Prezydenckie obchody Święta Niepodległości. NASZA RELACJA

fot. PAP/Jacek Turczyk
fot. PAP/Jacek Turczyk

W południe na Placu Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W programie obchodów jest uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a także wystąpienie głowy państwa. W uroczystości biorą udział przedstawiciele najwyższych polskich władz.

Wcześniej odprawiona została Msza święta za Ojczyznę w archikatedrze św. Jana, a w Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe.

Po zakończeniu uroczystości z placu Piłsudskiego ulicami Warszawy przejdzie marsz "Razem dla Niepodległej".

Uczestnicy marszu, z Bronisławem Komorowskim, a także z premierem Donaldem Tuskiem, przejdą przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie. W trakcie przemarszu Traktem Królewskim do Belwederu prezydent złoży kwiaty przed pomnikami osób zasłużonych dla niepodległości: kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, Stefana Roweckiego "Grota", Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego. Marsz zakończy się przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze ok. godz. 14.55 - tam też jest planowane wystąpienie prezydenta.

Pisarz i eseista Jacek Bocheński oraz litewski poeta i tłumacz Tomas Venclova zostali w odznaczeni przez prezydenta z okazji Święta Niepodległości.

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski zostali odznaczeni m.in.: przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego Adam Massalski - za wybitne zasługi dla rozwoju ruchu harcerskiego; scenograf Allan Starski - za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury; były rektor Politechniki Gdańskiej Janusz Rachoń - za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i działalności dydaktycznej. Z kolei Stanisław Luft został odznaczony za wybitne dokonania w działalności na rzecz ochrony zdrowia i za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Krystyna Mrugalska zostałaodznaczona Krzyżem Komandroskim z gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia wdziałalności na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy.

Była wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej.

Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju przedsiębiorczości trafiły do: Mirosława Grudnia, Andrzeja Maciaka i Mirosława Mroszczaka. Podobne odznaczenie otrzymał też m.in. fotograf Tomasz Sikora.

Dzisiaj, kiedy cieszymy się niepodległością i wolnością odzyskaną po raz drugi, możemy powiedzieć sobie, patrząc prosto w oczy, i ciesząc się razem, że ta druga wolność, ta druga niepodległość oznacza umiejętność przekraczania wszystkich barier, które nas gdzieś w historii podzieliły. Oznacza pojednanie z wszystkimi sąsiadami i świadome budowanie tkanki współpracy, solidarności i tkanki rozumienia wzajemnego

- mówił Komorowski podczas uroczystości.

Miejmy świadomość, że jesteśmy tylko i wyłącznie ogniwem w łańcuchu pokoleń, że dzisiaj wspominamy dokonania naszych dziadów, pradziadów z 1918 r., ale niedługo będą wspominane nasze zasługi, nasze małości, nasze wielkości. I chcielibyśmy, aby można było powiedzieć, że przekazaliśmy to, co najlepsze z historii naszych dziadów i pradziadów, z naszej własnej, następnym pokoleniom wolnych obywateli, wolnego niepodległego kraju

- powiedział prezydent.

Po złożeniu wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza, odbędzie się defilada wojskowa.


Po godzinie 13 ruszył marsz "Razem dla Niepodległej", z prezydentem na czele. Do gości dołączył premier Donald Tusk.

Pierwszym pomnikiem pod którym Bronisław Komorowski składa kwiaty jest pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego. W tle słychać "Boże coś Polskę".




Na trasie przemarszu "Razem dla Niepodległej" widać m.in. antyaborcyjne transparenty ze zdjęciami uszkodzonych płodów, a także inne plakaty.



Na trasie Marszu idzie wiele uczniów i reprezentantów szkół. Prezydentowi towarzyszą także politycy, m.in. Marszałkowie Sejmu i Senatu, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Jerzy Wenderlich, Włodzimierz Cimoszewicz, Stanisław Kalemba czy Kazimierz Marcinkiewicz.





Flagi niosą głównie żołnierze. Nieliczne osoby mają przypięte kotyliony.

Prezydencki doradca - prof. Tomasz Nałęcz zachęca, ażeby maszerować do końca, gdyż nagrodą będzie żurek i grochówka!

Sporo osób kroczących z prezydentem, to przedstawiciele szkół - oficjalne delegacje uczniów, a także żołnierze i - jak wymieniliśmy wyżej - politycy.

Stopniowo zmniejsza się ilość uczestników na trasie marszu - wiele osób odbija w kierunku Al. Jerozolimskich, gdzie o 15 ma się rozpocząć Marsz Niepodległości.

Po godzinie 14 prezydent Komorowski złożył kwiaty pod pomnikiem Wincentego Witosa na pl. Trzech Krzyżu i odśpiewano "Rotę".

Bronisław Komorowski uczcił też pamięć Stefana Roweckiego "Grota" składając wieniec przed jego pomnikiem. Odśpiewano tam hymn Armii Krajowej.

Prezydent złożył też kwiaty przed pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego. Przed tym pomnikiem odśpiewano "Pieśń rycerską".

Bronisław Komorowski wraz z gośćmi uczcił pamięć Romana Dmowskiego, składając kwiaty pod jego pomnikiem. Odśpiewano tam "Pieśń Konfederatów Barskich".

Marsz "Razem dla Niepodległej" kończy się przy pomniku marszałka Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty i odśpiewano Hymn Polski.

mc,maf,PAP

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.