W środę po godz. 17 zebrał się zarząd krajowy PO, który ma m.in. zdecydować, czy powtórzyć wybory do władz partii na Dolnym Śląsku, a nawet czy zostaną rozwiązane struktury dolnośląskiej Platformy. Według informacji PAP rozważane jest powołanie komisarza, który kierowałby regionem do czasu wyjaśnienia sprawy nagrań obciążających polityków PO.
Politycy PO pytani o ewentualnych kandydatów na komisarza, wymieniają dwa nazwiska: ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego i byłego wiceministra zdrowia Jakuba Szulca.
Wybór Zdrojewskiego byłby na rękę Protasiewiczowi, a wybór Szulca ucieszyłby Schetynę. Komisarz to opcja tymczasowa, ale daje czas do namysłu
- powiedział PAP polityk z władz partii.
Według informacji PAP za unieważnieniem zjazdu na Dolnym Śląsku opowiada się jedna trzecia członków zarządu (uważanych w większości za zwolenników Grzegorza Schetyny), ale sytuacja może się zmienić, bo do tej pory głosu nie zabrał premier Donald Tusk. Zarząd liczy 26 osób, ale sekretarz generalny i skarbnik zasiadają w nim bez prawa głosu.
Rozmówcy PAP z władz partii podkreślają, że powtórzenie zjazdu sprzyjałoby Schetynie, a osłabiłoby Protasiewicza i "oznaczało pośrednio przyznanie się do winy".
Powodów do powtórzenia zjazdu nie widzi Protasiewicz, który jako strona sporu ma wziąć udział w środowym posiedzeniu zarządu. Szef łódzkiej PO Andrzej Biernat twierdzi, że cała sprawa to "prowokacja". Wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk powiedział w środę, że nie ma wrażenia, aby
zdarzyło się coś, co miało wpływ na wynik zjazdu na Dolnym Śląsku. "Wszystko wskazuje na to, że jeden obóz, obóz przegranych, nie potrafi pogodzić się z porażką" - stwierdził Grabarczyk.
Zarząd krajowy ma zająć się też odwołaniem kwestionującym przebieg zjazdu wyborczego w regionie lubuskim. Przewodniczącą partii została tam na kolejną kadencję Bożenna Bukiewicz, wygrywając kilkoma głosami z wiceministrem spraw wewnętrznych Marcinem Jabłońskim. W sprawie nieprawidłowości w lubuskiej PO list do premiera Donalda Tuska napisała przed kilkoma tygodniami posłanka PO Bożena Sławiak. "Nie mogę firmować swoim autorytetem działań Pani Przewodniczącej (chodzi o Bożennę Bukiewicz), które mogę określić jako korupcyjne" - napisała Sławiak.
W poniedziałek "Newsweek" opublikował nagranie rozmowy z kulisów zjazdu PO na Dolnym Śląsku; według tego nagrania poseł Wojnarowski, zwolennik Protasiewicza obiecuje jednemu z delegatów, Edwardowi Klimce, załatwienie stanowiska w KGHM - w zamian chce oddania głosu na Protasiewicza. Wojnarowski zaprzeczył w środę, by proponował pracę Klimce, powołując się na wpływy Protasiewicza. Jak twierdzi, opublikowany tekst został "wyrwany z kontekstu".
W środę "Newsweek" opublikował kolejne nagranie, tym razem film. Według informacji tygodnika poseł Jaros i radny z Polkowic Tomasz Borkowski mieli wtedy namawiać delegata do głosowania na Jacka Protasiewicza, a w zamian sugerować, że działacz mógłby trafić do rady nadzorczej jednej z państwowych spółek. Według "Newsweeka" delegatem, którego namawiano do poparcia Protasiewicza, jest Paweł Frost, szef koła PO w Legnicy i tamtejszy radny, z zawodu tłumacz przysięgły, zwolennik Schetyny.
lw, PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/169819-otwarta-wojna-w-platformie