"To książka także o tym co się nam udało zrobić, czego dokonaliśmy, a o czym nie pamiętamy i czego nie potrafimy docenić". NASZ WYWIAD z dr Fedyszak-Radziejowską

Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

wPolityce.pl: Wydawca zachęca do lektury Pani książki "Przemyśleć Polskę" następującym stwierdzeniem: "To książka o tym, że Polacy są wspaniali, że potrafimy dokonywać tego, czego nie umie żaden inny naród". Słowa zaskakujące bo przecież bez przerwy media wskazują na nasze słabości, historyczne, ekonomiczne, kulturowe. Na czym pani doktor buduje tę tezę?

Dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, socjolog, publicysta, współpracownik tygodnika "w Sieci": Przemyśleć Polskę to propozycja nieco odmiennego spojrzenia na doświadczenia Polaków z komunizmem, stanem wojennym i III RP. Odmiennego, bo uwzględniającego także to, co się nam udało zrobić, czego dokonaliśmy, a o czym nie pamiętamy i czego nie potrafimy docenić. Często dlatego, że bagatelizujemy przeciwnika i nie doceniamy jego profesjonalizmu i bezwzględnej skuteczności w walce o zachowanie władzy nad(!) Polakami. W swoistym sporze, a nawet prawdziwej batalii, którą o suwerenne, sprawne i demokratyczne państwo toczy demos z elitami III RP kluczową rolę odgrywa nasze poczucie własnej wartości. I o tym, o poczuciu własnej wartości Polaków - a nie dumie, czy kompleksach - lecz o samoocenie, czyli naszej osobowości, jest po części ta książka.

Czy to znaczy, że kompleks niższości jest w Polakach świadomie wzmacniany? Także i w wolnej Polsce? Przecież to zaczęło się za zaborów.

Ani autokratyczna władza, ani sąsiednie narody, ani wielki biznes nie potrzebują pewnych siebie i swoich praw, polskich obywateli. I nie to jest ważne, jak traktuje nas znaczna część elit III RP, lecz to, dlaczego pozwalamy się tak traktować.


W tym miejscu nie można nie wspomnieć o tragedii smoleńskiej. Coraz wyraźniej widzimy, że bitwa o prawdę w sprawie śmierci narodowej elity to także bój o narodową godność. Cz y pani się z takim ujęciem zgadza?

Tragedia smoleńska oraz to, co w sprawie jej wyjaśnienia czynił i czyni polski rząd to kolejne doświadczenie i zarazem trudne zadanie, z którym po prostu musimy sobie poradzić, zarówno opozycja polityczna, demos, jak i nasze państwo.



Książka "Przemyśleć Polskę" ma być próbą szukania pozytywnych rozwiązań dla Polaków i ich państwa. Gdzie należy ich szukać, na czym możemy budować nadzieję na lepszy los?

Mam nadzieję że w książce "Przemyśleć Polskę" czytelnik znajdzie myśli, refleksje i rozważania, ktore pozwolą mu znaleźć odpowiedź na to pytanie. Tylko własna odpowiedź sprawi, że poczuje się autorem swoich poglądów.

 

Czy planuje pani jakieś spotkania autorskie? Będzie szansa na bezpośrednią rozmowę z Panią?

Będę na Targach Książki Historycznej w Arkadach Kubickiego w sobotę i niedzielę między 13.00-15.00 na stoisku wydawnictwa Prohibita. A w niedzielę o 15.00 - 16.00 w sali Kobierce będzie można o książce porozmawiac z autorką i uczestnikami dyskusji, red. naczelnym Tygodnika Solidarność, J Kłosińskim oraz prof. G. Ancyparowicz z SGH.

Barbara Fedyszak-Radziejowska - Przemyśleć Polskę

 

Dziękuję za rozmowę. Do książki "Przemyśleć Polskę" będziemy jeszcze wracali, także na łamach tygodnika "w Sieci". Wkrótce będzie ona także dostępna wSklepiku.pl.

rozm. gim

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych