Radio WNET: Turowski pisał donosy na Jana Pawła II powołując się na ks. Dziwisza

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

Radio WNET informuje, że dotarło do tajnego dokumentu wywiadu PRL, z którego wynika, że rezydujący w Watykanie agent Tomasz Turowski (o numerze 10682, ps. „Orsom” i „Ritter”) przekazywał do centrali w Warszawie informacje powołując się na rozmowy z ks. Stanisławem Dziwiszem, wówczas sekretarzem Jana Pawła II.

Jak czytamy na stronie gazetawnet.pl, opublikowana notatka Departamentu I Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (wywiadu) datowana jest na 23 lipca 1980 r. Została sporządzoną przez nieżyjącego już oficera Wydziału XIV (wydział nielegałów) płk. Sylwestra Flaka.

Można z niej wyczytać, że

według informacji ks. Stanisława Dziwisza, podczas poufnej rozmowy papieża z Carterem, J.P. II opowiedział się za koniecznością utrzymania pokoju ale zachował pozycje konfrontacji ideologicznej z komunizmem (...).

Notatka pochodzi z Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN i jest skatalogowana pod sygn. akt: IPN BU O 449/53/18. Na stronie fronda.pl Cezary Gmyz wyjaśnia, że dokument ten jest mu znany już od 3 lat i został włączony w akta procesu, jaki Turowski mu wytoczył (dziś sąd umorzył postępowanie).

To, że Tomasz Turowski znał się z ówczesnym ks. prałatem Stanisławem Dziwiszem to nie jest informacja nowa, bo Turowski był bardzo blisko papieża. Fakt tej znajomości potwierdził Piotr Jegliński w swoich wywiadach

- powiedział Frondzie Gmyz.

Agenturalna działalność Turowskiego, który przebywał w Rzymie od 1974 r. rozkwitła tuż po wyborze kardynała Wojtyły na papieża. Superszpieg Tomasz Turowski, w okresie PRL przez 10 lat ukrywając się pod habitem jezuity, inwigilował bliskie otoczenie Jana Pawła II, a także sporządzał donosy na polskie środowiska opozycyjne. Młody, 30-letni zakonnik stał się jednym z najcenniejszych agentów całego komunistycznego bloku w Watykanie.

W wolnej już Polsce, Turowski zajmował wysokie stanowiska w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a na koniec swojej dyplomatycznej kariery, po trzech latach „spoczynku”, dostał polecenie przygotowania tragicznej wizyty Prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 roku do Katynia.


kim, gazetawnet.pl, fronda.pl

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych