471 tys. zł ma zapłacić stacja TVN za znieważenie polskiej flagi – Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną nadawcy od wyroku sądu apelacyjnego nakładającego taką karę za akcję, którą przeprowadzili w marcu 2008 r. uczestnicy programu Jakuba Władysława Wojewódzkiego.
W programie tym wkładano miniaturki polskich flag w atrapy psich odchodów. Uczestnicy programu tłumaczyli potem, że "był to happening mający uświadomić problem zanieczyszczenia polskich ulic".
Przewodniczący KRRiT nałożył na stację karę, powołując się na art. 18 ust. 1 ustawy o RTV, który stanowi, że
audycje nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym.
Od tej decyzji stacja TVN odwołała się do sądu, uzyskując w I instancji korzystny wyrok, uchylony potem przez sąd apelacyjny. W wyniku tego wyroku stacja musiała wprawdzie zapłacić nałożoną przez KRRiTV karę, ale złożyła jeszcze skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.
Wtorkowym wyrokiem (sygn. III SK 42/12) SN oddalił ją w całości. W uzasadnieniu SN podkreślił, że wolność słowa nie jest prawem absolutnym i podlega ograniczeniom, wynikającym z ustaw. Ograniczenia takie dopuszcza zresztą zarówno konstytucja, jak i przepis art. 10 ust. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
SN wskazał, że zgodnie z art. 1 ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, godło, barwy i hymn znajdują się pod szczególną ochroną, a otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji.
Obowiązki te odnoszą się także do stacji telewizyjnych
- podkreślił sędzia Maciej Pacuda.
Ponadto z przepisów ustawy o RTV wynika zakaz emisji audycji naruszających prawo, moralność i dobra społeczne.
Zestawiając treść obydwu tych przepisów możemy ustalić normę, która daje podstawę do określonych działań państwa, do ochrony barw narodowych przed działaniami, które tylko pozornie służą dobru publicznemu
- wskazał sędzia Pacuda. SN stwierdził zarazem, że zakres i standardy ochrony są w przypadku wypowiedzi satyrycznych łagodniejsze.
Problem polega jednak na tym, że satyryczny charakter programu TVN "Kuba Wojewódzki" nie jest bezsporny, był on już oceniany jako audycja publicystyczna
- powiedział sędzia Pacuda. SN stwierdził więc, że w programie tym upowszechniono sposób zachowania nieadekwatny do sytuacji, naruszający prawa innych osób.
Cześć i szacunek dla barw narodowych nie jest tylko obowiązkiem, jest także prawem innych osób, które zostało tu naruszone
- przypomniał sędzia Pacuda.
W konkluzji orzeczenia SN wskazał, że środki, które podjęła KRRiT były zgodne z prawem i proporcjonalne do czynu. Nie ukarano bowiem prowadzącego, ani uczestników, ale stację emitującą program.
PAP, mtp
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/161010-to-juz-ostateczny-wyrok-tvn-ma-zaplacic-471-tys-zl-za-zniewazenie-polskiej-flagi