jest także mowa o przedsięwzięciu wysiłków na rzecz zwolnienia okupowanych budynków i ulic oraz rozbrojenia osób posiadających broń.

16:42. W Polsce jest obecnie leczonych 17 obywateli Ukrainy, kolejni mają jeszcze w piątek trafić do polskich szpitali - poinformował rzecznik MSW Paweł Majcher. Ukraińcy są hospitalizowani w szpitalach w Warszawie (w szpitalu MSW), Łęcznej, Tomaszowie Lubelskim i Przemyślu. Jeszcze poinformował Majcher, obecnie w warszawskim szpitalu MSW jest 10 obywateli Ukrainy; czworo trafiło tam w piątek po południu. Wymagają m.in. pomocy okulistycznej i laryngologiczn

16:21. Polski Czerwony Krzyż uruchamia zbiórkę publiczną w związku z sytuacją na Ukrainie. PCK wyznaczył także zespoły ratownictwa, które na wezwanie dojadą na odpowiednie przejście graniczne z Ukrainą i udzielą pomocy potrzebującym. PCK podkreśla, że na miejscu pomoc poszkodowanym niesie Ukraiński Czerwony Krzyż, więc nie ma potrzeby wysyłania tam grup ratownictwa PCK.

16.00 Ukraiński parlament przywrócił konstytucję z 2004 roku, która ogranicza uprawnienia prezydenta Wiktora Janukowycza i rozszerza kompetencje parlamentu. "Za" głosowało 386 posłów w 450-osobowej Radzie Najwyższej.

15:30. Zagraniczne media ujawniają film, na którym widać kulisy negocjacji z ukraińską opozycją. Na nagraniu widać wyraźnie zdenerwowanego Sikorskiego, który przestrzega i grozi:

Jeśli nie podpiszecie tego porozumienia, wszyscy będziecie martwi!

ZOBACZ WIDEO.

15.08 Im dłużej na Ukrainie trwa polityczny kryzys, tym wyższe ryzyko zaległości płatniczych i niewypłacalności. Takie ryzyko, nawet przy optymistycznym scenariuszu rozwoju sytuacji politycznej utrzyma się nawet do końca 2015 r. - sądzi bank UBS.
Dług publiczny Ukrainy sięga 40,5 proc. Bez pomocy finansowej z zewnątrz Ukraina nie zdoła zrolować 15,6 mld USD długu w walutach obcych, który musi spłacić między lutym br. a końcem 2015 r. - zaznacza UBS.

14. 36 Rada Społeczna Majdanu poparła w głosowaniu podpisanie porozumienia o rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie - poinformował w piątek rzecznik polskiego MSZMarcin Wojciechowski. Opozycja podpisze porozumienie pod pewnymi warunkami - dodał jeden z jej liderów.
Z działaczami Majdanu spotkali się w piątek w Kijowie szefowie polskiej i niemieckiej dyplomacji Radosław Sikorski oraz Frank-Walter Steinmeier. "Rada Społeczna Majdanu poparła w głosowaniu podpisanie porozumienia o rozwiązaniu konfliktu przez 3 liderów opozycji UA (Ukrainy - PAP) z prez. Janukowyczem" - napisał na mikroblogu rzecznikSikorskiego.

13:45. Prezydent Janukowycz zadeklarował, że podejmuje kroki, by "uniknąć ofiar i zapewnić spokój". Majdan przyjmuje deklaracje prezydenta bardzo sceptycznie.

13:30.

Tam nie ma ekstremistów, ale najlepsza część Ukrainy. Młodzi i odważni ludzie, którzy wiedzą, czym jest Europa

- mówił premier Tusk, odnosząc się do sytuacji na Majdanie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Premier cieszy się z porozumienia z Janukowyczem i wspiera Majdan

13:15. Projekt porozumienia między władzami Ukrainy a opozycją zakłada uchwalenie w ciągu 48 godzin ustawy o przywróceniu konstytucji z 2004 roku oraz utworzenie rządu jedności narodowej w ciągu 10 dni - informuje portal BBC News. Ponadto prace nad nową reformą konstytucyjną, przewidującą równowagę władzy między prezydentem a parlamentem, rozpoczną się natychmiast i zostaną zakończone do września.

12.50 Rada Majdanu nie popiera porozumienia w sprawie wyjścia z kryzysu w części dotyczącej przeprowadzenia w grudniu wyborów prezydenta i opuszczenia zajętych budynków - oświadczyła deputowana Inna Bohosłowska. Według Majdanu dymisja Wiktora Janukowycza winna być natychmiastowa.

12.44 Projekt porozumienia między władzami Ukrainy a opozycją zakłada uchwalenie w ciągu 48 godzin ustawy o przywróceniu konstytucji z 2004 roku oraz utworzenie rządu jedności narodowej w ciągu 10 dni - informuje w piątek portal BBC News.
Ponadto prace nad nową reformą konstytucyjną, przewidującą równowagę władzy między prezydentem a parlamentem, rozpoczną się natychmiast i zostaną zakończone do września.
Wybory prezydenckie mają odbyć się po przyjęciu nowej konstytucji, czyli nie później niż w grudniu 2014 roku.
Według BBC projekt porozumienia zakłada też wszczęcie śledztwa w sprawie ostatnich aktów przemocy na Ukrainie. Władze mają nie wprowadzać stanu wyjątkowego, a opozycja ma używać siły.

12.41 "Razem z F.W.Steinmeierem jesteśmy w drodze na Majdan, by spotkać się z działaczami i porozmawiać o projekcie porozumienia" - napisał Sikorski na Twitterze, odnosząc się do wynegocjowanego przez ministrów UE porozumienia opozycja-Janukowycz o zakończeniu kryzysu na Ukrainie.

12.27 Aktywiści Majdanu uwolnili w nocy z czwartku na piątek żołnierzy wojsk wewnętrznych, których pojmali w czwartek - poinformowały służby prasowe MSW Ukrainy. Według nich stan psychofizyczny uwolnionych jest zadowalający.

11:55. Prezydent Ukrainy wydał oświadczenie, w którym ogłosił, że Ukrainę czekają przyspieszone wybory prezydenckie - podał Reuters. Janukowycz zapowiedział, że kraj powróci do konstytucji z 2004 roku, a on sam rozpocznie od razu prace nad powołaniem rządu jedności narodowej.

Radość w ukraińskim parlamencie po ogłoszeniu decyzji:

Embedded image permalink

11:50. Jak relacjonuje Radio Wnet, na Majdan wchodzi 50 milicjantów z Radechowa. Są gotowi bronić Majdanu nawet zbrojnie. Tłum skanduje "Molodcy!".

11:40. Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec, Radosław Sikorski i Frank-Walter Steinmeier, wciąż znajdują się w Kijowie, gdzie ponownie spotykają się w piątek w południe z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem - przekazały PAP źródła dyplomatyczne. Wbrew zapowiedziom nie doszło dotąd do podpisania w ich obecności porozumienia między władzami a opozycją w sprawie rozwiązania konfliktu w tym kraju.

11:25. Do szpitala MSW w Warszawie ma przyjechać kolejnych czterech rannych Ukraińców. Wymagają oni głównie pomocy okulistycznej i laryngologicznej. Obecnie w szpitalu MSWjest sześciu obywateli Ukrainy - poinformował PAP rzecznik resortu spraw wewnętrznych Paweł Majcher.  Poszkodowani w zamieszkach obywatele Ukrainy są też w innych szpitalach na terenie Polski. W szpitalu wojewódzkim im. Ojca Pio w Przemyślu jest czterech rannych - jeden - 17-letni chłopiec -przywieziony został w piątek rano z ranami postrzałowymi głowy i szyi. Pozostali mieli rany szarpane, jeden jest po amputacji ręki.

10:00. Wtargnięciem uzbrojonych w karabiny maszynowe żołnierzy wojsk MSW oraz bójką między posłami mniejszości i większości rozpoczęły się obrady ukraińskiego parlamentu, który szuka dróg wyjścia z targającego państwem kryzysu politycznego.

Sikorski i Steinmeier przybyli do Kijowa w czwartek wraz z ministrem spraw zagranicznych Francji Laurentem Fabiusem, który w godzinach nocnych wyjechał w związku z zaplanowaną wizytą w Pekinie. Ich nocne rozmowy z Janukowyczem i opozycją trwały ponad dziewięć godzin.

 

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.