Czy w najbliższym czasie w końcu poznamy wyniki próbek z wraku TU-154? Prokuratura zapowiada konferencję

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. wikipedia, autor: Serge Serebero, lic. CC 3.0, GDFL
fot. wikipedia, autor: Serge Serebero, lic. CC 3.0, GDFL

Jak ujawnia "Rzeczpospolita" na biurku śledczych w Prokuraturze Wojskowej leżą już sprawozdania z badań próbek pobranych z wraku tupolewa kilka miesięcy temu.

W zeszłym roku naczelny prokurator wojskowy przyznał, że niektóre z detektorów użytych w Smoleńsku wykazały obecność trotylu. Jednak płk Jerzy Artymiak zastrzegł wtedy, żeby nie utożsamiać tego z obecnością materiałów wybuchowych na wraku rządowego samolotu, a śledczy argumentowali błyskotliwie, że obecność cząsteczek TNT może być skutkiem np. pozostałości po II wojnie światowej.

Fakt, że prokuratura ma już wyniki badań wraku TU-154, potwierdził w rozmowie z "Rz" rzecznik NPW:

Sprawozdanie z przeprowadzonych badań chemicznych materiału dowodowego zabezpieczonego podczas czynności procesowych przeprowadzonych w dniach 17 września do 12 października 2012 roku na miejscu katastrofy samolotu Tu - 154M w Smoleńsku dotarło dziś do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Dodał, że dokument przygotowany przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne jest aktualnie analizowany przez NPW, a jego szczegóły poznamy na konferencji prasowej. Nie podał jednak jej terminu.

To nie pierwsze badania, które mają na celu stwierdzenie obecności materiałów wybuchowych na pokładzie tupolewa. Ślady do badań zostały pobrane w czasie powtórnej sekcji zwłok ekshumowanego Zbigniewa Wassermana. Natomiast dziś ppłk Wójcik przyznał, że

prokuratura nie dysponuje opinią fizyczno-chemiczną po powtórnych sekcjach zwłok.

Przygotowywana przez CLK opinia ma wziąć pod uwagę zarówno próbki z ciał ofiar katastrofy, jak i wyniki badań fragmentów wraku. Całość analizy CLK ma dać prokuraturom odpowiedź na pytanie, czy na pokładzie TU-154 mogło dojść do wybuchu.

Jak informował w ostatnim numerze tygodnik "Sieci", prokuratura najpewniej potwierdzi obecność materiałów wybuchowych na wraku rządowego samolotu i zamierza ten fakt "wyjaśnić naukowo".

mc, rp.pl

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------

Polecamy wSklepiku.pl!


" wPolityce.pl Polska po 10 kwietnia 2010 r."

autorzy:Artur Bazak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Paweł Nowacki, Izabella Wierzbicka.

W książce znalazły się analizy publicystów oraz wzruszające wspomnienia Czytelników związane z wydarzeniami z 10 kwietnia 2010 roku. Teksty w niej zawarte pozwalają zrozumieć, co tak naprawdę wydarzyło się w Smoleńsku.

 

 

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych