Macierewicz: "Magdalenki w sprawie Smoleńska, póki ja żyję, nie będzie". Potrzebna jest debata jawna dla opinii publicznej

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. PAP / J. Kaczmarczyk
fot. PAP / J. Kaczmarczyk

O otwartą dla opinii publicznej debatę naukową ekspertów parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej z ekspertami rządowymi zaapelował w Poznaniu szef zespołu Antoni Macierewicz.

Polityk odebrał tam Wielkopolski Medal Przemysła II, przyznany mu przez Akademicki Klub Obywatelski im. Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu. Macierewicz jest drugą, po Jarosławie Kaczyńskim, osobą uhonorowaną tym wyróżnieniem.

W trakcie spotkania w Poznaniu Antoni Macierewicz przedstawił dotychczasowe rezultaty prac kierowanego przez niego zespołu. Jak podkreślił, czeka na wyrażoną przez Donalda Tuska propozycję "naukowej, uczciwej i jawnej" debaty jego ekspertów z ekspertami reprezentującymi rząd.

Wykluczył możliwość, by debata odbywała się za zamkniętymi drzwiami i "była przedmiotem jakiegoś politycznego kompromisu".

Taki jest pomysł tych, którzy myślą, że można handlować nauką. Tych, którzy tak głęboko zanurzyli się w trującej moralnie atmosferze Okrągłego Stołu, że chcą zrobić okrągły stół naukowców

- powiedział.

Jesteśmy gotowi do każdej debaty w tej sprawie, ale musi to być debata naukowa, uczciwa, transparentna. Taka, którą będzie kontrolowało społeczeństwo. Nie musi być przy pełnej sali (...) ale niech będzie kamera. Niech będzie możliwość bezpośredniego weryfikowania, jak wyglądają dowody obu stron. Niech to nie będzie Magdalenka, bo Magdalenki w sprawie Smoleńska, póki ja żyję, nie będzie

- dodał.

Antoni Macierewicz zaproponował w trakcie spotkania, by, ze względu na obecność w Poznaniu Akademickiego Klubu Obywatelskiego, to w tym mieście odbyła się debata.

Najlepiej w AKO, najlepiej w tym miejscu, gdzie tak wspaniale są odbudowywane wielkie tradycje polskiej nauki i polskiego patriotyzmu. Co do jednego nie mamy chyba żadnej wątpliwości: poznaniacy uczciwości dopilnują

- powiedział.

Jak podkreślił, przyznane mu przez AKO wyróżnienie przyjmuje jako "świadectwo docenienia naukowego znaczenia pracy naszych ekspertów".

Przewodniczący AKO prof. Stanisław Mikołajczak powiedział, że Klub przyznaje swoje wyróżnienie raz do roku, "za działalność całego życia, która służy upowszechnianiu nowoczesnego polskiego patriotyzmu, walkę o odzyskanie przez Polskę niepodległości i walkę z komunizmem". Przemysł II, koronowany 26 czerwca 1295 r. w Gnieźnie, po 200-letniej przerwie związanej z rozbiciem dzielnicowym, rozpoczął proces jednoczenia państwa. Od jego czasów utrwalił się też wizerunek orła białego, jako godła państwa polskiego.

W skład kapituły przyznającej medal weszli m.in. Jarosław Marek Rymkiewicz, Wojciech Kilar, prof. Andrzej Nowak, Janusz Śniadek i Ernest Bryll. Pierwszym laureatem był w 2012 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński. On również wszedł w skład kapituły.

Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego powstał w 2011 roku w Poznaniu, został założony przez pracowników naukowych z poznańskich uczelni. Zrzesza obecnie ponad 260 osób, przedstawicieli świata nauki z całego kraju. Celem AKO jest - według jego działaczy - propagowanie postaw upowszechniających nowoczesny polski patriotyzm, który łączy pamięć o dokonaniach i tradycjach z działaniami na rzecz rozwoju kraju i przyszłych pokoleń.

PAP/mall

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych