Pogrom! Jedenaście punktów przewagi PiS nad Platformą. Palikot i ludowcy na granicy progu wyborczego

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. Profil PiS na FB
Fot. Profil PiS na FB

33 proc. osób, które zamierzają wziąć udział w wyborach parlamentarnych, chce głosować na PiS; na PO zagłosowałoby 22 proc. - wynika z sondażu TNS Polska. Do Sejmu weszłyby ponadto: SLD - 10 proc. poparcia, Twój Ruch oraz PSL - po 5 proc.

Wśród pozostałych partii, o które pytano w sondażu, Polska Razem Jarosława Gowina oraz Nowa Prawica uzyskały po 3 proc., zaś Solidarna Polska - 2 proc. Spośród badanych, którzy wyrażają zainteresowanie udziałem w wyborach parlamentarnych, niespełna jedna piąta (17 proc.) nie jest zdecydowana, której partii przekazać swoje poparcie.

TNS Polska podaje, że w porównaniu z poprzednim miesiącem dystans między obydwoma liderami rankingu partyjnego nie uległ znaczącym zmianom - w styczniu zamiar głosowania na PiS deklarowało 32 proc., zaś na Platformę Obywatelską - 22 proc. Przewaga jest jeszcze wyraźniejsza, jeśli wziąć udział jedynie osoby zdecydowane (czyli tak, jak wyniki podałaby PKW) - wówczas rezultat wygląda 40:27. Tak duża przewaga w sondażu ankietowym TNS jest rekordowa w wieloletniej historii badań tej pracowni.

W lutowym sondażu TNS Polska zamiar wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych zadeklarowało 54 proc. badanych. Przy czym zdecydowaną chęć uczestnictwa wyraziło 23 proc., a 31 proc. odpowiedziało, że "raczej" wzięłoby udział w głosowaniu. TNS Polska zauważa, że suma odpowiedzi pozytywnych ("zdecydowanie tak" oraz "raczej tak") ws. chęci udziału w wyborach nie zmieniła się istotnie od kilku miesięcy - od sierpnia 2013 utrzymuje się na podobnym poziomie (53-54 proc.).

Natomiast 36 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie zamierza uczestniczyć w głosowaniu, z czego 17 proc. raczej nie wzięłoby w nim udziału, a 19 proc. na pewno nie poszłoby do urn.

10 proc. badanych nie było pewnych swojego udziału w wyborach. W porównaniu do stycznia deklarowana gotowość do wzięcia udziału w wyborach nie zmieniła się.

Badanie przeprowadzono w dniach 7-13 lutego na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 971 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje partyjne były określane dla próby 527 osób deklarujących zamiar głosowania.

lw, PAP

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------

Do nabycia wSklepiku.pl!

"Alfabet Braci Kaczyńskich"

Alfabet Braci Kaczyńskich

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych